Blog
Życie duże i małe
Marek Różycki jr
Marek Różycki jr dziennikarz, autor
37 obserwujących 232 notki 982442 odsłony
Marek Różycki jr, 14 lutego 2018 r.

Zakochani są wśród nas, czyli miłość ci wszytko wypaczy...

496 33 1 A A A
Fot. z Internetu
Fot. z Internetu

Czy miłość jest potrzebą ludzkiej duszy, czy też może raczej skutkiem społecznej presji? Co było pierwsze? Seks czy miłość? Jeśli wierzyć Darwinowi – seks. Skąd więc miłość – ów zbędny z pozoru dodatek do procesu ewolucji? Przecież gdyby miłość nie miała sensu ani racji bytu, ludzie już dawno by się na nią uodpornili.

Namiętność i liryzm, brutalność i subtelność, pożądanie i lęk, udręka i ekstaza. Prawie nikt z nas nie zdołał przecież uciec od Wielkiego Uczucia. Choćby go nawet Wielkie Uczucie pogruchotało.

Wielkie Uczucie kształt swój zawdzięcza Im Dwojgu. Lecz i stylom, w jakich miłuje się w rozmaitych czasach, epokach, kulturach. Przez oblicze miłości prześwituje świat dyktujący miłosny alfabet wraz z regułami jego użycia. Mówiąc o Wielkim Uczuciu należy więc prezentować go na tle zbiorowości, panujących stosunków międzyludzkich, społecznych ocen i norm, uwarunkowań natury psychologicznej, obyczajowej i moralnej; także na tle wzorów postępowania i ideałów osobowych.

Pisać na początku XXI wieku o miłości i uniknąć zarazem banału – to przedsięwzięcie wydawać by się mogło ponad miarę sił literackiego geniusza. Wszystko już było, o wszystkim w tej materii powiedziano, przeanalizowano najsłabsze drgnięcia serca, odkryto filozoficzne reakcje splotów nerwowych, spenetrowano kręte dróżki i szerokie gościńce, którymi kroczy miłość między kobietą i mężczyzną. Literatura – zdawałoby się – ogarnęła wszystko, co można o miłości wyrazić słowami!

Dlatego nie napiszę Ci piosenki, choć wiem, że tego pragniesz, bo za bardzo Cię kocham; a moje myśli nie mogą przecież powielać banałów, iść przetartymi już szlakami skojarzeń.

Nie napiszę Ci piosenki, bo jesteś za bardzo wyjątkowa, bym opisać mógł moją miłość do Ciebie, a słów mi brak i nie chcę Cię obrazić schematami myśli i odczuć.

Nie napiszę Ci piosenki, ale za to będę śpiewająco Cię kochał i zestarzejemy się razem. Nawet tego nie zauważymy – tacy będziemy szczęśliwi!

Obiecuję Ci rozmowę bez końca, bo ponoć 90 procent czasu, jaki spędzają ze sobą zakochani – przypada właśnie na wymianę myśli. I nikt na tej wymianie nie traci!

Nie napiszę Ci piosenki, bo jesteś na to zbyt doskonała i zbyt wyjątkowa. Tak długo czekam, że może aż zanadto Cię wyidealizowałem. Ale warto czekać na doskonałość! Wierzcie mi!

Nie napiszę Ci piosenki, ale pewnie poczytam Ci najpiękniejsze fragmenty książek. Zapewne sięgnę po Stachurę: “Przyrzekłem sobie ja, że nie dam się pognębić siebie takiego jaki jestem: zakochany, niewymownie, niewypowiedzianie przepięknie w Tobie zakochany dziewczynko najmilsza, Gałązko Jabłoni życia mojego mglistego. I niech sobie będą wszyscy mądrzy ze swoimi rozumami, a ja z moją miłością niech sobie będę głupi”.-

Tak, nie napiszę Ci piosenki, bo tyle jest rodzajów miłości, że nie wiadomo, do kogo się zwrócić o jej definicję. Miłością nazywa się kilkudniowy kaprys i związek dwojga ludzi wzajem obojętnych, i uczucie, w którym nie ma nic z szacunku, i flirt towarzyski, i wystygłe przyzwyczajenie, i romantyczną fantazję, i nagłe pożądanie, po którym następuje niechęć. Miłością nazywa się sto różnych złudzeń i chimer.

Miłość to odwieczny cud. Potrafi przerzucać tęczę snów ponad szarym niebem faktów.

Nie napiszę Ci więc piosenki, by nie popaść w jakąś rutynę myślenia o mojej miłości do Ciebie. Wiem, że każda miłość jest niepowtarzalna właśnie ta jedyna. Brak mi słów, by ją ogarnąć i opisać. Zdecyduj się wreszcie – musimy ją przeżyć słuchając piosenek o miłości...

Czekam na Ciebie!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~

NIE KUPUJMY MARZEŃ!...

Nie kupujmy marzeń jak mebli,
nie bądźmy zanadto przebiegli,
nie wstydźmy się własnej nagości,
tylko dajmy, dajmy, dajmy się zaskoczyć miłości.

Nie paktujmy z panem Bogiem, z panem diabłem,
nie mówmy, że jest głupie, to co nagłe,
zamknijmy stare życie na klucz, na dwa,
wystarczy spuścić ze smyczy
to słowo "ja", "ja", "ja"...

Nie kupujmy nieba na kredyt,
nie planujmy szczęścia ni biedy,
nie grajmy w dwa życia jak w kości,
tylko dajmy, dajmy, dajmy się zaskoczyć miłości.

Niech przyjdzie zbyt nagle zdyszana,
niech nie da dotrwać do rana,
niech przyjdzie nie na czas, nie w porę,
niech krzyknie: "Gore... gore, gore, gore..."

Agnieszka Osiecka wyraziła także moje Uczucia i Emocje...

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

image Nagroda czasopisma „Poetry&Paratheatre” w Dziedzinie Sztuki za rok 2015 w kategorii ‘Publicystyka kulturalna’. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- Mądrość nigdy nie atakowała. Mądrość zawsze się broniła. -- Wiesław Myśliwski ; Upadek kultury wiedzie jeno do schamienia społeczeństwa. -- Stefan Żeromski ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Sztuka nie jest demokratyczna i nigdy taką nie była. A jeżeli próbuje taką się stać (głównie dla zysku) -- staje się komercyjną szmirą i kiczem jeno 'pod publiczkę'. Nie wierzę w kolektywną mądrość powstałą w wyniku ignorancji wybitnych jednostek - indywidualności. -- Marr jr. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ "Jestem przekonany, że nad człowiekiem, który czyta poezję, trudniej jest zapanować niż nad tym, który jej nie czyta." -- Josif Brodski ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ "Lękam się, aby nie odrodził się u nas duch kapitalizmu, aby ustrój demokratyczny nie rządził się duchem kapitalistycznym, gdyż wówczas zepchnęłoby się człowieka na pozycję robota i oceniałoby się go tylko od strony jego zdolności produkcyjnej oraz zasobności portfela ". -- Stefan kardynał Wyszyński, Prymas Tysiąclecia ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ "Jeden z wielkich problemów naszej kultury - to przeciwstawienie się Europie. Nie będziemy narodem prawdziwie europejskim, póki nie wyodrębnimy się z Europy, gdyż europejskość nie polega na z l a n i u się z Europą, lecz na tym, aby być jej częścią składową - s p e c y f i c z n ą i nie dającą się niczym zastąpić." -- Witold Gombrowicz

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Pogodny Jesteś fenomenem! Trafiasz bez pudła. Ależ to był mocny przekaz ze łzami w oczach...
  • @Pogodny Mam odczucie, że wojna zabiła w tych dzieciach - 'dziecko', ale wzmocniła...
  • @kragen Ma Pan rację, tym bardziej, że oglądaliśmy filmy, gdy sąsiedzi nas zapraszali w...

Tematy w dziale Rozmaitości