Michał Tyrpa Michał Tyrpa
299
BLOG

Ze Splugen na wyspę Sylt

Michał Tyrpa Michał Tyrpa Polityka Obserwuj notkę 19

Trzydzieści minut przed godziną „W” po raz kolejny duchowo wzbiłem się na szczyty Alp.

Pomógł mi w tym ukochany Program II Polskiego Radia, dzięki któremu jak co roku 1 sierpnia Polacy mogą poczuć się częścią kulturalnej Europy. Wsłuchując się w spiżowe dźwięki trzeciej części wagnerowskiego „Zmierzchu Bogów”, szybuję myślą do ojczyzny największych bohaterów poprzedniego zjednoczenia starego kontynentu. Methinks, I see.. Whom? Zarówno tych, którzy do samego końca jedynie wykonywali rozkazy, jak i tych, którzy – kierowani wzniosłą wizją – potrafili się rozkazom sprzeciwić. Od źródeł w dół Renu prowadzą mnie cienie pradawnych bohaterów Germanii. Niesieni na skrzydłach cwałujących Walkirii płyną najlepsi synowie Świętych Niemiec. Pośród nich: Claus Schenk Graf von Stauffenberg, Heinz Reinefarth, Rudolf Höss

Bohaterskiemu hrabiemu los odmówił okazji, by zasłużyć na kolejny Krzyż Rycerski podczas równania z ziemią byłej stolicy tych, których uważał za mieszańców i podludzi.

Komendant KL Auschwitz – zaprawiony w bojach żołnierz i sprawny administrator, po wyzwoleniu Niemiec z marsjańskiej niewoli został zamordowany przez Polaków.

Trzeciemu z wymienionych herosów, szczęśliwie, udało się ocaleć. I nie tylko ocaleć, ale i położyć ogromne zasługi dla budowania społeczeństwa obywatelskiego i utrwalania wysokich wzorców demokratycznej kultury w Europie.

Warto w tym miejscu poświęcić chwilę uwagi jego pięknemu życiorysowi. Heinrich „Heinz” Reinefarth urodził się 26 grudnia 1903 w Gnesen („salonowemu” czytelnikowi wypada przypomnieć, że chodzi o miejscowość na terenie Warthegau, jednego z tych landów Tysiącletniej Rzeszy, które zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym, znajdują się obecnie pod przejściową administracją polską). Wierzący, żonaty, dwoje dzieci. Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum, w latach 1922-1927 studiował prawo i wiedzę o państwie na Uniwersytecie w Jenie. W 1927 zdał prawniczy egzamin państwowy I stopnia i został mianowany na referendarzem sądowym. Lata 1927-1930 to okres praktyki referendarskiej. 1930 zakwalifikowanie do urzędu sędziego. W latach 1932-1942 i 1950-1951 praktyka adwokacka. W latach 1942-1945 - kapitan policji porządkowej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Rzeszy. Od grudnia 1951 - burmistrz w Westerland na wyspie Sylt. Poseł do parlamentu okręgowego i członek komisji okręgowej Südtondern. Członek zarządu okręgowego GB/BHE. Członek zarządu Zjednoczenia Prawa Pracy i Zrzeszenia Turystycznego w Nordmark. Przewodniczący Komisji Lokalnej wyspy Sylt przy Niemieckim Stowarzyszeniu Ratowników Morskich i DLRG Westerland.

Tyle informacji na temat SS-Gruppenführera Heinza Reinefartha w zupełności powinno nam wystarczyć. Jeśli rzeczywiście zależy nam na owocnym dialogu z Europą, powinniśmy nie tylko powstrzymać się od wrogich aktów (np. oszacowania strat wojennych Warszawy), ale i uszanować najwybitniejszych przedstawicieli niemieckich władz samorządowych. Nie chcemy przecież, żeby dzisiejsi mieszkańcy wyspy Sylt uznali nas za źle wychowanych i niewdzięcznych…

I przestańmy się dziwić, że obdarzeni swoistym poczuciem humoru i charakterystycznym zmysłem historycznej ironii nasi „europejscy” mentorzy zza Odry, ośmielają się „nic nie wiedzieć”. Skończmy z nurzaniem się w patriotycznej zupie, która – jak wiadomo – nieuchronnie zamienia się w kwas ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu. I zamiast na początku sierpnia – choćby tylko duchem - być w Warszawie, spakujmy się i jedźmy w Alpy, na wyspę Sylt lub do Bayreuth.

Przypomnijmy o Rotmistrzu / Let's Reminisce About Witold Pilecki on Facebook. Doświadczając kolejnych erupcji Inferno Polonico, przed oczami duszy widzę Witolda Pileckiego, który do nas, wolontariuszy akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki mówi"), mówi:"Z powodu mojego imienia będą was nienawidzić" (Mt 24,9)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (19)

Inne tematy w dziale Polityka