11 obserwujących
402 notki
1699k odsłon
6590 odsłon

Szczekanie psa. Dlaczego szczekają i jak je tego oduczyć?

Szczekanie psa jest naturalnym zachowaniem, ale można spróbować je ograniczyć.
Szczekanie psa jest naturalnym zachowaniem, ale można spróbować je ograniczyć.
Wykop Skomentuj8

Szczekanie jest podstawową formą komunikacji psa, tak jak mowa dla człowieka. Najwięcej zależy od tego, jak wychowamy szczeniaka. Szczekanie jest szczególnie uciążliwe, gdy mieszkamy w bloku. 

Dlaczego psy szczekają?

Wydawane odgłosy przez psa są rzeczą normalną i nie powinniśmy się obawiać szczekania. Jedne rasy mają większe skłonności do wydawania odgłosów, inne mniejsze. Nie ma tutaj znaczenia nawet to, czy nasz pies jest rasowy czy mamy do czynienia z kundlem. Psy od dawien dawna szczekały w związku z nieustannym kontaktem z człowiekiem: czy to na polowaniach, podczas pilnowania stada lub bronienia dobytku gospodarza. 

Właściciel żywił swojego towarzysza na czterech łapach, a w zamian ten pomagał mu w codziennej pracy przy gospodarstwie lub w polu. Dzięki szczekaniu psy stały się coraz bardziej popularne. Pomagały namierzyć lisy, kierowały stadem owiec, alarmowały o czyhającym niebezpieczeństwie i odstraszały intruzów - nie tylko ludzi, ale dzikie zwierzęta. W dzisiejszych czasach rola psów się diametralnie zmieniła. Nie są nam potrzebne w pracy, tylko dla przyjemności, zabawy i towarzystwa. Dlatego tak wiele osób narzeka na hałas, gdy usłyszy szczekanie psa. Właściciel uczy psa, by się przyzwyczaił do innych ludzi, zwierząt i przedmiotów po to, by nie szczekał. 

Są jednak rasy, dla których szczekanie i wycie to żywioł. Przykładem może być pies rasy beagle.

image
Szczekanie jest formą porozumiewania się psa z otoczeniem.

Szczekanie i inne formy komunikacji psa

Czworonogi komunikują się za pomocą zapachu i dźwięku. Do tej drugiej kategorii należy właśnie szczekanie, które jest naturalną formą oddawania emocji i zwyczajem psa. Oprócz szczekania, psy wydają inne odgłosy: piski, skomlenie, wycie, dyszenie, warczenie i chrapanie podczas snu. 

Psy szczekają często, by zwrócić na siebie albo na coś innego uwagę. W taki sposób komunikują się z innymi zwierzętami, których np. nie widzą, tylko wyczuwają. Pies robi się hałaśliwy, gdy poczuje się samotny, bo właściciel zostawił swojego pupila samego w domu. Za pomocą szczekania, zwierzęta informują, ostrzegają, wyrażają radość, np. w związku z powitaniem pana, złość albo przywołują do porządku członków psiej rodziny. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Szczekanie u psa jest czymś tak zwyczajnym, jak płacz małego dziecka. Nie oznacza to, że nie możemy oduczyć czworonoga nieustannego hałasowania bez przyczyny. 

image
Niektóre psy mają szczekanie wrodzone w genach. 

Jak oduczyć psa uporczywego szczekania

Przede wszystkim musimy wiedzieć, które rasy mają w genach zakodowane szczekanie. Jeśli dobierzemy sobie takiego psa ze skłonnością do wydawania odgłosów, nasze wysiłki będą bardzo utrudnione. Do szczekających ras należą: teriery, psy gończe i owczarki. 

Tak wygląda nazewnictwo szczekania psów w różnych miejscach na świecie:

 • Anglia: woof woof
 • Czechy: haf haf
 • Francja: ouaf ouaf
 • Finlandia: hau hau
 • Niemcy: wau wau
 • Norwegia: woff woff
 • Grecja: gaw gaw
 • Włochy: bau bau
 • Hiszpania: guau guau
 • Japonia: wan,wan
 • Bali: kong kong
 • Korea: meong meong
 • Kraje Arabskie: heu heu
 • Chorwacja: av av
 • Albania: ham ham

Można zaproponować czworonogowi nagrody za spokojnie zachowanie już od szczenięctwa. Niech oswaja się z różnymi sytuacjami: rolkarzami, jeżdżącymi na rowerze, innymi psami itd. Zawsze można psa zająć zabawą albo dać mu coś do przeżucia - wtedy przestanie szczekać, a zajmie się rozrywką. Jeśli trzymamy przyjaciela w bloku, warto zapewnić mu możliwość wyszalenia się w ogrodzie lub na wsi. Wtedy pies wyładuje swoją energię i będzie bardziej odporny na stres, będący jedną z przyczyn nieustannego szczekania. 

image
Mieszkańcy bloku niekiedy są tak zdeterminowani, że skarżą szczekanie do sądu. 

Od momentu szczenięctwa warto psy uczyć komend. Jeśli głośno szczeka bez powodu, możemy go przysposobić do prostych komend: "siad", "spokój", "dobry pies". Dopiero po uspokojeniu nastroju przez psa zaczynamy go głaskać, nigdy odwrotnie. Dla czworonogów głaskanie jest dowodem na dobre zachowanie, nagrodą. Przede wszystkim zamiast zabraniać psu szczekać, właściciel powinien nauczyć się rozróżniać sygnały, wydawane przez pupila. Czym innym jest seria wydawanych dźwięków, gdy ktoś zbliża się do naszego domu lub robi krzywdę bliskiemu, a czym innym szczekanie na poruszających się ludzi lub obiekty podczas spaceru. Często szczekanie - oprócz wycia i skomlenia - jest oznaką potrzeby psa do wyjścia z domu. Nie możemy wtedy zignorować prośby naszego zwierzaka. 

image
Należy odczytywać intencje szczekającego psa. 

Szczekanie psa w bloku - mandat? 

Wszystko zależy tak naprawdę od nas i od tego, jak nauczymy się odczytywać intencje psa. Warto pamiętać, że niespokojne zachowanie pupila może zdenerwować do kłótni. Zapłacimy nie tylko pogorszeniem relacji z sąsiadami, ale i mandatem karnym. Mowa o zakłócaniu ciszy nocnej i porządku w bloku. Artykuł 51 kodeksu wykroczeń mówi: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny". W tym wypadku wszystko zależy od obiektywnej oceny mundurowych, czy szczekanie trwało dłużej, niż tylko chwilę. Warto zająć się swoim psem, by uniknąć konfliktów i wydania kilku stów. 

Największy i najmniejszy pies świata

Na koniec zabawne porównanie: największy pies świata kontra najmniejszy pies świata. Oba są niesamowicie przyjacielskie, inteligentne i wdzięczne.

image
Pies - czy duży czy mały, szczekający czy nie - to zawsze wierny przyjaciel człowieka.


źródło: psy.pl, cowsierscipiszczy.pl, zpazurem.pl

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości