Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
172
BLOG

Liturgiczne wspomnienie ks. Jerzego

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Rozmaitości Obserwuj notkę 0

W tym roku po raz pierwszy, 19 października obchodzić będziemy liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dzień Jego męczeńskiej śmierci został ogłoszony przez papieża Benedykta XVI podczas beatyfikacji 6 czerwca 2010 r. dniem narodzin ks. Jerzego dla nieba.

W wielu miastach w Polsce trwają uroczystości rocznicowe.
 
Uroczystości liturgiczne w parafii św. Stanisława Kostki rozpoczną się na warszawskim Żoliborzu 19 października o godz. 17.00 modlitwą różańcową z błogosławionym ks. Jerzym w intencji Ojczyzny. Godzinę później rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza. Eucharystia zostanie odprawiona na balkonie kościoła. Po Mszy nastąpi modlitwa dziękczynna za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki.
 
Do udziału w uroczystościach zaprasza wszystkich warszawiaków nowy proboszcz parafii św. Stanisława Kostki ks. Tadeusz Bożełko, wieloletni duszpasterz katechetów i nauczycieli oraz rodzin archidiecezji warszawskiej. Zastąpił on zmarłego w sierpniu ks. Zygmunta Malackiego.
 
Także w gdyńskich Karwinach, w parafii Niepokalanego Serca Maryi, podczas dzisiejszej wieczornej Mszy Świętej o godz. 18.30 dokonane zostanie uroczyste wniesienie relikwii błogosławionego do świątyni, której wielu parafian często stoczniowców, było w sposób szczególny związany z Księdzem Jerzym. Uroczystość tą uświetni śpiew chóru „Symfonia” z kościoła oo. franciszkanów w Gdyni.
 
Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca br. w Warszawie. Uroczystej liturgii na Placu Piłsudskiego, z udziałem ok. 150 tys. wiernych, przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelo Amato. Liturgiczne wspomnienie ks. Popiełuszki będzie obchodzone 19 października, w dniu śmierci kapłana-męczennika.
 
Okazjonalny artykuł z dzisiejszego „ND”, pt. „Lecz duszy zabić nie mogą”, patrz tutaj.
 
Krótki film poświęcony męczeńskiej śmierci Ks. Jerzego, patrz tutaj.
 
MAR
 
[Fot. Archiwum]

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości