12 obserwujących
404 notki
1708k odsłon
8603 odsłony

Shih tzu - elegancki piesek, który lubi chodzić własnymi drogami

Piesek razy shih tzu, fot. Pixabay
Piesek razy shih tzu, fot. Pixabay
Wykop Skomentuj6

Shih tzu to typowy piesek do towarzystwa. Niewielka postura, mała sympatyczna mordka, długie futerko - wszystko to sprawia, że jest rasą uwielbianą przez kobiety.

Psy rasy shih tzu to wielkie pieszczochy, ale bywają niezależne i zachowują się czasami jak koty.

Pochodzenie rasy shih tzu

Nazwa „shih tzu” (wym. szi-tsu) pochodzi z języka chińskiego i oznacza dosłownie „lwi pies”. To bardzo stara chińska rasa, pochodząca z Tybetu. Według legendy shih tzu był symbolem i towarzyszem Buddy w jego wędrówce przez świat. W chwili zagrożenia ten niepozorny piesek przeistaczał się w potężnego lwa. Jego wizerunki w specjalnej uprzęży pojawiają się w licznych rzeźbach i malowidłach pochodzących z Dalekiego Wschodu.

W Chinach psy shih tzu były uważane za święte – traktowano je jak skarb narodowy. Chociaż wiele z nich trafiało w ręce zachodnich dyplomatów mieszkających w Pekinie, to żaden z czworonogów nie mógł opuścić terytorium cesarstwa, Chińczycy zazdrośnie strzegli bowiem swojego dziedzictwa. Ale w latach 30. XX wieku brytyjscy arystokraci zakochali się w tych pieskach i przywieźli je fo Europy. W Polsce pojawiły się dopiero w latach 80. ub. wieku.

image
W Chinach były uważane za skarb.

Imponujące futro shih tzu

Shih tzu są niewielkimi pieskami, ważą zwykle od 4 do 8 kg, ale ich futerko bywa nieprzeciętnie długie i gęste. To właśnie sierść wraz z obfitym podszerstkiem, delikatna w dotyku, jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech tej rasy. Wokół pyszczka rozkłada się promieniście. Obok yorków to właśnie shih tzu najczęściej spotykamy z kucykami na łebkach.

image
Shih tzu z uroczą kokardką.

Takie futerko, choć piękne, to wymaga regularnej pielęgnacji. Piesek na spacerze zachowuje się jak "żywy mop" i zgarnia wszystkie brudy. Dlatego potrzebuje częstych kąpieli i rozczesywania, inaczej futerko się skołtuni i straci blask. Warto dodać, że shih tzu mają delikatną skórę i należy je myć w specjalnych szamponach.

image
Shih tzu z długim włosem.

Niektórzy właściciele dla wygody krótko strzygą sierść psa shih tzu. Nie wyglądają już wtedy jak pluszowe zabawki, no ale nie trzeba też ich dokładnie myć po każdym spacerze. Inna opcja to zakładanie takim psom ubranek na spacery. Długi włos częściej można spotkać u suczek i to takich, których właścicielkami są kobiety.

image
Shih tzu ostrzyżony.

Inna charakterystyczna cecha psa shih tzu to krótka kufa i problem ze zgryzem. Możemy spotkać pieski tej rasy z dolnymi ząbkami na wierzchu, mają też skłonność do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego należy regularnie czyścić im zęby. Wymagają też codziennego przemywania oczu. 

image
Shih tzu z przodozgryzem.

Wesoły i niezależny - charakter shih tzu

Shih tzu jest psem towarzyskim i pogodnym. Jego temperament zwykle dostosowuje się do trybu rodziny, u której mieszka. Nie wymaga długich wielokilometrowych spacerów, ale trzeba zapewnić mu codzienną porcję ruchu, żeby nie stał się opasłym kanapowcem, bowiem kocha spanie i nierzadko przy tym głośno chrapie.

Chociaż psy shih tzu są zwykle oddane i wierne, to bywają też dystyngowane i niezależne. Przypominają w tym koty chodzące własnymi drogami. Chętnie przesiadują na kolanach, ale zwykle to same decydują, kiedy mają być głaskane i przytulane oraz kiedy opłaca im się przyjść do właściciela. Nierzadki widok to psy tej rasy niesione na rękach, bowiem zupełnie nie reagowały na komendy, zwłaszcza gdy ich posiadacz się spieszył...

image
Shih tzu lubią się bawić.

Shih tzu - długowieczny chińczyk

Pies rasy Shih tzu jest świetnym kompanem zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla starszych osób. Żyje zwykle bardzo długo. Średnia długość życia psów tej rasy wynosi 13 lat, ale psy tej rasy nierzadko potrafią dożyć nawet 18 lat. U starszych psów mogą występować problemy zdrowotne związane z zaburzeniami pracy nerek, serca, schorzeniami stawów, zębów i oczu. Ze względu na krótki pyszczek źle znoszą upały. Kupując pieska tej rasy trzeba uwzględnić, że wymaga czasochłonnej i systematycznej pielęgnacji, dlatego nie nadaje się dla osób, które nie grzeszą nadmiarem wolnego czasu.

image
Shih tzu są długowieczne.

Zobacz też inne rasy psów salonowych:

Pudel. Inteligentny pies, o którego trzeba dbać

Chihuahua - najmniejszy pies świata

Buldog francuski - wesoły, rodzinny pies. Idealny przyjaciel dla dziecka

źródło: psy.pl, wikipedia.pl, zdjęcia Pixabay

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości