12 obserwujących
404 notki
1705k odsłon
11735 odsłon

Buldog francuski - wesoły, rodzinny pies. Idealny przyjaciel dla dziecka

Buldog to wesoły i ciekawski pies.
Buldog to wesoły i ciekawski pies.
Wykop Skomentuj29

Buldogi francuskie to bardzo wesołe pieski, które mocno przywiązują się do właściciela i domagają się ciągłego zainteresowania. W tej słodkiej mordce naprawdę trudno się nie zakochać.

Buldog francuski bardzo łatwo nawiązuje kontakty z ludźmi. Jest wyjątkowo przyjazny i tolerancyjny, dlatego jest idealnym przyjacielem dzieci. Lubi się bawić i należy do niewielu psów, które chętnie się podporządkują i wykonają polecenia nawet maluchów.

image
Charakterystyka wyglądu buldożka. fot. opracowanie własne

Buldog francuski -idealny pies do małego mieszkania

Buldożek łatwo aklimatyzuje się w różnych warunkach i nie jest kłopotliwy w utrzymaniu, dlatego nie przeszkadza mu życie w mieście. Nie potrzebuje dużej przestrzeni, co sprawia, że nadaje się nawet do małego mieszkania. Jest dość aktywny i energiczny, ale przystosuje się też do spokojniejszego trybu życia. W przeciwieństwie do buldożka do małego mieszkania z pewnością nie nadaje się pies rasy Husky.

Buldożki są to psy ufne i miłe. Nawet jeśli początkowo bywają ostrożne wobec nieznajomych, to szybko można je do siebie przekonać. Piesek tej rasy ma bardzo dobry słuch i jest czujny, dlatego zwróci uwagę na każdy hałas za drzwiami. Buldożek jest inteligentny i chętnie się uczy, jeśli go odpowiednio zmotywować.

Buldog francuski - pies z charakterem

Buldog francuski ma też swoje wady. Jest odważny i zadziorny. Samce często prowokują bójki z obcymi psami tej samej płci, zwłaszcza większymi od siebie. Jeśli chcemy więcej niż jednego psa w domu, lepiej wybierać zwierzaki przeciwnej płci lub suczki. Dwa samce mogą się nie tolerować.  Z innymi zwierzętami domowymi buldożki żyją w zgodzie.    

image
Buldożki uwielbiają zabawy z piłką.

Skąd się wzięły buldożki?

Co ciekawe, pochodzenie tej francuskiej rasy buldogów jest niemal w całości angielskie. Przodkami Bouledogue Français były buldogi angielskie i teriery - psy w typie boston terriera. Buldożki przybyły na terytorium Francji wraz z liczną grupą tkaczy emigrujących na kontynent w poszukiwaniu pracy.

Pierwotnie buldogi francuskie były używane w biednych dzielnicach miast do tępienia szczurów. Potem stały się ulubieńcami arystokracji i trafiły na salony. Obecnie są przede wszystkim psami do towarzystwa. Wielbicielami tych psów byli król Edward VII, wielka księżna Tatiana Romanowa, pisarka Colette, tancerka Anna Pawłowa czy dyktator mody Yves Saint Laurent. Podobiznę buldożka uwiecznił nawet słynny malarz Henri de Toulouse-Lautrec.

Zobacz także: Labrador retriever - inteligentny, pełen radości pies, który uwielbia dzieci i kąpiele

image
Szczeniaki buldożka.

Kłopotliwe zachowanie buldożka

Z buldogami francuskimi wiążą się dwa problemy, które mogą nie jednego rozbawić, ale dla właściciela są dosyć kłopotliwe. Po pierwsze, posiadacze buldożka, muszą się liczyć ze „śmierdzącymi” niespodziankami. Bąki, które puszczają te psy, potrafią nieźle zatruć powietrze. Kolejną sprawą jest ich chrumkanie. Ludzi może to bawić, ale przez inne psy jest odbierane jako warczenie, co powoduje konflikty. Dlatego buldożki najlepiej dogadują się ze sobą, bo nikt lepiej niż one same nie zrozumie tego chrumkania.

image
Buldogi sprawiają "śmierdzące" niespodzianki.

Problemy zdrowotne buldogów francuskich

Niektórzy weterynarze protestują przed rozmnażaniem buldogów francuskich. Brytyjska sieć klinik weterynaryjnych odmówiła pomocy w rozmnażaniu psów ras brachycefalicznych, czyli m.in  pekińczyków, mopsów, bokserów, shih tzu i właśnie buldogów francuskich.

Chodzi o problemy zdrowotne, z jakimi borykają się psy tych ras. Płaskie pyski, wąskie nozdrza powodują problemy z oddychaniem. Lista schorzeń, które dotykają mopsy czy buldogi francuskie jest dużo dłuższa i powtarza się u wielu osobników. Zmagają się też z problemami z kręgosłupem (ucisk rdzenia przez źle rozwinięte kręgi), oczami, alergiami (i skórnymi, i pokarmowymi). Suki tych ras rodzą przez cesarskie cięcie i jest to dla nich ogromne obciążenie.   

Koszty leczenia buldożków są bardzo duże. Na Wyspach chore zwierzaki są porzucane, bo ludzie nie są w stanie sprostać ich problemom zdrowotnym. Według danych brytyjskiej organizacji Battersea Dogs and Cats Home w ciągu ostatnich dwóch lat liczba bezdomnych buldogów wzrosła o 288 proc.

W Polsce działa prężnie fundacja Załoga Buldoga, która pomaga pieskom tej rasy, a jej głównym celem i wielkim marzeniem jest likwidacja pseudo-hodowli buldożków.

image
Co będzie dalej z rasą buldożków

Przeczytaj też o psach rasy corgie oraz o border collie. Jeśli zaś szukasz nietypowej rasy kota, może zainteresuje Cię kot rasy main coon

KJ


Wykop Skomentuj29
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości