Mechaniczny peeling do twarzy – kiedy z niego zrezygnować?

Niektóre zabiegi pielęgnacyjne są dla nas szczególnie przyjemne. Wiele osób uważa, że do tej kategorii można dodać złuszczanie naskórka, czyli wykonywanie tak zwanego peelingu. Czasami masaż, jaki wykonujemy przy użyciu takiego kosmetyku jak peeling do twarzy, opisywany jest jako niezwykle relaksujący. Czy jednak istnieją przeciwwskazania, które mówią nam o tym, że mechaniczne złuszczanie nie jest dla każdego? Dowiesz się tego, czytając dalszą część artykułu. 

Czemu właściwie peelingujemy skórę?

Regularne złuszczanie martwego naskórka ma ogromne znaczenie dla naszej pielęgnacji. Jeżeli regularnie oczyszczamy buzię, to przyczyniamy się do zminimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia zatkanych porów. Co by się jednak stało, gdyby ich drożność nie była zbyt dobra? W takim przypadku dochodzi do powstania niedoskonałości, takich jak zaskórniki. Te natomiast mogą przekształcić się nawet w stany zapalne. 

Właśnie z tego powodu warto od czasu do czasu zastosować peeling do twarzy i przekonać się, że oczyszczona skóra znacznie ładniej wygląda, a dodatkowo lepiej wchłania substancje aktywne, które dostarczamy jej przy użyciu innych kosmetyków pielęgnacyjnych. Złuszczania nie powinniśmy jednak wykonywać zbyt często, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia naszej naturalnej bariery ochronnej, a także wystąpienia podrażnień czy suchości. A jakie kosmetyki wybieramy najczęściej? 

Po jakie peelingi najchętniej sięgamy?

Niezwykle popularne produkty peelingujące to kosmetyki, które pomagają nam w złuszczaniu martwego naskórka. Aby było to możliwe, w preparacie muszą znajdować się drobinki lub enzymy. W pielęgnacji naszej twarzy najczęściej stosujemy właśnie peelingi mechaniczne lub enzymatyczne. W przypadku tych pierwszych lepiej nie wybierać wariantów gruboziarnistych, ponieważ te lepiej sprawdzają się przy złuszczaniu skóry w takich miejscach, gdzie jest ona nieco grubsza (ręce, nogi czy stopy). Tymczasem wersja enzymatyczna sprawdzi się przy bardzo wielu typach skóry, nawet trądzikowej, ponieważ nie wymaga wykonania masażu podczas aplikacji preparatu. Jeżeli chodzi o kosmetyki z drobinkami, to istnieją pewne przeciwwskazania do ich stosowania.

Peeling do twarzy mechaniczny – kiedy z niego zrezygnować? 

Peeling mechaniczny to kosmetyk, który aplikujemy na skórę twarzy, a następnie wykonujemy na niej delikatny masaż. Poprzez pocieranie i zawarte w formule drobinki dochodzi do procesu złuszczania martwego naskórka. Po taki kosmetyk nie każdy może jednak sięgnąć bez obaw, że nie podrażni on jego skóry. Drobnoziarniste peelingi nie są zalecane między innymi dla osób o cerze bardzo wrażliwej i naczynkowej. W ten sposób bardzo łatwo o wystąpienie zaczerwienienia oraz naruszenie naturalnej bariery ochronnej. Zamiast więc pomóc naszej skórze, wywołamy efekt odwrotny. Sam masaż pobudza krążenie, co jest szczególnie nieodpowiednie przy rozszerzonych naczynkach.

Jednak peeling do twarzy mechaniczny nie sprawdzi się również przy cerze trądzikowej ze stanami zapalnymi. Bardzo łatwo o przeniesienie bakterii na zdrowe fragmenty twarzy. Dodatkowo możemy naruszyć gojące się zmiany skórne, a tym samym zwiększymy prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień. Peeling mechaniczny przy skórze trądzikowej będzie też powodował dyskomfort, ponieważ wiele osób narzeka na podskórne, bolące guzki, które wypełnione są najczęściej treścią ropną. 

Kolejnym przykładem tego, kiedy nie sprawdzi się peeling mechaniczny (a raczej w ogóle złuszczanie) jest przygotowywanie skóry na opalanie. Jeżeli chcemy uzyskać delikatną opaleniznę, to unikajmy zabiegów peelingujących. Zwiększą one naszą wrażliwość na promieniowanie UV.  

Jak poprawnie wykonać peeling twarzy?

Peelingu do twarzy nie stosujemy codziennie, dlatego nie jest on standardem w porannej lub wieczornej rutynie. Zazwyczaj sięgamy po niego raz w tygodniu lub maksymalnie dwa razy (w zależności od potrzeb naszej skóry). Najlepiej takiego kosmetyku używać przed snem, ponieważ w nocy cera ma wystarczająco czasu na regenerację. 

W jakim momencie wybieramy peeling do twarzy? Najpierw dokładnie oczyszczamy buzię, najlepiej poprzez użycie płynu micelarnego lub olejku, a następnie umycie skóry przy pomocy pianki lub żelu. Dopiero w momencie, kiedy mamy pewność, że na naszej cerze nie pozostały resztki makijażu lub nakładanych rano kosmetyków, możemy przejść do etapu złuszczania. 

Zarówno peeling mechaniczny, jak i wersję enzymatyczną aplikujemy z pominięciem okolic oczu oraz ust. Wersję z drobinkami rozprowadzamy na skórze, a następnie wykonujemy delikatny masaż. Nie powinien on trwać zbyt długo. Następnie zmywamy resztki kosmetyku przy użyciu bieżącej wody. Wariant enzymatyczny jest jeszcze mniej problematyczny. Po prostu pozostawiamy go na skórze na czas wskazany przez producenta, a następnie dokładnie zmywamy. 

Kolejnym krokiem pielęgnacyjnym może być tonizacja, podczas której użyjemy toniku, esencji lub hydrolatu. W ten sposób przywrócimy skórze jej właściwe pH, ale także w jedną chwilę ukoimy ją i nawilżymy. Co dalej? Tutaj można przystąpić do aplikacji kremu na noc lub serum. 

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Komentarze