Gorące tematy:

10 obserwujących
428 notek
1834k odsłony
13685 odsłon

Pudel. Inteligentny pies, o którego trzeba dbać

Pudel toy z rudą sierścią. Fot. Pixabay
Pudel toy z rudą sierścią. Fot. Pixabay
Wykop Skomentuj8

Pudel to wbrew pozorom rasa bardzo inteligentnych psów. Nie tylko stanowią ozdobę właściciela, ale są bardzo oddane i przyjacielskie.

Pochodzenie pudli

Nie do końca wiadomo, skąd dokładnie pochodzą pudle. Powszechnie uznaje się rasę za francuską - tam towarzyszyli arystokratom na dworach. Bardzo ładne psy towarzyszyły m.in. Ludwigowi van Beethovenowi oraz kilka wieków wcześniej polskiemu królowi, Zygmuntowi Staremu. Początkowo pudle służyły do wyszukiwania trufli w lasach, polowań na ptactwo wodne. Pieski występowały również na arenach cyrkowych. W XVIII wieku rozprzestrzeniła się moda na miniaturyzację, co zaowocowało popularnością pudli miniaturowych.


image
Pudel miniaturowy. Fot. psy.pl 

Wygląd psa pudla

Wyróżniamy pudle: duże, średnie, miniaturowe i toy. Istotne znaczenie do dookreślenia rasy naszego kompana, mają wymiary i waga pieska. Duży ma od 45 do 62 cm i waży ok. 18-22 kg. Średni: 35-45 cm, 10-14 kg. Miniaturowy mierzy od 28 do 35 cm i waży od 4 do 7 kg. Z kolei najmniejsze pudle, czyli toy, osiągają ok. 24-28 cm przy wadze 3-4 kg.

Co ciekawe, wszystkie zwierzaki mają takie same cechy anatomiczne. Różnią się gęstością kłębków sierści. Pudel nie ma skarłowaceń, posiada idealny grzbiet nosa, mocną i jednocześnie niewielką szyję, dobrze umięśnione kończyny oraz charakterystyczny ogon - często strzyżony w pomponik. Kolejnym znakiem rozpoznawczym pudli są duże uszy - zwisające, często poniżej wysokości oczu.


image
Mały pudel. Zobacz zdjęcia miniaturowych pudelków


Charakter psa rasy pudel

Potocznie mówi się, że pudle to "francuskie pieski", jako odpowiednik mało inteligentnych zwierząt, które ciężko się pielęgnuje, a w dodatku nie grzeszą inteligencją. Tymczasem, według specjalistycznych testów, pudel zajmuje drugie miejsce w testach na inteligencję psów. Sposób uczesania i ubioru naszego ulubieńca, to rzecz od niego niezależna. To właściciel decyduje o "wizerunku" pudelka.

Jeśli poświęci się trochę czasu na szkolenie pieska, będzie aportował, wykonywał wysokie skoki, szybko biegał, a nawet służył za przewodnika. Przede wszystkim są bardzo lojalne i błyskawicznie przywiązują się do człowieka. Nie jest to pies stworzony dla właściciela, który nie zamierza spędzać czasu nad pielęgnacją zwierzęcia.

Sierść pudli powinna być starannie myta i strzyżona co kilka dni, ponieważ szybko rośnie. Wskazane jest stosowanie odżywek, przeznaczonych dla tej rasy. Dla tych, którzy nie znoszą sierści na ubraniach i dywanach, mamy dobrą informację - pudle nie zrzucają sierści. Podobnie, jak w przypadku większych psów, mniejszą dbałość przykładamy do czyszczenia uszu pudelka. Skupiamy się tylko na zewnętrznej części małżowiny i nie częściej, niż raz w tygodniu. Z przesadnej dbałości o pupila możemy doprowadzić do zapalenia ucha u zwierzęcia.


image
Pudel z rudą sierścią. 


Długość życia pudli

Pudle, mimo malutkiej fizjonomii, są bardzo odpornymi psami. Dożywają w dobrych warunkach nawet 17 lat. Najmniej problemów zdrowotnych mają średnie i duże pudle, natomiast większe schorzenia atakują miniaturowe pieski. Borykają się one z genetycznymi chorobami oczu - np. zaćmą, wadami siatkówki. Najczęściej to miniaturowe pudle cierpią na kamień nazębny.

Pudle to psy nie tylko dla dorosłych wielbicieli zwierząt, ale i dzieci. Uwielbiają się bawić, szybko się uczą, dostosowują się do warunków życia w mieście. Nie ma obaw przed zabawami z dziećmi, ponieważ pudle nie gryzą i nie są agresywne. Przed przyjęciem lub kupnem pudelka trzeba jednak rozważyć stan własnego budżetu. Wizyty w salonach kosmetycznych i u weterynarza nie należą do najtańszych.

Ile kosztuje pudel 

Koszt pudla na aukcjach i licytacjach internetowych wynosi średnio od 2 do 10 tys. złotych.


image
Czarny pudel.

Zobacz też:

Husky - psy piękne, ale i wymagające

Najinteligentniejszy pies na świecie. Wszystko o psach border collie

Źródło: piesporadnik.pl, cowsierscipiszczy.pl

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości