14 obserwujących
134 notki
130k odsłon
193 odsłony

Czy w celu wykonywania określonych zadań konieczne jest łamanie przepisów prawa….

Marek Czeszkiewicz
Marek Czeszkiewicz
Wykop Skomentuj1

      Sąd, Prokuratura - czy w celu wykonywania określonych zadań konieczne jest łamanie przepisów prawa….

   Pod koniec 2018 roku odbyły się protesty pracowników administracyjnych sadów i prokuratur. W powyższych protestach uczestniczyli, w tym także je popierali czynni sędziowie, prokuratorzy, którzy w większości przed 2016 rokiem zajmowali decyzyjne stanowiska, pełnili różne funkcje, a obecnie są przeciwnikami jakichkolwiek zmian w wymiarze sprawiedliwości, prokuraturze, służbach.

        Każda grupa zawodowa, w tym także pracownicy sądów i prokuratury mają prawo do zabiegania o wyższe wynagrodzenia i lepsze warunki pracy odpowiadające ich aspiracjom, komfortowi pracy, jednak ich zgoda (wierzę, że nieświadoma…) na udział w nich i poparcie sędziów i prokuratorów, którzy przed 2016 rokiem byli ich zwierzchnikami musi wzbudzać pewne wątpliwości…. Dlaczego teraz a nie przed 2016 rokiem, dlaczego z w/w… itd….

          W powyższym kontekście przypomnę, że jeszcze za rządów PO-PSL, w ramach projektu "Monitoring stresu zawodowego w sądach i jego skutków zdrowotnych" zostały zrealizowane badania "Temida 2015”. Wzięli w nim udział pracownicy sądów z wszystkich grup zawodowych, w tym zarówno sędziowie i referendarze, jak i kuratorzy, urzędnicy sądowi oraz pracownicy obsługi wszystkich typów sądów.

         Po przeczytaniu wyników w/w niezależnego badania "Temida 2015" dowiedzieliśmy się tego co było i niestety jest tylko „wewnętrzną tajemnicą” choć nie tylko tego środowiska.

         Poniżej kilka odpowiedzi jakich udzielili w/w badani, którzy obecnie idą ramię w ramię ze swoimi w większości byłymi przełożonymi, do których wtedy odnosili n/w odpowiedzi:

- 20% - w celu wykonywania określonych zadań konieczne jest łamanie przepisów….

- są zdani sami na siebie i nie mają wsparcia u przełożonych……

- nie mają poczucia, że w trudnych chwilach mogą znaleźć u przełożonych zrozumienia…

- przełożeni rzadko kiedy w trudnej sytuacji okażą praktyczną pomoc…

- badani pracownicy z sądów rejonowych w bardzo małym stopniu czują się pewnie i bezpiecznie w obecności przełożonego….

- 80 % badanych jest narażona na czynniki mobbingogenne….

 - 56% badanych stwierdziło, że w ich organizacji istnieje przyzwolenie na działania mobbingowe wobec wybranych pracowników (wykluczanie z życia społecznego, nękanie, zastraszanie) a między różnymi grupami pracowników panują złe stosunki….

- 70 % badanych stwierdziło, że styl zarządzania panujący w sądach opiera się na nadmiernej kontroli podwładnych, ich niesprawiedliwym traktowaniu, braku obiektywnych norm i zasad pozwalających na traktowanie wszystkich pracowników jednakowo, a także braku kompetencji przy jednoczesnym nikłym samokrytycyzmie ze strony zarządzających.”

         Powstają pytania, w szczególności dotyczące sądów rejonowych, w których pracuje w przeważającej mierze „nowe pokolenie” – skąd ta młoda przecież kadra nabyła taką mentalność, skąd, a może od kogo czerpała, czerpie takie wzorce zachowania m.in. wyższości, buty, arogancji, nepotyzmu itd. rodem z wydawała mi się już przeszłego prl-owskiego wymiaru sprawiedliwości…..

        Chciałbym także, może naiwnie, usłyszeć wyjaśnienie stosowanych instytucji, co znaczą w istocie odpowiedzi badanych, w tym także sędziów, referendarzy itd., a więc osób stosujących wymiar sprawiedliwości: „że w celu wykonywania określonych zadań konieczne jest łamanie przepisów”… Podkreślam, ze w/w badania przeprowadzono przed 2016 rokiem.

           Wnioski i opinie pozostawiam czytającym….

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/922581,pracownicy-sadow-stres-mobbing-temida-2015.html


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo