Odżywka do włosów a ich mycie

Odżywka do włosów a ich mycie
Odżywka do włosów a ich mycie
Odżywka do włosów to produkt zdecydowanie chętniej wybierany niż choćby maska. Jego zadaniem jest odżywiać włosy, nawilżać je oraz dostarczać im wartościowych składników aktywnych. Co więcej, odżywka może przeciwdziałać puszeniu włosów oraz ich szybkiemu przetłuszczaniu. Ale na jakim etapie mycia sięgamy po tego rodzaju produkt? I czy może on zastąpić nam szampon do włosów?

Czym jest odżywka do włosów?

Jednym z produktów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji włosów jest odżywka. Może występować zarówno w formie produktu, który musimy zmyć pod bieżącą wodą lub jako kosmetyk bez spłukiwania. To od nas zależy, która formuła bardziej do nas przemawia. Nie ma też przeciwwskazań, aby podczas rutyny wystąpiła zarówno jedna, jak i druga odżywka do włosów. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza u osób, które chcą podbić skręt lub które pragną skrócić nieco proces mycia włosów oraz ich pielęgnacji. Nie da się ukryć, że czasami bywa on niezwykle czasochłonny i męczący, natomiast efekty są idealną nagrodą.

Jakie jest działanie odżywki i co sprawia, że tak chętnie po nią sięgamy? Jest to uzależnione przede wszystkim od zastosowanych w jej składzie konkretnych substancji aktywnych. Kosmetyk ten może nawilżać, wygładzać, odżywiać, wzmacniać, redukować efekt puszenia czy przetłuszczania. Sprawi również, że nasza fryzura będzie prostsza w układaniu. Czasami jeden produkt to połączenie kilku różnych właściwości.

Na jakim etapie mycia sięgamy po odżywkę do włosów?

Odżywka do włosów może być zastosowana zarówno przed użyciem szamponu, jak i po jego zastosowaniu. Można też wykorzystać ją podczas mycia dwa razy, ale ten sposób sprawdza się głównie u osób z włosami falowanymi oraz kręconymi. Może być też pomocny w przypadku widocznych zniszczeń, takich jak rozdwojone końcówki czy łodygi włosa uszkodzone przez częste używanie urządzeń do stylizacji i brak aplikacji produktu ochronnego. Warto dodać, że odpowiednio dobrana odżywka, która wpisuje się idealnie w naszą porowatość włosów i przywraca równowagę PEH, możliwe jest podbicie skrętu czy nawet jego wydobycie.

A kiedy stosujemy odżywki do włosów bez spłukiwania? Po nie sięgamy zazwyczaj zaraz po zakończeniu mycia, ale jeszcze przed samym suszeniem. Wiele tego rodzaju produktów zawiera składniki chroniące przed wysoką temperaturą (mowa głównie o ciepłym powietrzu suszarki, jednak w grę wchodzą też inne urządzenia do stylizacji włosów). Odżywki do włosów bez spłukiwania pomagają w rozczesywaniu, nawilżają i wygładzają. Jest to jeden z tych kosmetyków, który chętnie zabieramy ze sobą w podróż. Bardzo często występuje w formie mgiełki lub lekkiej formuły, którą rozprowadzamy na długości przy pomocy naszych palców lub ulubionej szczotki.

Czy odżywka do włosów może zastąpić szampon?

Chociaż może się wydawać, że odżywka do włosów nie zastąpi nam szamponu, to są osoby, które korzystają z takiej metody mycia. Czy jest ona skuteczna? Rzeczywiście w niektórych przypadkach ten sposób jest satysfakcjonujący, jednak musimy pamiętać, że nie da się całkowicie zrezygnować z produktu myjącego, który przeznaczony jest do oczyszczania skalpu. Sięgamy po niego rzadziej, ale jednak powinien znaleźć się w on naszej rutynie pielęgnacyjnej. Dlaczego? Dokładne oczyszczenie skalpu jest zdrowe i pomaga zapobiegać powstawaniu łupieżu.

Jeżeli zauważymy, że nasze włosy stały się obciążone i brakuje im objętości, to powinniśmy wrócić do klasycznej metody mycia lub zastosować tak zwaną metodę OMO (odżywka-szampon-odżywka). Widocznie nasze potrzeby są nieco inne, ale nie oznacza to, że wspomniany sposób nie jest warty wypróbowania.

O czym pamiętać, gdy stosujemy odżywkę do włosów?

Odżywka do włosów będzie doskonale działała na nasze włosy, ale głównie w przypadkach, gdy odpowiednio dobierzemy ją do naszych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na tak zwaną równowagę PEH, czyli zależność między proteinami, emolientami i humektantami. Jeżeli będziemy używać jedynie odżywek z proteinami, to może wystąpić zjawisko przeproteinowania. Oznacza to, że zamiast wpłynąć pozytywnie na stan włosów, staną się one szorstkie i puszące. Zależność występująca między tymi składnikami jest dobrze znana szczególnie włosomaniaczkom. Od jakiegoś czasu panuje trend, który zachęca do poznania poziomu porowatości naszych włosów. Ma to pomóc w ich późniejszej aplikacji.

Podczas aplikowania odżywek do włosów musimy też pamiętać o umiarze. Nie nakładajmy zbyt wiele preparatu, ponieważ oblepi on pasma i będzie trudny do spłukania. Mniej znaczy w tym przypadku więcej. Kosmetyku nie nakładamy też na skórę głowy, ponieważ skalp wystarczy regularnie oczyszczać przy użyciu szamponu. Odżywki oraz maski działają przede wszystkim na długości, ponieważ mają pomóc nam w późniejszej stylizacji fryzury.

Co jeszcze jest ważne? Stosowanie wspomnianych już masek do włosów. Raz w tygodniu powinny one zastąpić klasyczne odżywki. Ich formuła jest niezwykle bogata, ale nie możemy po nie sięgać zbyt często. Na co dzień w zupełności wystarczą nam odżywki (zarówno te przeznaczone do zmywania, jak i bez spłukiwania).


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Komentarze