12 obserwujących
404 notki
1702k odsłony
3880 odsłon

Cocker spaniel. Charakterny pies, który skradł niejedno serce

Słodkie spojrzenie spaniela zwiodło już niejednego.
Słodkie spojrzenie spaniela zwiodło już niejednego.
Wykop Skomentuj7

Cocker spaniel to pies o bardzo pogodnym usposobieniu i słodkim spojrzeniu. Ale to tylko pozory. Pod tą powierzchownością kryje się niezwykle silny charakter.

Pies rasy cocker spaniel jest tak naprawdę psem dosyć egoistycznym i sprytnym, więc potrzebuje właściciela o twardym charakterze. W przeciwnym razie posiadacz cocker spaniela szybko może się stać niewolnikiem swojego psa.

Jeśli poszukujesz prawdziwego przyjaciela rodziny, przyjaznego dla dzieci i inteligentnego, to idealnym wyborem będzie labrador retriever lub uroczy corgi.

image
Wygląd cocker spaniela.

Charakterystyka cocker spaniela

Cocker spaniel to bardzo radosny i pełen pełen wigoru pies myśliwski. O jego żywym temperamencie świadczy nieustanne merdanie ogonem. Uwielbia kąpiele i długie spacery. Na spacerach trzeba jednak kontrolować zachowanie spaniela wobec napotykanych ludzi, gdyż często spontanicznie się wita, skacząc na przechodniów.

W domu pies rasy cocker spaniel jest łagodny, kontaktowy, przy czym bardzo żywy i wylewny, jednak nie lubi przesiadywać sam w pustym mieszkaniu. Cocker spaniel jest psem myśliwskim, dlatego uwielbia ruch i tropienie. Jeżeli nie poświęcimy wystarczającej ilości czasu na jego treningi i pielęgnację otrzymamy marudnego, otłuszczonego, brudnego psa z rozczochraną głową. 

Psami, o które także trzeba bardzo dbać są pudle.

image
Spaniele to psy o eleganckiej urodzie.

Maniery cocker spaniela nie jak u disneyowskiej Lady

W bajce Disneya "Zakochany kundel" zobaczymy uroczą, elegancką i dobrze sytuowaną cocker spanielkę Lady. Jednak obraz ten odbiega od rzeczywistego zachowania cocker spaniela.

image
Lady z bajki Disneya.

Tak naprawdę cocker spaniel jest ekstrawertycznym i histerycznym psem, który wymusza uwagę głośnym szczekaniem. Brak kontroli nad jego emocjami może doprowadzić do tego, że stanie się rozjazgotanym histerykiem i wychodząc na spacer całe osiedle zostanie o tym bardzo szybko poinformowane.

Pies potrafi też pokazać swój charakterek domagając się szczekaniem kąsków z talerzy domowników. Wyrzucany od stołu zaprezentuje pokaźne zęby.

image
Spaniel potrafi pokazać ząbki.

Pielęgnacja cocker spaniela

Spaniele występują w rożnych umaszczeniach: czarne, brązowe, rude, trójkolorowe, wątrobiane, popielate, niebieskie, a u psów jednobarwnych może pojawić się biała plama na piersi.

image
Spaniel w kolorze czarnym.

O sierść psa cocker spaniela trzeba prawidłowo dbać. Pokryte długim włosem uszy łatwo się brudzą i filcują – wymagają więc częstego mycia i czesania. Mycia i czesania potrzebują też długie pióra na kończynach i falbany na brzuchu. Na dodatek przedstawiciel tej rasy powinien być regularnie trymowany i strzyżony, by utrzymać szatę w odpowiedniej formie.

 Czesanie najlepiej wykonywać jest jeden, dwa razy w tygodniu, szczególnie zwracając uwagę na uszy, na których to włos lubi się sfilcować. Dzięki takim czynnościom sierść będzie miała prawidłowy wygląd, oczyszczony z zaplątanych śmieci, piasku, czy kołtunów.

image
Prawidłowo wypielęgnowany pies.

Bardzo ważne jest utrzymanie czystości sierści spaniela. Kąpiele wykonywane są w zależności od potrzeb, ale powinny być wykonywane średnio 3-4 razy do roku. 

Wskazane jest delikatne czyszczenie, opłukanie, kończyn oraz podbrzusza po spacerach w okresach jesienno-zimowych, zimowo-wiosennych, w trakcie których dochodzi często do ubrudzenia psa solą z piaskiem rozsypywanych na chodnikach. 

Do kąpieli używa się preparatów wyprodukowanych specjalnie dla spanieli, lecz także można stosować szampony dermatologiczne, hipoalergiczne, a nawet zwykłe szare mydło. Po kąpieli zarówno tej w wannie, jak i w jeziorze, konieczne jest suszenie uszu. 

Należy dobrze wytrzeć uszy od strony wewnętrznej i związać je nad głową. Wysuszenie uszu ma na celu zmniejszenie wilgotności w kanale słuchowym, która to sprzyja rozwojowi bakterii oraz grzybów prowadzących do zapalenia ucha.

image
Poczochrany spaniel.

Zobacz też inne psy, których wygląd może zwieść:

Shiba inu - charakterny pies tylko dla wytrwałych

Husky - psy piękne, ale i wymagające

Chihuahua - najmniejszy pies świata

źródło: psy.pl, cowsiersipiszczy.pl

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości