10 obserwujących
586 notek
2201k odsłon
  6104   0

Chihuahua - najmniejszy pies świata, gwiazda Hollywood

Chihuahua to najmiejsze pieski świata.
Chihuahua to najmiejsze pieski świata.

Pies rasy chihuahua ze względu na swój miniaturowy rozmiar bywa traktowany jak maskotka. Jednak bez względu na drobną budowę jest odważny, zadziorny i potrafi dominować. 

Chihuahua jest uznawany za najmniejszego psa świata. Jest to wesoły, energiczny piesek bardzo łatwo przywiązujący się do właściciela.

Za to największym psem świata jest dog niemiecki.

image
Wygląd pieska chihuahua.

Charakter chihuahua

Najbardziej charakterystyczną cechą psa rasy chihuahua jest to, że zupełnie nie zdaje on sobie sprawy ze swego niewielkiego rozmiaru i potrafi zdominować nawet dużo większe psy. Jest to pies odważny, energiczny i pewny siebie. Lubi znajdować się w centrum uwagi i nie odstępuje właściciela na krok. Zresztą ze względu na jego rozmiar opiekun może zabrać swojego pupila wszędzie oraz wymyślają dla niego niezwykle pieszczotliwe i nieraz śmieszne imie dla psa.

image
Chihuahua w eleganckiej restauracji.

Pies chihuahua przywiązuje się do jednej osoby i potrafi być o nią bardzo zazdrosny. Pies rasy chihuahua będzie dobrym przyjacielem dla starszych dzieci. Nie nadaje się natomiast dla maluchów, które niechcący mogą zrobić krzywdę delikatnemu pieskowi.

image
Chihuahua towarzyszy właścicielowi. 

Chihuahua to typowy pies salonowy. Dobrze znosi mieszkanie nawet w kawalerce. Trzeba jednak zapewnić mu odpowiednią porcję ruchu. To pies bardzo inteligentny, bystry i ciekawski, lubi przebywać na łonie natury. Większość właścicieli nie szkoli swoich chihuahua, uważając, że tak małemu psu nie jest to potrzebne. Jeśli jednak poświęci się trochę czasu na jego trening przyniesie on dużo korzyści.

image
Dumna i zadziorna chihuahua.

Pies rasy chihuahua potrzebuje częstych spacerów - trzeba wyprowadzać go co ok. trzy godziny. Wszystko przez to, że pies tej rasy ma mały pęcherz i potrzebuje częstego korzystania z toalety. Jeżeli częste wychodzenie z nim jest niewykonalne można go nauczyć korzystania z kociej kuwety. Jest to wygodne rozwiązanie dla właściciela, ale prowadzi do zamieszania w psiej głowie, bo w rezultacie zwierzak nie wie, czy może się załatwiać w domu, czy nie. Nie zwalnia to także opiekuna z obowiązku codziennego spaceru.

image
Opiekunowie często ubierają swoje chihuahua w ubranka dla psów.

Długowieczny pies chihuahua

Chihuahua to pies zdrowy i długowieczny.Trzeba jednak przestrzegać profilaktyki zdrowotnej i dbać o jego prawidłową kondycję. Chihuahua je niewiele, ale wymaga dobrych jakościowo pokarmów. Najlepiej podawać mu karmy dla ras miniaturowych z wyższą zawartością białka i tłuszczu. 

image
Długowłosa chihuahua o białym umaszczeniu.

Ten najmniejszy pies świata nie jest kosztowny w utrzymaniu. Ma niewielki żołądek, dlatego powinien jeść 3-4 razy dziennie małe porcje – jednorazowa ilość pożywienia dla dorosłego osobnika to około jednej łyżki stołowej. Trzeba też zadbać o stały dostęp do wody, bo piesek chihuahua dość szybko się odwadnia. Posiłki można urozmaicić, podając psu, np.  niewielkie ilości mięsa, podrobów drobiowych, białego sera czy warzyw. 

image
Chihuahua trzykolorowa.

Psy chihuahua dobrze tolerują typowo domowy tryb życia. Uwielbiają zarówno zabawy z dziećmi, jak i wylegiwanie się na kanapie.

image
Wylegującą się w słońcu chihuahua.

Pies chihuahua na ofiarę dla bogów

Rasa tych malutkich piesków powstała prawdopodobnie na północy Meksyku w regionie Chihuahua, a ich korzenie sięgają aż starożytności. Według jednej z legend te małe, odważne psy miały towarzyszyć duszom zmarłych w drodze przez dziewięć rzek zaświatów. Błękitne uważano za święte i składano w ofierze bogom, aby zapewnić sobie ich przychylność, rude przynosiły szczęście. 

image
Chihuahua szybko się uczą nowych rzeczy.

Podobno piesek chihuahua wywodzi się od psa techichi hodowanego przez Tolteków – lud rolniczy zamieszkujący tereny Meksyku jeszcze przed Aztekami. Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych w ich dawnych osadach odkryto gliniane i kamienne figurki psów przypominające chihuahua. Posążki z podobiznami małych piesków odnaleziono także w dawnym mieście Majów Chichen Itza leżącym na półwyspie Jukatan.

image
O chihuahua można przeczytać w meksykańskich legendach.

Toltekowie i Majowie zostali podbici przez Azteków, którzy panowali na terenie dzisiejszego Meksyku aż do czasu kiedy ich królestwo zniszczyli hiszpańscy konkwistadorzy. Według niektórych teorii rasa chihuahua mogła powstać ze skrzyżowania techichi z meksykańskim xolo. Z kolei inne źródła podają, że czworonogi w typie chihuahua przybyły na te tereny wraz z Montezumą – ostatnim władcą Azteków. 

image
Meksykanie uwielbiają chihuahua.

Psy chihuahua nie były znane na świecie aż do połowy XIX w. Wtedy turyści odwiedzający Meksyk zaczęli kupować miniaturowe pieski. Pierwszy raz przedstawiciela tej rasy pokazano na wystawie w Filadelfii w 1884 r. pod nazwą terrier chihuahua. W Europie rasa chihuahua znalazła się po II wojnie światowej.

image
Aż trudno uwierzyć, ze pieski chihuahua pojawiły się w Europie tak późno.

Chihuahua w Hollywood

Piesek rasy chihuahua jest bardzo popularny wśród gwiazd Hollywood. Traktowany jest przez nie jako ozdoba, pies noszony w torebce. Najsłynniejszymi właścicielami tej rasy są Paris Hilton, Britney Spears, Reese Whiterspoon, Adrien Brody i Mickey Rourke.

Pieski chihuahua same zresztą są gwiazdami hollywoodzkich produkcji. Jednym z najsłynniejszych filmów opowiadającym o gromadzie psów rasy chihuahua jest 3-częściowa seria, pt. "Cziłała z Beverly Hills". Przedstawia on przygody suczki Chloe, rozpieszczonej chihuahua mieszkającej w Beverly Hills. Chloe może cieszyć się z najrozmaitszych luksusów jakimi są, np. psie spa, psie drinki czy psie ubranka od najdroższych projektantów. Pewnego dnia Chloe gubi się na wakacjach w Meksyku, co rozpoczyna nowy okres w jej życiu.

image
Kadr z filmu "Cziłała z Beverly Hills".

Pies chihuahua zdobył też sławę dzięki filmowi „Legalna blondynka”. Główna bohaterka, Elle Woods to przebojowa blondynka, która postanawia dostać się na studia prawnicze na Harvardzie. Film przedstawia perypetie, które spotykają Elle i jej pieska chihuahua, z którym nie rozstaje się nawet na krok.

Innym psem-gwiazdą o łobuzerskim usposobieniu jest Jack Russell terrier. Pies tej rasy zagrał, m.in. w filmie "Maska" z Jimem Carreyem.

image
Kadr z filmu "Legalna blondynka".

Zobacz też inne rasy psów:

Cocker spaniel. Charakterny pies, który skradł niejedno serce

Pies, który uwielbia szczekać i wyć. Przyjacielski beagle

Golden retriever – czarny, biały i złoty. Doskonały pies rodzinny, miłośnik pływania

KJ

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości