W czwartek zobaczymy niesamowite zjawisko na niebie. Nie zdarza się często

Oglądanie zaćmienia przez przydymione szkło. fot. Wikimedia
Oglądanie zaćmienia przez przydymione szkło. fot. Wikimedia
10 czerwca w Polsce będzie widoczne częściowe zaćmienie Słońca. Kiedy najlepiej oglądać zaćmienie? NASA przygotowała specjalną mapę.

Zaćmienie Słońca. O której oglądać?

W czwartek 10 czerwca 2021 r. będziemy mieli okazję zobaczyć pierścieniowe lub częściowe zaćmienia Słońca. Jest to pierwsze częściowe zaćmienie widoczne z naszego kraju od ponad sześciu lat. Do takiego zjawiska dochodzi w momencie, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia nie są dokładnie ustawione.

W Polsce początek częściowego zaćmienia Słońca będzie można zobaczyć o godz. 11:55. Maksymalne zaćmienie będzie widoczne o 12:54, a koniec będzie miał miejsce o godz. 13:53.

NASA udostępniła mapę, która pokazuje dokładną godzinę częściowego zaćmienia słońca dla naszej lokalizacji. Aby sprawdzić czas, trzeba odnaleźć nasze miejsce zamieszkania na mapie, kliknąć i dodać dwie godziny do czasu podanego przez NASA.

Jak oglądać zaćmienie słońca?

Zaćmienia słońca nie można oglądać gołym okiem, nie wystarczą też zwykłe okulary przeciwsłoneczne. Trzeba zaopatrzyć się w specjalne okulary wykonane z folii mylarowej, dostępne w sklepie ze sprzętem astronomicznym.  By chronić wzrok, posługiwać można się również kliszą fotograficzną, szkłem spawalniczym lub okopconą szybką.


Czym jest zaćmienie słońca?

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłoni światło słoneczne. Obecnie Księżyc jest tyle samo od Słońca mniejszy, ile razy jest bliżej Ziemi. Sprawia to, że jego kątowe rozmiary na niebie są bardzo zbliżone do słonecznych.

Zaćmienie Słońca jest zjawiskiem naturalnym, które choć znane od starożytności przypisywano do zjawisk nadprzyrodzonych lub kojarzono ze złymi znakami. Najdłuższy możliwy czas trwania zaćmienia całkowitego to 7 minut i 31 sekund. Ludzie znani jako łowcy zaćmień podróżują po całym globie, aby doświadczyć całkowitego zaćmienia Słońca, którego termin jest już wcześniej znany.

Czytaj też:

KJ

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości