10 obserwujących
438 notek
1869k odsłon
10972 odsłony

Owczarek niemiecki. Pies służbowy, wierny domownik, niezły rozrabiaka

Owczarek niemiecki może być wielką radością lub utrapieniem swoich właścicieli
Owczarek niemiecki może być wielką radością lub utrapieniem swoich właścicieli
Wykop Skomentuj113

Owczarek niemiecki to pies o dwoistym charakterze: z jednej strony przyjazny i łagodny dla domowników, z drugiej - może być niebezpieczny nawet dla małego dziecka, gdy jest nerwowy i uzna je za intruza.   

Owczarka niemieckiego wyhodowano w początkach XX wieku dla potrzeb wojska i policji. Psy tej rasy brały udział w obu wojnach światowych - jako psy meldunkowe i sanitarne. Po II wojnie światowej w krajach alianckich ze względu na złe skojarzenia tę rasę nazywano owczarkami alzackimi.   

Owczarek niemiecki to zwierzę o dużej inteligencji, spostrzegawczości, łatwości uczenia się. Stąd jego trening jest bardziej wymagający. A pies źle wychowany może skomplikować życie swoim domownikom, stać się agresywny albo popadać w histerię.

image
Owczarki niemieckie to psy o dużej spostrzegawczości i inteligencji
Właściciel owczarka niemieckiego musi mieć autorytet, być konsekwentny i pozytywnie motywować psa. Wychowywane zwierzę potrzebuje rygoru, co absolutnie nie znaczy, że należy traktować je brutalnie. Na spacer wyprowadzamy psa w mocnej obroży lub łańcuszku i na solidnej smyczy. 

Owczarek niemiecki - zachowanie 

Ojcem wszystkich owczarków niemieckich jest Horand von Grafrath, którego właściciel, rotmistrz Max von Stephanitz, tak opisywał zwierzę: „Horand ucieleśniał dla entuzjastów rasy spełnienie ich najdroższych marzeń. Horand był cudowny w posłusznej wierności dla swego pana, był prostolinijny i szczery. Miał naturę gentlemana, połączoną z nieograniczoną pasją życia i pracy. Mimo że nie przeszedł gruntownej tresury w młodym wieku, był przy boku swego pana uważny na jego najmniejsze skinienie”.

image
Owczarek zostawiony sam sobie, może stać się niezłym rozrabiaką
Dalej jeden z pionierów niemieckiej kynologii pisze: „Pozostawiony sam sobie, Horand stawał się skończonym rozrabiaką i niepoprawnym prowokatorem bójek. Zawsze dobrze usposobiony wobec spokojnych ludzi, nieufny, ale nieulękły wobec obcych, uwielbiał dzieci. Jego błędy w zachowaniu były wadami wychowania, nigdy skłonnościami charakteru. Horand cierpiał po prostu na nadmiar niespożytej energii, był szczęśliwy i wniebowzięty, kiedy ktoś się nim zajął – był wtedy najszczęśliwszym z psów”.  

Owczarek niemiecki - charakter

Charakterystyka protoplasty psiego rodu wiele mówi o całej rasie. Owczarki niemieckie cechują się niespożytą energią, którą powinno temperować dobre wychowanie. Odpowiednio wytresowany, pies jest zrównoważony, pewny siebie, łagodny i wierny swoim domownikom. Nie należy go jednak prowokować i naruszać jego terytorium, dlatego w jego obecności nie powinny przebywać niepilnowane małe nieznane psu dzieci lub inne zwierzęta. Nierozsądne jest również wypuszczanie owczarka niemieckiego na spacer tylko z dzieckiem. To inteligentny pies, który łatwo rozpoznaje ludzką stanowczość lub jej brak. 

image
Owczarek niemiecki nie jest psem dla domatorów

Owczarek niemiecki nie jest psem dla domatorów. Nie jest też samotnikiem, któremu do szczęścia wystarczy własny ogon. Przeciwnie, najlepiej czuje się w towarzystwie ludzi. I jest hałaśliwy. Osoby, które przede wszystkim cenią sobie święty spokój w domowym zaciszu, a energiczne ćwiczenia, biegi i długie spacery co najwyżej akceptują u innych – nie powinny decydować się na udomowienie zwierzęcia tej rasy, bo unieszczęśliwią i siebie, i psa. Gdy jednak zdecydyjemy się na owczarka niemieckiego, pamiętajmy, że uwielbia piłki, rzutki, gryzaki, bawełniane sznury. 

Znane owczarki niemieckie: Szarik, Cywil, Rex

Jak wygląda pielęgnacja psa tej rasy? Przede wszystkim powinna być regularna, choć szczęśliwie dla właścicieli nie jest czasochłonna. Gęsty podszerek ma tendencje do filcowania, dlatego należy często szczotkować psa. Pomaga to również usuwać martwą sierść, której złogi utrudniają oddychanie przez skórę i mogą powodować stany zapalne. Ponadto owczarek niemiecki gwałtownie linieje dwa razy w roku – zrzuca sierść wielkimi kępami. Przy intensywnej pielęgnacji trwa to ze trzy tygodnie, jeśli jednak zaniedbamy w tym czasie regularne i częste szczotkowanie, może przeciągnąć się znacznie dłużej.

image
Szkolenie owczarka niemieckiego

Obecnie owczarki niemieckie są najbardziej popularną rasą pod względem użytkowym. Jako tropiciele pomagają przy wykrywaniu narkotyków, materiałów wybuchowych, substancji łatwopalnych, odnajdywaniu ludzi. Pracują również jako psy lawinowe, ratownicy wodni, przewodnicy niewidomych, pomocnicy osób niepełnosprawnych. 

Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych ras, zarówno w skali świata, jak i w Polsce. W czasach PRL wielką sławę w naszym kraju zdobył Szarik z serialu „Czterej pancerni i pies” (grany przez trzy psy: Trymera, Spika, Ataka) i Cywil z „Przygód psa Cywila”. We własnej ojczyźnie owczarek niemiecki zrobił furorę na ekranach za sprawą serialu „Komisarz Rex”.

Zobacz też inne rasy psów, które potrafią być niebezpieczne:

Mastif tybetański. Imponujący pies z silnym charakterem

Owczarek kaukaski - powołany do stróżowania gigant

Doberman to nie "pies morderca", ale dobry stróż

żródło: psy.pl, piesporadnik.pl, wikipedia.org

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Wykop Skomentuj113
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości