Labrador retriever - inteligentny, pełen radości pies, który uwielbia dzieci i kąpiele

Labrador retriever w domu to mnóstwo radości na co dzień.
Labrador retriever w domu to mnóstwo radości na co dzień.

Jeśli poszukujesz prawdziwego przyjaciela rodziny, przyjaznego dla dzieci i inteligentnego, to idealnym wyborem jest labrador retriever.

Pamiętaj jednak, że zachowania pupila zależą w największej mierze od tego, jak go wychowasz.

Pochodzenie labradorów

Te sporej wielkości psy pochodzą z Nowej Funlandii, ale nazwa rasy pochodzi od kanadyjskiego półwyspu Labrador. Umiejętności zwierząt w XVIII w. wykorzystywano w pracach rybackich - do wyławiania sieci z rybami, czy ratowaniu tonących. Hodowlę labradorów w Europie rozpoczął lord Malmesbury, który w 1870 roku sprowadził je do Wielkiej Brytanii. Labradory nazywano psami św. Jana. Były doskonałe w aportowaniu zestrzelonego ptactwa i innych drobnych zwierząt.

image
Szczeniaki labradora retrievera.

Wygląd labradorów

Labrador retriever to duży pies, osiągający wagę od 29 do 36 kilogramów. W przypadku suki mowa o wadze w przedziale 25-32 kilogramy. Ma mocną i umięśnioną sylwetkę, szeroką klatkę piersiową i gruby ogon. Cechą charakterystyczną labradora jest cienka sierść, która natychmiastowo schnie po deszczu lub kąpielach. Labradory różnią się między sobą kolorystyką - najpopularniejszy jest obecnie biszkoptowy, ale możemy spotkać również czarne i - bardzo rzadko - czekoladowe.

Uszy labradorów nie są zbyt duże, gładka szyja, łapy szerokie i przede wszystkim ostre i długie zęby - to główne znaki rozpoznawcze tej rasy psów.

Zobacz także: Najinteligentniejszy pies na świecie. Wszystko o psach border collie

Zalety i wady labradorów

Zachowanie pupila zależy głównie od nas. To my nauczymy go wielu sztuczek, "kulturalnego" zachowania i wdrożymy odpowiednie nawyki. Labradory uwielbiają spacery - z pewnością to dobra propozycja dla tych, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Bardzo przywiązują się do dzieci, nie boją się wody - można spokojnie kąpać się z labradorem w rzece lub jeziorze. Większość psów nie znosi domowych kąpieli, ale ten nie ma problemu z wskoczeniem do wanny czy pod prysznic.

Ważna uwaga - należy przygotować się na to, że przynajmniej dwa razy do roku nasz duży przyjaciel zostawi wszędzie sierść. Sezonowe linienie go nie omija.

image
Czarny labrador rertriever.


Labrador to wybredne zwierze. Nie lubi bezsensownych zabaw, z których nic nie wynika. Dobrze sprawdza się w tropieniu, więc dzieci mają sporo radości np. z zabawy w chowanego. Z chęcią aportuje i poluje na myszy. Labradory należą do łakomczuchów - zjedzą tyle, ile widzą oczy. Należy uważać z karmieniem psa i dobrać racjonalną dietę, bowiem w innym wypadku rozrośnie się nam do niebotycznych rozmiarów. To zaś - w połączeniu z codziennym ruchem - wyzwoli w nim energię. Brak ruchu i otyłość mogą prowadzić do niekontrolowanych zachowań ze strony zwierzęcia. Labrador to idealny pies dla rodziny z dużym domem. Mieszkańcy w blokach muszą liczyć się z częstszym myciem podłóg i dywanów.

image
Czekoladowe labradory. Psy tej rasy uwielbiają kąpiele i aportowanie.

Labrador retriever - długość życia 

Labradory są inteligentne. Mogą być znakomitymi przewodnikami dla niewidomych, uczestniczą w akcjach ratunkowych i poszukiwawczych, z powodzeniem wywęszą miejsce ukrycia narkotyków. Część tych psów żyje niestety krótko - od około 10 do maksymalnie 14 lat.

image
Decyzja o wzięciu psa to zobowiązanie na wiele lat.


Sprawdź też artykuł o Owczarku niemieckim lub o wesołej i rodzinnej rasie - Buldogu francuskim.

źródło: poradnikzdrowie.pl, psy.pl

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości