Organizacja Thunberg skrytykowała wyprawę na Marsa. BBC szykuje serial o aktywistce

W serialu BBC o Grecie Thunberg pojawi się polski wątek. Fot. Facebook/Greta Thunberg
W serialu BBC o Grecie Thunberg pojawi się polski wątek. Fot. Facebook/Greta Thunberg

Jeszcze w 2021 roku powstanie trzyodcinkowy serial pt. "Greta Thunberg: A Year to Change the World" o życiu 18-letniej Szwedki. Inicjatorka młodzieżowego strajku jako jedna z nielicznych skrytykowała przełomową akcję NASA na Marsie. 

Brytyjska telewizja BBC ujawniła kilka tygodni temu szczegóły dokumentu o aktywności najpopularniejszej aktywistki na rzecz klimatu na świecie. W produkcji zobaczymy Gretę Thunberg, która odwiedza kraje najgorzej radzące sobie z ekologią i globalnym ociepleniem. Zdjęcia do jednego z odcinków zaplanowano wykonać na Śląsku, gdzie Szwedka rozmawiała z górnikami w pobliżu kopalni Makoszowy w Zabrzu. Gretę dostrzeżono również nieopodal Elektrowni Bełchatów. W tych miejscach pojawiała się z ekipą BBC, realizującą serial dokumentalny. 

- Owszem, spotkaliśmy się z Gretą Thunberg na kopalni Makoszowy, a potem byliśmy na kopalni Guido wraz z ekipą telewizyjną BBC, aby Greta zobaczyła choć namiastkę dołu kopalni - opisał spotkanie z 18-latką pracownik kopalni Jerzy Hubka. - Przekazaliśmy jej, że górnicy nie boją się zmian i przeobrażeń, wszak pod warunkiem, że rozmawia się z nimi uczciwie i prowadzi rzetelny dialog i wypracowuje konkretny kompromis. Podkreśliliśmy, że kopalnie nie generują dwutlenku węgla CO2 i można je z powodzeniem wyposażyć w nowoczesne technologie z pożytkiem dla środowiska jednocześnie nie tracąc miejsc pracy - relacjonował górnik. 

Produkcja "Greta Thunberg: A Year to Change the World" rozpoczęła się w 2019 roku - aktywistka gościła na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos i krytykowała światowych przywódców za bezradność, gdy "nasz wspólny dom płonie". Dla ówczesnej 16-latki był to okres największej popularności Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. 

Wybuch pandemii koronawirusa pokrzyżował szyki Grety, która planowała kontynuować objazd po krajach w celu szerzenia proekologicznych postaw. Nie zawieszono jednak prac nad serialem o aktywistce. Ekipa BBC kręciła kolejne zdjęcia w domu Thunberg. Nad przygotowaniami do dokumentu pomagała amerykańska sieć telewizji Public Broadcasting Service. Wszystko wskazuje na to, że trzydocinkowy serial zostanie wyemitowany w PBS już 11 kwietnia. 

- Możliwość zrobienia tego z Gretą to niezwykły przywilej, dzięki któremu można zobaczyć, jak to jest być globalną ikoną i jedną z najbardziej znanych osób na świecie - stwierdził dyrektor BBC Studios Rob Liddell. Akcja będzie toczyć się nie tylko wokół rozmów Thunberg z ekspertami do spraw klimatu i politykami. Ma to być również opowieść o dorastaniu dziewczyny. 

- Będzie to również przedstawienie jej podróży w dorosłość, podczas gdy wciąż musi stawiać czoła konsekwencjom ludzkiej bezczynności. Podzieli się z widzami chwilami spokoju, kiedy pisze imponujące przemówienia, a które są transmitowane na całym świecie. Poznamy nastolatkę, która żyje, jak żaden z jej rówieśników i rówieśniczek - zachwycał się Liddell. 

Młodzieży Strajk Klimatyczny o misji NASA

Gdy cały świat nauki z zapartym tchem śledzi kolejne fotografie wykonane przez łazik Perseverance, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny skrytykował misję NASA. Członkom ruchu proekologicznego nie podoba się, że kilka miliardów dolarów to budżet na poszukiwanie śladów dawnego życia na Marsie, gdy można byłoby lepiej wydatkować te pieniądze na ochronę przyrody. 

W blisko dwuminutowym klipie na YouTubie oceniono wyprawę jako bezsensowną: Mars nie został dotknięty zmianami klimatycznymi, a to Ziemi grozi zniszczenie. "Większość ludzi nigdy nie będzie miała szansy go odwiedzić lub tam zamieszkać" - argumentuje amerykański Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. 

GWLubię to! Skomentuj135 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości