Ułożenia
Sztuka to fizyka bez matematyki
3 obserwujących
220 notek
96k odsłon
  126   0

Rosyjski węgiel (C) w emisji CO2 w Polsce nie czyni emisji liczonej Polsce

Polskie kopalnie wydobywają rozwój pro futuro

Przesłanka: W Unii Europejskiej tylko w dwóch państwach wydobywa się węgiel kamienny, w Polsce i Czechach. Natomiast węgiel brunatny w Niemczech, Polsce, Czechach, Bułgarii, Rumunii i Grecji.

*

W tym scenariuszu kreacja wysokości opłaty za emisje CO2 na rynku EU ETS dotyczy węgla importowanego na obszar UE niezależnie od metody kreacji wysokości tej opłaty, która obejmuje wyłącznie podmioty używające węgiel związany z emisją CO2 lub wraz z rozwinięciem poza branżę węglową na podmioty stosujące emisję CO2 w ramach tzw. instrumentów finansowych.

W tej idei, aby sprzedać węgiel w UE zamówiony przez klienta, jego eksporter spoza UE przed dostawą węgla klientowi ponosi opłatę za emisję CO2 na obszarze UE z jego węgla. Po dostawie węgla otrzymuje od docelowego klienta refundacje tego kosztu. Natomiast w ramach danego kraju UE opłatę za emisję CO2 z węgla wydobytego w tym kraju pobiera firma prowadząca kopalnię. 

Zatem w tym ułożeniu UE i kopalnie w Polsce (w perspektywie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego) gromadzą przez lata fundusze na projekty dekarbonizacji. UE dla przedsięwzięć systemowych, a firma prowadząca kopalnię pod własny nowy interes pro futuro w swojej okolicy lokalnej i swoim regionie oraz w kraju.

*

Przykład:

Za emisję CO2 w Polsce z węgla (C) wydobytego w kopalni Turów opłatę pobiera firma prowadząca kopalnię Turów według wysokości wyznaczonej względem opłaty za emisję CO2 na poziomie UE z węgiela (C) w węglu importowany spoza UE na obszar UE. Firma prowadząca kopalnię Turów pozyskane z opłaty środki finansowe gromadzi na firmowym, ustawowym, funduszu celowym transformacji energetycznej, z którego realizuje projekty (wydatki) kwalifikowane tak, aby zapewnić firmie udział energii z metod niewęglowych na tym samym poziomie, jak z metody węglowej w rynku lokalnym, regionalnym i krajowym oraz zapewnić zatrudnienie pro futuro kadrze kopalni.

Szkic idei:

image

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka