5 obserwujących
50 notek
17k odsłon
Saga rodu Deglerów

Saga rodu Deglerów

Czasem mój wehikuł czasu zatrzymuje się nagle i słyszę, że ktoś śpiewa Czerwone Maki. Siedzimy wszyscy przy stole nakrytym białym obrusem, są zakąski i wiśniówka... To chyba imieniny Babci albo Dziadka… Nie wiem, wehikuł zawsze powtarza podobną scenę, choć w innym czasie, może i w innym miejscu? Ja siedzę na końcu stołu i grzebię widelcem na talerzyku z czymś do jedzenia, może to już deser. Ktoś opowiada. Chyba to Leon Degler, który przestał właśnie śpiewać i wspomina Andersa.

Szwindel Sweden czyli kokaina jest lepsza od viagry!

Kiedyś mówiło się o szwedzkim modelu, szwedzkim standardzie, szwedzkiej jakości. I wszyscy zazdrościli Szwecji i Szwedom. Dziś nowym pojęciem zdobywającym coraz szersze uznanie na świecie jest szwedzki kryminał. Nie to żeby kryminał był w Szwecji, nie, chodzi tym razem o literaturę i jej mniej ambitny odprysk w postaci szwedzkich kryminałów, czyli literatury wagonowej, która uważana jest przez czytelników na świecie za arcydzieła. Zdaniem autorów tych kryminałów w Szwecji jest jednak kryminał.

Tryumf pustki

Nasze życie spędzamy przeważnie w jaskini Platona. Coś tam widzimy, coś tam rozumiemy, ale wszystko to tylko zamglone cienie, tak jak po zdjęciu okularów... Może przydałyby się nam okulary dla mózgu? Ciekawe, co zobaczylibyśmy po założeniu takich okularów? Może obraz świata byłby zupełnie inny? Może ze zdumieniem odkrylibyśmy, że za wspaniałą fasadą kryje się pustka, ot taka potiomkinowska wioska?

Ostatni lot Generała Sikorskiego

Podobno nie było żadnego wypadku nad Gibraltarem! Liberator generała Sikorskiego wystartował bez przeszkód, wzniósł się do góry a potem łagodnie wodował na morzu. Tonął, zgodnie z “zasadami sztuki” przez 8-10 minut. Lotnisko w Gibraltarze jest bardzo trudne i takie niepowodzenia przy starcie zdarzały się dość często, tak często, że nawet przestano już zwracać na to uwagę. Zresztą, zwykle po takim niefortunnym starcie i wodowaniu nie było żadnych ofiar tylko śmiech kolegów pilota.

Szwedzkie "lagom är bäst" - czyli w sam raz

Albo nie za dużo, nie za mało, dosyć, odpowiednio do sytuacji, wszystko w miarę, dokładnie tak jak chcesz, bez przesady. Złośliwi mówią, że szwedzkie „lagom”, czyli umiarkowanie w każdej sytuacji jest wynikiem stosowania przez lata prawa Jante, zgodnie z którym lepiej się nie wychylać. Czyli robić wszystko w sam raz, aby nie narazić się innym.