10 obserwujących
583 notki
2196k odsłon
  9550   0

Mastif tybetański. Najdroższy pies na świecie

Mastif tybetański. Fot. petsadviser.com/CC BY 2.0
Mastif tybetański. Fot. petsadviser.com/CC BY 2.0

Pies rasy mastif tybetański został wyhodowany do stróżowania i zaganiania zwierząt. Dziś to przede wszystkim pies-towarzysz, pies wystawowy i stróżujący.

Mastif tybetański to pies z grupy molosów w typie górskim. Jego imponujący wygląd i silny charakter nadają mu niezwykłego majestatu. W Chinach płacą za niego krocie.

Mastif tybetański czerwony to najdroższy pies na świecie. Został sprzedany w 2015 roku za… 2 miliony dolarów! Nabył go chiński milioner. W tym obszarze świata mastify tybetańskie są niezwykle cenione i uznawane za swego rodzaju synonim luksusu.

Pochodzenie mastifa tybetańskiego

Oryginalna nazwa psa mastifa tybetańskiego, czyli „do khyi”, znaczy tyle co „trzymany na uwięzi”. Spotyka się również nazwę „tsang kyi”, czyli „najlepszy pies”. Pierwotnie ta rasa występowała nie tylko w Tybecie, ale również na obszarze dzisiejszych Indii, Bhutanu i Nepalu. W swoim naturalnym środowisku mastify tybetańskie były uczone bardzo ostrego sygnalizowania i reagowania na wszelkie niebezpieczeństwo i zagrożenie ze strony ludzi i zwierząt. Mastif tybetański jest traktowany jako pies wykazujący dużo cech ras pierwotnych, czyli w niewielkim stopniu poddanych ludzkiej ingerencji. Dotyczy to choćby fizjologii - suki mają cieczkę raz w roku, podobnie jak wilki i inne rasy pierwotne. Do ras psów w typie mastifa zaliczany jest również wierny i obronny Cane Corso

image
Oryginalna nazwa mastifa tybetańskiego, czyli „do khyi”, znaczy tyle co „trzymany na uwięzi”. Fot. Pleple2000/CC BY-SA 3.0

Korzenie mastifa tybetańskiego

Pierwsze przekazy dotyczące tej rasy mają pochodzić jeszcze ze czasów starożytnych. Arystoteles wspominał o „psach indyjskich”, których opisy odpowiadają wyglądowi dogów tybetańskich. Niekiedy mastif tybetański był uznawany za protoplastę wszystkich psów dogowatych. Badacze wskazują jednak, że podobieństwo niektórych ras nie ma korzeni cywilizacyjnych, ale wynika ze zbliżonych warunków bytowania tych zwierząt. 

Psy tej rasy trafiły do Europy dopiero w połowie XIX wieku. Groziło im wówczas wyginięcie w naturalnym środowisku. W tamtym czasie to hodowcy brytyjscy zajmowali się hodowlą mastifów. Ich praca sprawiła, że psy tej rasy stoją u początków większości europejskich mastifów.

image
Mastif tybetański trafił do Europy w XIX wieku. Fot. petsadviser.com/CC BY 2.0

Mastif tybetański - charakter

Mastif tybetański jest psem o żywym temperamencie. Ma też tendencję do dominacji, zarówno nad ludźmi, jak i innymi zwierzętami. Niepohamowana chęć zabawy i energia rozpierająca to zwierzę powodują, że zdecydowanie nie jest to pies dla domatorów i właścicieli małych mieszkań. Pies tej rasy jest czujny, odważny i nieufny wobec obcych. Odpowiednie wychowanie może sprawić, że mastif tybetański będzie psem spokojnym, dobrze reagującym na polecenia, nie wykazującym agresji. Warto pamiętać, że w obecności swojego właściciela mastif tybetański może być przyjaźnie nastawiony wobec gości, ale brak pana z dużym prawdopodobieństwem spowoduje zmianę jego nastawienia. Psy tej rasy późno dojrzewają, również pod względem psiej psychiki: suki w wieku dwóch lub trzech lat, a psy w wieku około czterech lat.

image
Mastify tybetańskie to psy o mocnym charakterze i imponującym wyglądzie. Fot. Brunodesola/CC BY-SA 4.0 -

Wygląd mastifa tybetańskiego

Psy tej rasy imponują swoim wyglądem. Mają głęboko osadzone brązowe oczy, średniej wielkości. Ich opadające uszy są w kształcie serca. Mają silną szyję ze zwisającym podgardlem oraz masywny tułów i mocne kończyny. Ich ogon jest długi, a zad zakręcony.  Nie jest jednak największym psem na świecie, bo jest nim dog niemiecki.

Mastify tybetańskie cechuje długi, prosty włos. Układa się on w kryzę i jest puszysty na ogonie. Podszerstek tybetanów jest gęsty. Z kolei umaszczenie może być intensywnie czarne, podpalane, brązowe i złotobrązowe, szare z podpalaniami. Psy tej rasy mają też często „płomień”, czyli rudobrązowe znaczenia nad oczyma, na klatce piersiowej i na łapach. Wedle dawnych wierzeń Tybetańczyków te znaczenia są dodatkową parą oczu - strzegącą przed niebezpieczeństwem gdy pies śpi.

image
Szczeniak mastifa tybetańskiego. 

Kosztowny mastif tybetański

Mastif tybetański to zdrowa i odporna na choroby rasa. Choroby genetyczne, na jakie warto zwrócić uwagę w tym przypadku, to dysplazja biodrowa i łokciowa. 

Psa należy regularnie szczotkować, szczególnie podczas linienia, czyli dwa razy w roku. 

W Polsce nie jest to rasa często występująca, choć jej popularność powoli rośnie. Ceny wahają się od 500 do 8500 złotych. 

W Chinach hoduje się potężne mastify tybetańskie - bardzo ciężkie, z nadmiarem skóry i szaty i monstrualną budową. Psy tego rodzaju hoduje się ze względów prestiżowych. Osiągają potężne ceny jako symbol szczególnego zbytku. Najbardziej pożądany jest czerwony mastif tybetański, o intensywnie rudym kolorze.

image
Czerwony mastif tybetański o intensywnie rudym kolorze.

W mediach można znaleźć informację, że najwyższa cena za mastifa tybetańskiego to dziesięć milionów chińskich juanów (około 5 mln złotych). Tak wysoką kwotę miał zapłacić chiński biznesmen zajmujący się przemysłem węglowym.  

Mastify tybetańskie żyją około jedenastu lat.  

Zobacz także inne rasy psów:

Najinteligentniejszy pies na świecie. Wszystko o psach border collie

Chihuahua - najmniejszy pies świata, gwiazda Hollywood

Jack Russell terrier - pies gwiazda o łobuzerskim usposobieniu

Źródło: Wikipedia.pl, psy.pl, wyprowadzanie-psow.pl, olx.pl

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.  D

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości