8 obserwujących
302 notki
1044k odsłony
1394 odsłony

Bioplastik – alternatywa dla tworzyw sztucznych

Bioplastik stworzony na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Fot. PAP/	Wojciech Pacewicz
Bioplastik stworzony na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Fot. PAP/ Wojciech Pacewicz
Wykop Skomentuj7

Bioplastik – za i przeciw 

Zwolennicy bioplastiku często wymieniają jako jego główną korzyść to, że nie wykorzystuje się do jego produkcji ropy. Wiąże się to też z tym, że bioplastki w przeciwieństwie do plastiku nie uwalniają węgla do atmosfery. Tworzywa sztuczne są produkowane z produktów ropopochodnych, a w tym procesie produkcyjnym, jako produkt uboczny, powstają zanieczyszczenia. 

Badania przeprowadzone w 2011 roku na Uniwersytecie w Pittsburghu pokazały inne problemy środowiskowe związane z uprawą roślin na bioplastik. To zanieczyszczenie nawozami i dewastacja gruntu przez produkcję roślin na bioplastik. Bioplastiki wytwarzane z surowców naturalnych, np. z kukurydzy, to pochodne tworów zmodyfikowanych genetycznie, co nie podoba się z kolei przeciwnikom koncepcji zmieniania garnituru chromosomowego istot żywych. 

Do produkcji bioplastiku używa się kukurydzy
Do produkcji bioplastiku używa się kukurydzy.

Według naukowców bioplastki mają zalety, ale tylko wtedy, gdy bierze się pod uwagę wiele czynników, np. gdzie są uprawiane rośliny, z których wytwarza się biotworzywa? Ile ziemi zajmuje? Ile wody jest potrzebne? 

Używanie kukurydzy do wytwarzania plastiku w regionach, gdzie mieszkańcy nie mają co jeść, jest nieludzkie. Jednak prawdą jest też, że ropa jest skoncentrowana w niektórych regionach, a rośliny przeznaczone na plastik można uprawiać wszędzie, dlatego biotworzywa wspierają wiejską, agrarną gospodarkę.  

Istnieją już fabryki produkujące bioplastik z roślin, które nie wymagają gruntów rolnych i słodkiej wody. Pomaga to krajom z niedoborem wody słodkiej, takim jak Izrael, Chiny czy Indie, przejście z tworzyw sztucznych wykorzystujących w procesie produkcyjnym ropę na biodegradowalne tworzywa sztuczne. 

Obecnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy tworzywa sztuczne pochodzenia biologicznego są ostatecznie lepsze dla środowiska niż te z ropy naftowej.

Co się dzieje później z bioplastikiem? 

Chociaż biotworzywa maja wiele zalet, trzeba też zwrócić uwagę na niektóre pułapki, w które możemy wpaść myśląc o bioplastiku.  

Nie każdy bioplastik i nie w 100 proc. może być poddany recyklingowi. Istnieją takie biosyntetyki, które są swoistymi „kompozytami” chemicznymi, które lepiej utylizować. Biodegradowalny nie oznacza, że można bioplastik wyrzucić na kompostownik. Biodegradacja bioplastików oznacza zazwyczaj, że trzeba zastosować specjalne warunki.  

KJ, KW 

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości