Blog
Zimorodek [Z tego Salonu, którego już nie ma]
Lula322
Lula322 Wera Nila Putryska, wera.nila@wp.pl http://lula322.blogspot.com/ wciąż Zimorodek
34 obserwujących 404 notki 389679 odsłon
Lula322, 17 stycznia 2013 r.

Assia

   

     Jej ojciec był Żydem, matka luteranką. Urodzona 15 maja 1927 Assia Wevill była córką trzech kultur: Rosyjskiej, żydowskiej, niemieckiej. Kobietą piękną, egzotyczną „ Królową śniegu” jak o niej mawiano,sawantką, uzdolnioną artystycznie ( pisała wiersze, malowała obrazy). Igrała z artystyczną bohemą, budząc podziw. Ponoć nie było osoby, która przeszłaby obok niej obojętnie „ Jest obłędnie zmysłowa”. W 1961 od roku zamężna z pisarzem Davidem Wevillem (to już trzecie małżeństwo Assii) poznała parę poetów Teda Hughesa i jego żonę Sylvię Plath. Powszechnie uważa się ,że to ona przyczyniła się do rozpadu ich małżeństwa .

     Po pierwszej nocy spędzonej w domu Hughesów opisała Tedowi swój sen. EmmaTennant autorka poetyckiej impresji , wariacji na temat życia Plath pisze:„...Kiedy Sylvia słucha Assii opowiadającej swój sen – sen o wielkiej złotej rybie i na wpół ukształtowanym dziecku wiercącym się w jej oku – wie już po niej, bitwa została przegrana...1 I faktycznie tak było -tą oniryczną wizją Assia zaintrygowała Teda ,przemawiając do wyobraźni, operując bliskimi mu obrazami. Zastanawiam się czy to mogło być kłamstwo ? Prowokacja ? Jeśli chciała, by Ted się nią zainteresował ,to uderzyła bardzo dobrze, uzmysławiając rozmiłowanemu w ezoteryce autorowi „Jastrzębia w deszczu”, że operują tym samym językiem .

   Trudno powiedzieć, czy Sylvia Plath od początku widziała co jest grane, być może nie chciała uwierzyć, być może wyparła taką możliwość. Małżeństwo Hughesów przyjaźniło się z małżeństwem Wevillów. Wspólnie spędzali czas, wymieniali się prezentami , tuż po pierwszym, pamiętnym weekendzie w domu Hughesów Assia podarowała Sylvii gobelin do haftowania, a Sylvia zaczęła tkać różyczki, zajęła się pracą. Później jednak stopniowo uświadamia sobie, że męża coraz częściej nie ma w domu, przyjaciółka stała się milcząca 2. W dodatku ubiera się i maluje jak ona, z tą różnicą że pachnie perfumami , jest zadbana i elegancka, podczas gdy Sylvia- tytan pracy -to typowa pani domu „pachnąca ”pieluchami małych dzieci. Friedy (ur.1.IV.1960) i Nicholasa (ur.17 I1962 roku*3).

    Autorka „ Ariela”Stała się nieufna, świadoma, zazdrosna. Pojawiło się przeczucie innej kobiety. „Seksualna zazdrość ” jak zauważa Janet Malcolm w „ Milczącej kobiecie” (biografii Plath). Uczucie, które potrafi wyprzeć wszelkie inne, stając się nadrzędnym. Assia dzwoni do domu Hughesów .Pyta o Teda udając mężczyznę. Sylvia, która odbiera telefon w furii wyrywa kabel z gniazdka... Ta żenująca zabawa nie trwa długo. W sierpniu 1962 roku Sylvia zgadza się na separację. W październiku 1962 rozmawiają z Tedem o możliwości rozwodu.

     Plath wynajmuje mieszkanie w Londynie4, gdzie zimą 1962/ 1963 pisze swe porażająco piękne, przesycone cierpieniem i zmysłowością wiersze, które opublikuje w tomiku „ Ariel” .Wiersze, które ukażą się już po samobójczej śmierci autorki .W marcu 1965 wyda je oficyna „Faber and Faber” zredaguje... Ted Hughes, który po odejściu Sylvii Plath zauważał „ Zabrakło nam kilkunastu godzin, może kilkunastu dni”.A co do Assii:„...”Stało się coś strasznego: Sylvia popełniła samobójstwo' ogłosiła Assia wchodząc do biura (…)„Musisz czuć się z tym strasznie”. Assia otworzyła szeroko oczy ze zdumienia .”Dlaczego”?To nie miało nic wspólnego ze mną... ”.

    Po śmierci Sylvii Hughes wprowadza się do jej mieszkania przejmując opiekę nad dziećmi. Wkrótce sprowadza się też Assia. Sypia w łóżku Sylvii, porządkuje jej rzeczy, czyta pamiętniki, nie może zrozumieć dlaczego ta jej tak bardzo nienawidziła.Schlebia sobie, że była jej tragiczną muzą5.

     Te ostatnie dzienniki zostały zniszczone przez Hughesa, który nie chciał, by kiedykolwiek przeczytały je dzieci6. Dowiedział się z nich czegoś więcej:” Każde z nich wiodło „sekretny żywot”, również dlatego , że dzielila ich różnica płci .Mężczyzna popełnia kardynalny błąd , przyjmujac, że kobieta , z którą się wiąże, w pełni podziela jego myśli, że posługują się jednym umysłem .Tymczasem w najlepszym wypadku dostraja on swój umysł do jej skomplikowanej wyobraźni.Ale męskiemu racjonalizmowi i potrzebie ujmowania rzeczy w symbole towarzyszy wieczna energia plemników..7

     Czy byli szczęśliwi ? W opinii znajomych ta uderzająco piękna para przypominała raczej wygnańców z raju. Ich dom stał się sanktuarium Sylvii. Domem pamięci Sylvii, domem świadomości. Chwile szczęścia to były chwile. Narodziny córeczki Shury ( Alexandry Tatiany Elise) w marcu 19658 roku na były szansą na transformację tego związku. Szansą , którą zauważyli i której pragnęli sprostać. Ona była nadzieją, życiem w domu cieni. Assia rozkoszowała się macierzyństwem, Ted był zachwycony urodą i inteligencją małej. Dziecko mogło być ocaleniem, próbą zapomnienia. Cień jednak powrócił a wraz z nim obsesja. 1965 rok to ogromny sukces „ Ariela” .Ponowna wizja Sylvii spacerującej po domu, dzielącej murem. W 1967 roku Assia tej wizji znów ulega, czyta pisma zmarłej i zaczyna żyć jej życiem „ Silne uczucie jej wstrętnej obecności ”, „ Moja zazdrość z powodu jej niesamowitej znakomitości”9 Jest zazdrosna o Teda. Ten zaś powodów jej dostarcza. Nie łagodzi cierpienia. „Potencja okrucieństwa”10.

Opublikowano: 17.01.2013 22:22.
Autor: Lula322
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

************************************************************************************************************************************************************ Na Salonie od 29.I.2011 free counters *************************************** > image image free counters

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @rk1  Karalucha o poranku raz !
  • @adamkonrad  Cześć Adamu:)
  • @robin4123  -10 do czego tu wracać :(

Tematy w dziale