12 obserwujących
406 notek
1717k odsłon
431 odsłon

Agility, dogtrekking, obedience - najpopularniejsze sporty i aktywności dla psów

Z psem należy bawić się często - to potrzebne do jego rozwoju.
Z psem należy bawić się często - to potrzebne do jego rozwoju.
Wykop Skomentuj1

Nie tylko pełna miska i spacer dwa razy dziennie. Niektóre psy potrzebują czegoś więcej dla zaspokojenia swoich potrzeb fizycznych i umysłowych. Dlatego powstało mnóstwo aktywności, które można uprawiać wspólnie z psem. Ważne, by i pies i opiekun mieli z tego przyjemność. 

Agility

Agility – tor przeszkód dla psów. Pies musi bezbłędnie przejść trasę kierowany gestami i słowami opiekuna. Obowiązkowo musi pokonać: stacjonatę (hopkę), skok w dal, oponę, kładkę, huśtawkę, palisadę, slalom, tunel sztywny oraz rękaw. W tej konkurencji świetnie sprawdzają się między innymi psy rasy: border collie, cavalier king charles spaniel, chiński grzywacz, golden retriever, labrador retriever, owczarek szkocki krótkowłosy, pudel, sznaucer miniaturowy, west highland white terrier.


labrador
Pies nie zna wcześniej toru przeszkód. 

Bikejoring

Bikejoring - forma psich zaprzęgów, w której pies, lub dwa psy, współpracują w ciągnięciu roweru opiekuna. To już sport ekstremalny. Trasa biegu liczy zazwyczaj od 4 do 10 km. Zaprzęgi bikejoringowe bardzo często osiągają najwyższą średnią prędkość zawodów (ok. 40 km/h), a maksymalnie na zjazdach około 60 km/h. Najszybsze w bikejoringu psy to Greystery - specjalne mieszanki wyżłów i greyhoundów, wykorzystywane również w innych dyscyplinach zaprzęgowych.

Canicross

Canicross – bieg przełajowy z psem. Pies połączony jest z opiekunem specjalną linką z amortyzatorem oraz uprzężą, którą człowiek ma zapiętą na biodrach. Linka ma ok. 2,5 metra, by pozwalała na swobodę ruchów. Pies biegnie przodem, opiekun z tyłu. W tej dyscyplinie świetnie sprawdzają się – malamuty, husky, charty, pointery czy samojedy.

Caniwalk

Caniwalk - energiczny spacer z psem, jest to lżejsza forma canicrossa. Można go uprawiać z każdym psem. 

spacer z psem
Caniwalk jest dla wszystkich. 

Coursing

Coursing – wyścigi psów na torze, polegające na gonieniu za atrapą ofiary, która ciągnięta jest po ziemi. W tej dyscyplinie bardzo dobrze sprawdzają się charty.

Dog Diving

Dog Diving – psie skoki do wody. Zawody polegają na tym, by pies jak najdalej skoczył do specjalnego basenu, za wyrzuconą przez opiekuna zabawką, bądź tez do zawieszonej na wysięgniku zabawki.

Dogfrisbee

Dogfrisbee – różne wersje rzucania psu dysku. Zadaniem psa jest złapanie go w locie i przyniesienie opiekunowi. Jest wiele odmian tego sportu poprzez rzuty na czas i dystans, rzuty do celu, rzuty ze sztuczkami itp. Pamiętajmy, aby dysk był dobrany do psa i na początek nie rzucajmy zbyt mocno i zbyt daleko. Tu sprawdzają się: australian catte dog, bearded collie, border collie, kelpie, owczarek australijski, owczarek szetlandzki sheltie, owczarek szkocki collie, owczarki belgijskie, amerykański pitt bull terrier, jack russel terrier, jagdterrier, terier irlandzki, terier walijski, posokowiec bawarski, nova scotia retriever, whippet.


frisbee z psem
Niektóre psy są mistrzami w chwytaniu dysków w locie. 

Dogoterapia

Dogoterapia - metoda wzmacniająca efektywność rehabilitacji, z udziałem wyszkolonego psa, prowadzonego przez wykwalifikowanego terapeutę. Jest terapia najbardziej efektywna jest w rehabilitacji dzieci, ze względu na „ukrycie” ćwiczeń rehabilitacyjnych w formie zabawy z psem. Daje również efekty w terapii osób chorych, samotnych i starszych, ponieważ między psem a pacjentem wytwarza się więź psychiczna. W dogoterapii sprawdzają się: syberian husky, Alaskan malamute, retrieviery, ogar polski, beagle. 

Dogtrekking

Dogtrekking -  jest to dyscyplina podobna do canicrossu, z tą różnicą, że zamiast biegania maszerujemy. Jest to marsz na orientację i tym różni się od caniwalku. W dogtrekkingu wygrywa ten, kto w jak najkrótszym czasie “zaliczy” wszystkie punkty kontrolne. Ideą zawodów nie jest jednak sam bieg, czy marsz, a posługiwanie się mapą i odszukanie zaznaczonych na niej punktów. Można go uprawiać sportowo lub rekreacyjnie. Tu sprawdza się większość ras psów. 

Dummy

Dummy - zabawa w aportowanie. Pies ma pobiec za zabawką, a potem przynieść ją opiekunowi. Tę aktywność uwielbiają zwłaszcza golden retrievery i labradory. 


pływający pies
Dog diving - pies musi być dobrym pływakiem. 

Fitpaws

Fitpaws –  ćwiczenia na piłkach do fitnessu i rehabilitacji, jeżykach oraz dyskach, które mają za zadanie poprawić koordynację ruchową psa, świadomość łap, wyrobić mięśnie i rozciągnąć go. 

Flyball

Flyball – konkurencja z piłką wyrzucaną z maszyny. Pies przebiega prosty tor przeszkód, a na jego końcu złapać piłkę i przynieść ją opiekunowi. Wyrzutnię piłek pies uruchamia łapą. Sport ten uprawiany przez drużyny złożone z czterech psów czyli wyścigi równoległe psich sztafet. Preferowane rasy do tej dyscypliny: american staffordshire terrier, ariedale terrier, australian catte dog, beagle, bearded collie, border collie, foksterriery, jack russel terrier, jagdterrier, kelpie, nova scotia retriever, owczarek australijski, posokowiec bawarski, whippet. 

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości