na zdjęciu: zabieg szczepienia u dziecka, zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Tomasz Wojtasik
na zdjęciu: zabieg szczepienia u dziecka, zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Rodzice odpowiedzą za brak obowiązkowych szczepień. Dziecko ledwo uszło z życiem

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 47
Wrocławska prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko rodzicom 6-letniego chłopca, który w marcu trafił do szpitala z ciężką postacią błonicy gardła i krtani. Dziecko nie było zaszczepione zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień. Rodzicom grozi do 5 lat więzienia.

Zarzuty dla rodziców 6-latka bez szczepień, za to z błonicą

W poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Karolina Stocka-Mycek poinformowała, że rodzice chłopca zostali oskarżeni o narażenie syna na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo wystąpienia ciężkiego uszczerbku. W marcu 6-latek trafił do szpitala z ciężką postacią błonicy gardła i krtani. Dziecko wróciło z Zanzibaru i nie było zaszczepione zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień. Rodzicom grozi do 5 lat więzienia za narażenie życia dziecka. To pierwszy od lat przypadek błonicy w regionie dolnośląskim.


Śledztwo po manifestacji w Zamościu. Prokuratura bada nawoływanie do nienawiści

Po sobotniej manifestacji pod hasłem „Stop imigracji!”, która odbyła się w Zamościu, prokuratura wszczęła śledztwo z urzędu. Na nagraniu z wydarzenia zarejestrowano wypowiedź jednej z uczestniczek, która nawoływała do nienawiści rasowej i religijnej. Nikomu nie postawiono jeszcze zarzutów, a śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie.


Kontrole graniczne z Niemcami. Ruch płynny, ale są incydenty

Wojewoda dolnośląska Anna Żabska poinformowała, że w drugim tygodniu kontroli na granicy z Niemcami sprawdzono 13,5 tys. osób i prawie 7 tys. pojazdów. Służby niemieckie cofnęły 22 osoby, głównie obywateli Ukrainy, którzy nie mieli odpowiednich dokumentów. Z polskiej strony odmówiono wjazdu czterem osobom. Kontrole będą trwać do 5 sierpnia.


WHO: cholera niedoszacowana, tylko 5–10 proc. przypadków jest zgłaszanych

Eksperci WHO ostrzegają, że oficjalne dane nie odzwierciedlają skali zachorowań na cholerę. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez skażoną wodę lub jedzenie. Choroba może prowadzić do odwodnienia, niewydolności nerek, a w skrajnych przypadkach – zgonu. WHO przypomina o konieczności szczepień przed wyjazdami do Azji i Afryki oraz o podstawowych zasadach higieny.


Papież ostrzega Izrael i Palestynę: żadnych przymusowych przesiedleń

Papież Leon XIV w rozmowie z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem zaapelował o przestrzeganie prawa humanitarnego i sprzeciw wobec masowych wysiedleń ludności ze Strefy Gazy. Odniósł się również do izraelskiego ataku na jedyny katolicki kościół w Gazie, w którym zginęły trzy osoby. Wcześniej papież rozmawiał też z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.


PKO BP: wzrost płac przyspieszył, ale rynek pracy wciąż w stagnacji

Według danych GUS, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu wyniosło 8881,84 zł brutto – to wzrost o 9 proc. rok do roku. Ekonomiści PKO BP oceniają, że wzrost płac przyspieszył, jednak zatrudnienie nadal rośnie bardzo wolno. W czerwcu przybyło zaledwie 3 tys. etatów, a w ujęciu rocznym zatrudnienie spadło o 0,8 proc.

Renata Mroczek nowym prezesem URE

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że w drodze naboru wybrano dotychczasową wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki Renatę Mroczek na stanowisko Prezesa URE.

Zgodnie z informacją ze strony URE Renata Mroczek jest absolwentką prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie ukończyła też studia podyplomowe z funduszy europejskich. Ukończyła również studia podyplomowe z zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Posiada uprawnienia Pełnomocnika ds. Zintegrowanych Systemów Zarządzania w zakresie zarządzania jakością, środowiskiem i BHP.

Jest ekspertem w dziedzinie szeroko pojętego prawa energetycznego i postępowania administracyjnego, w tym odpowiedzialności administracyjnej z tytułu naruszeń obowiązków ustawowych i warunków koncesyjnych. Na stanowisko wiceprezesa URE Mroczek została powołana 30 października 2024 r.

na zdjęciu: zabieg szczepienia dziecka, zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj47 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (47)

Inne tematy w dziale Polityka