12 obserwujących
404 notki
1704k odsłony
4189 odsłon

Ślub kościelny - zmiany 2020. Narzeczeni muszą odbyć szczerą rozmowę z księdzem

Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 czerwca tego roku.
Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 czerwca tego roku.
Wykop Skomentuj47

Polski Kościół katolicki po ponad 30 latach zmienia zasady zawierania związków małżeńskich. Nowe przepisy będą stosowane w parafiach, w których odbywa się przygotowanie narzeczonych do zawarcia małżeństwa. Tam muszą oni obyć obowiązkową rozmowę z księdzem, który zdecyduje, czy może parze udzielić ślubu.

Nowe przepisy o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa

Jak tłumaczy episkopat, celem nowej regulacji jest dostosowanie przepisów prawa partykularnego do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej, z uwzględnieniem m.in. możliwości zawarcia małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilnymi i nowych przepisów o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, jak również owoców obrad Synodu Biskupów na temat małżeństwa i rodziny oraz adhortacji papieża Franciszka Amoris laetitia.

W ostatnich dziesięcioleciach w sposób znaczący wzrosła liczba małżeństw zawieranych przez katolików z osobami należącymi do innych wyznań i religii, a także z osobami, które nie identyfikują się z żadną wspólnotą religijną. Nowe przepisy uzasadnione są także koniecznością uregulowania sytuacji wynikających z łatwości przemieszczania się osób, czasowymi wyjazdami za granicę, możliwości zawierania małżeństwa w miejscach pielgrzymkowych w kraju i poza jego granicami. Ponadto Kościół chce ograniczyć rosnącą liczbę rozwodów. W tym celu ma służyć dokładne przeegzaminowanie narzeczonych, czy są gotowi do zawarcia małżeństwa i świadomi wiążących się z tym obowiązków. 

Protokół i szczera "spowiedź" przed księdzem

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Narzeczeni muszą udać się do parafii, w której chcą zawrzeć ślub. Najpóźniej 3 miesiące przed datą ślubu.

Często narzeczeni decydują się na wybór innej parafii niż własna. W takiej sytuacji dochodziło nieraz do zamieszania. Zdarzało się, że jeden proboszcz odsyłał narzeczonych do drugiego. Teraz jest to uregulowane - protokół musi spisać proboszcz w tej parafii, w której para chce przyjąć sakrament małżeństwa. Przy czym najlepiej, żeby była to parafia jednego z przyszłych współmałżonków, w której zamieszkuje.

"Pierwszeństwem cieszy się kościół parafialny. W innym kościele lub kaplicy małżeństwo wolno zawrzeć za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza" - czytamy w dekrecie. 

Spisanie protokołu ma poprzedzić odmówienie modlitwy "Ojcze nasz". Narzeczeni muszą też złożyć przysięgę mówienia prawdy. Następnie duchowny ma rozmawiać z narzeczonymi w taki sposób, by "wywiązał się dialog, w oparciu o który można ocenić, czy intencje młodych są szczere, zgodne z prawdą o małżeństwie, tak jak o nim naucza Kościół, oraz czy mogą oni w sposób ważny i godziwy zawrzeć związek małżeński”.

"Kapłan przygotowujący i dopuszczający narzeczonych do małżeństwa winien mieć moralną pewność, że będzie ono zawarte ważnie i godziwie. Wymaga tego szacunek dla świętości małżeństwa, które w przypadku zawierania go przez dwoje ochrzczonych posiada rangę sakramentalną" - czytamy w komunikacie.

image
Do proboszcza trzeba się udać najpóźniej na 3 miesiące przed ślubem.

O co proboszcz zapyta narzeczonych?

W dalszej kolejności narzeczeni będą odpowiadać na pytania. Część będzie wspólna, a na część  odpowiadać będą kobieta i mężczyzna osobno. W dekrecie czytamy, że "odnotowując odpowiedzi duszpasterz winien unikać lakonicznego zapisywania ich w formie „tak” lub „nie”, ale ma dołożyć starań, by zapis protokołu oddawał możliwie jak najpełniej intencje nupturientów, czyli narzeczonych".

"Podczas badania kanonicznego kandydatów do małżeństwa duszpasterz winien ustalić, czy któreś z narzeczonych nie wyklucza nierozerwalności małżeństwa, jego jedności (monogamicznego charakteru i obowiązku wierności małżeńskiej), godności sakramentalnej lub ukierunkowania małżeństwa na dobro małżonków oraz na zrodzenie i wychowanie potomstwa 

Winien upewnić się zatem, że narzeczeni chcą rzeczywiście zawrzeć związek nierozerwalny, a więc na całe życie, jeden, tj. z odrzuceniem wszelkiej niewierności małżeńskiej i gotowy do przyjęcia potomstwa, jeżeli Pan Bóg nim ich obdarzy. Nie wyklucza to rozumnego planowania rodziny zgodnie z zasadami nauki katolickiej" - głosi dekret.

Ślubu nie będą mogły wziąć osoby, "które nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego", czyli ze stwierdzoną medycznie impotencją.  Jeżeli chodzi o niepłodność, to jeśli nie została ukryta, nie przekreśla możliwości zawarcia małżeństwa.

"Pytania dotyczące tej przeszkody należy stawiać każdej ze stron bardzo dyskretnie, z właściwą delikatnością i szacunkiem. Wypada zaczynać od pytania o zdrowie i chęć posiadania dzieci, ponieważ przy tej okazji można ustalić, czy narzeczeni nie wykluczają potomstwa" – czytamy w dekrecie.

Wykop Skomentuj47
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo