5 obserwujących
153 notki
245k odsłon
3117 odsłon

Jacek Międlar zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego [aktualizacja]

Jacek Międlar/YouTube
Jacek Międlar/YouTube
Wykop Skomentuj175

Były ksiądz Jacek Międlar został zatrzymany przez ABW. Poinformował o tym jeden z liderów Konfederacji Grzegorz Braun. Do zatrzymania doszło o 6:00 rano w mieszkaniu Jacka Międlara. 


image


Podczas konferencji w Sejmie uściślił, że Międlar został zatrzymany w swoim domu na Dolnym Śląsku. Funkcjonariusze uzbrojeni w długą broń wyłamali furtkę do posesji. Według Grzegorza Brauna kontekstem politycznym zatrzymania jest planowana na dziś, na dzień 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, demonstracja we Wrocławiu. Międlar zachęcał do przybycia na nią. 

Zdaniem Międlara demonstracja może stać się areną prowokacji "jaka może wyniknąć ze wzburzenia opinii publicznej we Wrocławiu, a może i na szerszą skalę, niezrozumiałym, niewytłumaczonym do tej pory aktem zatrzymania uczestnika debaty publicznej, redaktora niezależnego medium publicznego" - mówił Braun. Pytanie o zasadność zatrzymania Międlara skierował do premiera Morawieckiego. Nieoficjalnie jako powód zatrzymania podaje się mowę nienawiści (art. 256 Kodeksu karnego, który mówi o propagowaniu faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego). 

- Czy mamy do czynienia z zagrożeniami bezpieczeństwa publicznego, które uzasadniają tego typu działania? - zapytał. Zaznaczył, że za działania służb odpowiada premier Mateusz Morawiecki oraz nadzorujący służby Mariusz Kamiński. - Niechaj mają świadomość, że od dzisiejszego ranka to oni osobiście ponoszą odpowiedzialność za zdrowie i życie redaktora Jacka Międlara - podkreślił Braun.

Oświadczenie w sprawie zatrzymania Jacka Międlara wydał Stanisław Żaryn rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych.

image


image


Źródło: Twitter/Rzeczpospolita/YouTube

Wykop Skomentuj175
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka