9 obserwujących
338 notek
1287k odsłon
3372 odsłony

Notre Dame - symbol katolickiej Europy. Polskie ślady. Terlikowski: „Czas zmierzchu”

Pożar w Katedrze Notre Dame w Paryżu. Fot. PAP/EPA/BENOIT MOSER
Pożar w Katedrze Notre Dame w Paryżu. Fot. PAP/EPA/BENOIT MOSER
Wykop Skomentuj77

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu wywołał dyskusję o korzeniach i tożsamości Europy i współczesnej kondycji chrześcijaństwa na Starym Kontynencie. Część komentatorów podkreśla, że we Francji znikają i są profanowane kolejne materialne ślady katolicyzmu.

Budowa paryskiej katedry Notre-Dame rozpoczęła się na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité, w 1160 r. w miejscu znajdującej się w tym miejscu od czasów rzymskich bazyliki. Wzorem dla świątyni była pierwsza wielka katedra gotycka w Saint-Denis. W trakcie trwającej do 1345 r. pracy zastosowano wiele przełomowych rozwiązań technicznych i architektonicznych.  

„Znaki są do tego, żeby je odczytywać. Płonie katedra Notre Dame w Paryżu. Płonie Kościół, płonie Europa. Czas zmierzchu. Jeśli się nie nawrócimy spłoniemy wszyscy” - skomentował na Twitterze dziennikarz katolicki Tomasz Terlikowski. 

 

„Jeśli ktoś myśli, że płonąca katedra to symbol ICH problemów to jest w błędzie. Europa jest religijną całością, ich problemy są naszymi problemami. Katedra Notre Dame w Paryżu to dziedzictwo Europy. Znaki są zaś do zastosowania we własnym życiu, a nie w życiu innych” - dodał. 

 

W dyskusji pojawiły się też interesujące wątki dotyczące sporów wokół myślenia poprzez wiarę i myślenia racjonalistycznego, oświeceniowego. 

Polityk Platformy Obywatelskiej Barłomiej Sienkiewicz napisał: „"Tropicielom metafizyki po pożarze Notre Dame: w 1755 w niedzielę Lisbona została zniszczona w trzęsieniu ziemi. 60 tys ludzi zginęlo, modląc się. Od tej pory na zachodzie zaczęto podejrzewać, że możliwe są zbiegi okoliczności a nie gniew Boży. Oświecenie sie to nazywało”. 

Na co replikował Tomasz Terlikowski: „60 tysięcy modlących się ludzi ma ogromną szansę pójścia do Nieba. Ludzie, którzy we wszystkim widzą przypadek i nie są w stanie dostrzec znaków mogą ową szansę utracić. I to jest problem Oświecenia”. 

 

Masowe profanacje katolickich świątyń we Francji

Wiele osób zwraca też uwagę, wskazując na zupełnie świeckie, albo nie-chrześcijańskie zachodnioeuropejskie, że we Francji i w całej Europie przybywa zdesakralizowanych nieraz najbrutalniej miejsc. 

„Dopiero Notre Dame wywoła być może dyskusję na temat tego, co z kościołami w Europie się wyprawia w ostatnich latach. Nie sugeruję, że mamy tu do czynienia z podpaleniem, ale jakże zgrabnie się ten dzisiejszy ogień wpisuje w g... opisane w artykule”. 

W zamieszczonym tekście czytamy, że we Francji bezczeszczone są dwa kościoły dziennie. PI-News podawały, że w 2018 roku we Francji sprofanowano ponad tysiąc kościołów i religijnych symboli” - napisała internautka Agata Izabela Łęcka. 


W marcu 2019 roku na stronie internetowej amerykańskiego wydania „Newsweeka” ukazał się artykuł „Katolickie kościoły są niszczone jak Francja długa i szeroka – władze nie wiedzą dlaczego”.


Mowa w nim o niszczonych posągach, strzaskanych tabernakulach, przewracanych krzyżach. Autor przytacza przykłady kościoła Saint Sulpice w Paryżu, świętego Mikołaja w Houilles, katedry Saint-Alain w Lavaur i wielu innych miejsc.


Francuzi zdają sobie sprawy z narastającego dramatu, ale oficjalnie nikt nie chce powiedzieć, co się właściwie dzieje – wynika z tekstu.

Polskie ślady w Notre Dame

Już od XVI w. Katedrę Marii Panny za sprawą polskich królów łączy wiele z polską historią. W latach czterdziestych XIX w. gromadzili się w niej emigranci Powstania Listopadowego. W latach osiemdziesiątych XX w. odbywały się w niej msze za „Solidarność”. W 2014 w pobliżu odsłonięto pomnik św. Jana Pawła II. W 2018 r. w Notre-Dame umieszczono kopię jasnogórskiego wizerunku Matki Boskiej.


W XVI wieku po raz pierwszy Notre-Dame znalazła się na kartach polskiej historii. 10 września 1573 r. w katedrze wybrany kilka miesięcy wcześniej na pierwszego elekcyjnego władcę Rzeczypospolitej książę Henryk Walezy w obecności poselstwa polskiego złożył przysięgę na dotrzymanie zobowiązań zapisanych w artykułach henrykowskich i paktach konwentach oraz innych dokumentach dotyczących wolności szlacheckich. Następnie wraz z orszakiem wyruszył do Krakowa.

Wykop Skomentuj77
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo