11 obserwujących
390 notek
1643k odsłony
4955 odsłon

Południowa obwodnica Warszawy - kiedy będzie gotowa?

Budowa mostu Południowego w Warszawie. Fot. YouTube z lipca 2019 (screen)/ ULMA Construction
Budowa mostu Południowego w Warszawie. Fot. YouTube z lipca 2019 (screen)/ ULMA Construction
Wykop Skomentuj24

Dwa odcinki południowej obwodnicy Warszawy - tunel na Ursynowie i nowy most na Wiśle - mają być oddane do użytku w sierpniu 2020 r. Prawdopodobne jest jednak kilkumiesięczne opóźnienie.

Południowa obwodnica Warszawy to odcinek drogi ekspresowej S2 , który ma połączyć przez Wisłę dzielnice Ursynów i Wawer. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w czerwcu 2017 r. Według planu, dwa odcinki obwodnicy: tunel pod Ursynowem i most południowy na WIśle mają zostać oddane do użytku 31 sierpnia 2020 r. Ostatni odcinek - na Wawrze - kilka miesiecy później. Jednak możliwe jest opóźnienie i termin sierpniowy nie zostanie dotrzymany.

Południowa obwodnica będzie miała łącznie prawie 19 km. Połączy węzeł "Puławska" z węzłem "Lubelska". Budowa jest podzielona na trzy odcinki. Pierwszy "A" - od węzła "Puławska" do węzła "Przyczółkowa", ma ok. 4,6 km. Drugi odcinek "B" - od węzła "Przyczółkowa" do węzła "Wał Miedzeszyński" ma długość ok. 6,5 km. Trzeci odcinek "C" prowadzi od węzła "Wał Miedzeszyński" do węzła "Lubelska" i ma ok. 7,5 km.

Rząd przeznaczył na budowę ok. 4,5 mld zł. Jest też dofinansowana z funduszy UE kwotą 1,7 mld zł. Głównym inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA na razie nie potwierdza opóźnień w budowie. 

Południowa Obwodnica Warszawy - którędy prowadzi?


Zachodni odcinek obwodnicy południowej zaczyna się tuż za węzłem "Konotopa" niedaleko Piastowa, na końcu zachodniego wlotu autostrady A2 do Warszawy. Kończyć ma się przed węzłem "Lotnisko", na granicy Dawid i Ursynowa-Krasnowoli.

Środkowy odcinek trasy będzie się ciągnął od ulicy Puławskiej do węzła "Lotnisko" oraz na trasie N-S (S79) od węzła "Lotnisko" do ulicy Marynarskiej. Tą trasą dojedziemy do Lotniska im. F. Chopina na Okęciu.

Wschodni odcinek trasy połączy węzeł "Puławska" ze wschodnim wylotem autostrady A2 z Warszawy w kierunku Siedlec oraz z szosą lubelską (przyszłą S17), gdzie w rejonie Góraszki koło Wiązowny powstaje węzeł "Lubelska".

Opóźnienia w budowie obwodnicy

Inwestycja jest toku. Trwają prace po obu stronach Wisły - na Ursynowie i Wawrze. Po lewej, ursynowskiej stronie, do końca zbliża się budowa tunelu drogowego. Ale zarówno władze Ursynowa, jak inwestor, firma Astaldi, zapowiadają opóźnienia. – Każdy, kto się zna na procesie inwestycyjnym, doskonale wie, że termin sierpniowy w 2020 roku jest niemożliwy do utrzymania – mówił burmistrz Ursynowa Robert Kempa podczas sesji rady dzielnicy.

Wykonawca jest takiego samego zdania. Budowę rozpoczął z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Jak wyjaśnia, było to spowodowane wydłużoną procedurą uzyskiwania pozwolenia na budowę. Urzędnicy z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska musieli rozpatrzyć ponad osiem tysięcy wniosków mieszkańców, wysyłanych po akcji ursynowskich stowarzyszeń lokalnych w sprawie filtrów spalin w tunelu południowej obwodnicy Warszawy. Pierwotnie filtrów miało nie być, ale po protestach mieszkańców zdecydowano o ich zamontowaniu.

Za budowę Mostu Południowego przez Wisłę, który będzie częścią obwodnicy Warszawy, odpowiadają turecko-polskie konsorcjum Gϋlermak i Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Most będzie miał długść 1,5 km i połączy południowe dzielnice Warszawy: Wilanów z Wawrem, ułatwi też komunikację z miejscowości podwarszawskich położonych na południu. Tu także widoczne jest opóźnienie prac – spowodowała je fala powodziowa z lata 2019 r. Most Południowy, podobnie jak cała południowa obwodnica Warszawy, miał zostać oddany do użytku w sierpniu 2020 r. 

Po wschodniej stronie węzła "Patriotów" (dzielnica Wawer) trwa budowa trzeciego wiaduktu. Powstanie również dodatkowy czwarty wiadukt - w miejscu dotychczasowego objazdu kolejowego, zaprojektowanego dla potrzeb Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiąże się to z wydłużeniem czasu realizacji inwestycji do grudnia 2020 r.


KW


Wykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka