waldemar.m waldemar.m
116
BLOG

Polska Energetyka Atomowa

waldemar.m waldemar.m Gospodarka Obserwuj notkę 3

3-go marca obiecałem Premierowi Pawlakowi, że zamieszczę dosyć ważną notkę wpisującą się w cykl dotyczący Polskiej Energetyki Atomowej.

http://pawlak.salon24.pl/160715,falszywki-z-rzepy#comment_2270314

 

Mamy już 5 marca a obiecanej notka dopiero w powijakach. Z jednej strony jestem zmuszony przeprosić za niedotrzymanie danego słowa, a z drugiej, pogratulować sobie wstrzemięźliwości, gdyż dzisiaj ta notka nabierze głębszego sensu.

 

Po pierwsze – będę mógł zająć stanowisko w sprawie opinii wypowiedzianej o mnie przez Jednego z pogrobowców "polskiej fizyki", który z jednej strony gotów jest już się przyznać do współautorstwa Ostateczności Kosmicznej i miłości do Grawitora-balończyka, a z drugiej, absolutnie bezpodstawnie i całkowicie gołosłownie zarzuca mi, że wypisuję brednie na temat fizyki nuklearnej i energetyki nuklearnej

http://autodafe.salon24.pl/159284,list-otwarty-do-pana-bywalca#comment_2250664

 

potwierdzając wszakże jednocześnie, że teoria, którą przedstawiam na swoim blogu zrobiła na nim takie wrażenie, że nie może jej zapomnieć.

 

Po drugie – dopiero 4-go marca dotarła do mnie informacja o tym, że Minister H. Trojanowska podczas spotkania z naukowcami i studentami na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego powiedziała, że analizowana jest możliwość poszukiwania źródeł uranu w Polsce i ich eksploatacji, ale "... przy obecnych cenach uranu na świecie, które oscylują wokół 130 USD/kg, a zarazem swobodnego dostępu do wielu źródeł jego zakupu, jego wydobycie w kraju wydaje się raczej nieopłacalne".

http://www.wnp.pl/wiadomosci/103229.html

 

I po trzecie wreszcie – dzisiaj wnp.pl opublikował informację o tym, że PGE podpisało z GE Hitachi Nuclear Energy Americas memorandum o współpracy w zakresie energetyki jądrowej. Współpraca ma na celu zbadanie możliwości zastosowania reaktorów ABWR oraz ESBWR w projektowanej pierwszej elektrowni jądrowej Polsce, a także możliwości przyszłej współpracy przemysłowej obu partnerów.

http://www.wnp.pl/wiadomosci/103572.html

 

Zacznę swoją wypowiedź od re-kontry nałożonej na wypowiedź Jednego profesorskiego blokera. Zapamiętaj Pan sobie raz i na zawsze: waldemar.m nigdy nie wypowiadał się i w przyszłości nie będzie wypowiadał się na temat energetyki nuklearnej i energetyki jądrowej, a więc nie mógł wypisywać bredni na ten temat.

 

Dla waldemara.m terminy "nuklearny" i "jądrowy" to puste dźwięki wymyślone przez niezdarnych uczonych mianujących siebie fizykami.

 

waldemar.m mówi o energetyce atomowej, a na ten temat Jeden bloker nie ma najmniejszego pojęcia i jak wskazuje upływający czas i ostatnie jego poczynania na Salonie – sytuacji tej nie da się już zmienić.

 

Gdy zobaczyłem, że PGE jest w kontakcie z Hitachi, to aż się ucieszyłem, gdyż wiem, że firma ta ma daleko zaawansowane prace nad reaktorem atomowym małej mocy, ale gdy doczytałem się, że chodzi o jakiś amerykański odrostek tej znanej firmy,który dopiero planuje budować reaktory w Ameryce, a już zamierza się "wymądrzać" w roli "wiodącego konsultanta" pierwszej polskiej silnie eksperymentalnej elektrowni atomowej, to mi się trochę włos zjeżył na ciele.

 

I ta cena na uran na świecie - 130 USDS/kg uranu!!! I dla Pani Minister nie ma znaczenia czy koncentracja uranu wynosi 1% czy 100%?

 

Panie Premierze,

 

Zycie jest zbyt krótkie, żeby je marnować na puste przekonywanie kogokolwiek do tego co uważamy za słuszne, szczególnie wtedy, gdy ten którego staramy się przekonać ma swoje "źródła informacji", niemniej:

 

Jestem absolutnie przekonany, że Polska powinna zrobić stawkę na małe elektrownie atomowe, co pozwoli decentralizować polską energetykę zmniejszając straty na przesyle energii elektrycznej.

 

Jestem gotów zorganizować Panu Premierowi spotkanie z Prezydentem kraju, który chce budować reaktory o mocy 300 i 100 MW, posiada własne, bogate zasoby uranu o dużej koncentracji aktywnego pierwiastka i co najważniejsze ... skłania się do międzynarodowej współpracy.

 

Polska może być graczem na rynku energii atomowej, a nie tylko bezwolnym konsumentem starych technologii.

 

waldemar.m
O mnie waldemar.m

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Gospodarka