Blog
Marcin Tyc
Marcin Tyc
Marcin Tyc Świat jest ciekawy
4 obserwujących 45 notek 68443 odsłony
Marcin Tyc, 9 stycznia 2019 r.

Ewa Raczko: NBP jest instytucją publiczną...

753 9 0 A A A
NBP
NBP

Żaden z dyrektorów w NBP nie otrzymuje powszechnie i nieprawdziwie podawanego w mediach miesięcznego wynagrodzenia w kwocie ponad 60 tys. zł - powiedziała Ewa Raczko, zastępca dyrektora departamentu kadr w Narodowym Banku Polskim, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

- Miesięcznego wynagrodzenia Pani Wojciechowskiej nie podam. Mogę powiedzieć, że nie zarabia rewelacyjnych 65 tys. zł miesięcznie. Tego typu zarobki występują na stanowiskach prezesów. Jest hierarchia - mówiła Raczko na konferencji prasowej. 

"Zarobki pracowników NBP nie obciążają budżetu państwa" 

Raczko podkresliła, że zarobki pracowników NBP nie obciążają budżetu państwa, a same zasady wynagradzaniai NBP ustalił w 2010 roku.

- Żaden z dyrektorów w NBP nie otrzymuje miesięcznego wynagrodzenia w wysokosci ok. 65 tys. badż wyżej. Takie miesieczne wynagrodzenie zdarzyło sie w poprzedniej kadencji u jednego z dyrektorów- dodała Raczko.

Powiedział też, że NBP jest instytucją publiczną i kiedy się pojawia pytanie o to, czy poziom uposażeń w Banku powinien być jawny, czy nie, to on nie widzi przeszkód, żeby był jawny "skoro jest jawny w innych dziedzinach życia publicznego".

Zarobki w Narodowym Banku Polskim. 

- Wynagrodzenie kadry kierowniczej Narodowego Banku Polskiego, dyrektorzy, zastępcy dyrektora, w latach 2015-2018, a więc zarówno za kadencji prezesa Belki i prezesa Glapińskiego kształtowało się na porównywalnym poziomie - podkreśliła Ewa Raczko.

Zastępca dyrektora Departamentu Kadr NBP poinformowała, że "przeciętne wynagrodzenie brutto na stanowisku dyrektora w NBP ustalone w oparciu o PIT wyniosło w 2014 roku 38 098 zł. W 2015 roku - 37 110 zł, w 2016 roku - 37 381 zł, w 2017 roku - 37 069 zł, w 2018 roku - 36 308 zł". 

- Miesięczne wynagrodzenie całkowite w kwocie 60 tysięcy złotych zdarzyło się w poprzedniej kadencji u jednego z dyrektorów - dodała. 

Raczko dopytywana, czy bank centralny poinformuje o dokładnych zarobkach współpracowniczek, wskazała, że "nie można" tego zrobić. - W historii Narodowego Banku Polskiego nigdy nie były ujawniane z imienia i nazwiska poszczególnych pracowników Narodowego Banku Polskiego - tłumaczyła. 


Opublikowano: 09.01.2019 10:41.
Autor: Marcin Tyc
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Absolwent Administracji Europejskiej. W przeszłości praca w roli statystyka w UEFA oraz w Przeglądzie Sportowym i Onet.pl. Aktualnie współpracownik FIFA.com. Polskie Towarzystwo Statystyczne oraz demagog.org.pl

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @mucha.na.szybie To nie jest żadna instrukcja. To moja opinia. Ja bym tym rozpalił w kominku.
  • @LarsikOwen może nasi operacyjne  na to wpadli?
  • @Sowiniec Znam człowieka z Twittera, ale co on ma tu wspólnego?

Tematy w dziale Gospodarka