49 obserwujących
385 notek
392k odsłony
897 odsłon

Milion podpisów dla rtm.Pileckiego? Raczej nie w Polsce

Pocztówka akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" -załącznik listu Fundacji Paradis Judaeorum do Muzeum Holocaustu (fot.Michał Tyrpa)
Pocztówka akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" -załącznik listu Fundacji Paradis Judaeorum do Muzeum Holocaustu (fot.Michał Tyrpa)
Wykop Skomentuj7

Trzy miesiące temu zaproponowałem sprawienie rtm.Witoldowi Pileckiemu szczególnego prezentu na 110. rocznicę urodzin. Wygląda na to, że milion podpisów za europejskim Świętem Bohaterów to zadanie, które nas przerasta.

Na macierzystej stronie akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”): www.michaltyrpa.blogspot.com można znaleźć m. in. tekst depeszy Polskiej Agencji Prasowej z 18 listopada 2010 r., w której apelowałem o pomoc w sprawieniu Rotmistrzowi szczególnego prezentu na jego okrągły jubileusz.

Pech w tym, że Polska Agencja Prasowa to medium niszowe – jego serwisów nie czytają przecież redaktorzy i dziennikarze ważnych tytułów. W związku z tym, mój apel o milion podpisów dla Rotmistrza Pileckiego przeszedł zupełnie nie zauważony.

Oczywiście wyłącznie w środkach masowego przekazu. Co prawda pierwszym zadaniem mediów jest informowanie o tym co się wydarzyło, nie zapominajmy jednak, że w Polsce media zajęte są sprawami naprawdę ważnymi. A do takich ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem (albo np. wniosek o beatyfikację Rotmistrza) przecież nie należy. I dotyczy to także mediów najpobożniejszych i najpatriotyczniejszych.

O tym, że Sprawa, o którą od ponad 3 lat walczymy należy do kategorii kompletnie nieistotnych, nie wiedzą jednak niektórzy zwykli ludzie. Między nimi np. Kuratorzy Oświaty i nauczyciele, którzy temat konsekwentnie przez media przemilczany, nie tylko dostrzegli, ale i podjęli (zob. http://mementomori.salon24.pl/posts/ ).

Pewien kłopot dla decydujących o tym, o czym Polacy powinni się dowiadywać, nadal niestety stanowi Internet. I okazuje się, że zwyczajne, prewencyjne środki podejmowane przez światłych adminów poczytnych portali, którzy dbają o to, aby niepożądane treści (np. dot. akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”) nie znajdowały dojścia do strony głównej, przestają wystarczać.

W rezultacie taki rocznicowy materiał, jak „Trzeba dać świadectwo Rotmistrzowi Pileckiemu” kłuje w oczy właścicieli naszej narodowej pamięci (por. „Pamięć Narodowa Sp. z o.o.” ) na stronie głównej Muzeum Armii Krajowej (dygresja: Jak to w ogóle możliwe, że owa instytucja konsekwentnie, od 3 lat wspiera akcję „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, zamiast – wzorem IPN i Muzeum Auschwitz – nas zwalczać? Czyżby pracownicy Muzeum AK byli gorszymi Polakami, niż kierownictwo IPN i PMA-B?) i straszy internautów w portalach Blogmedia24.pl, oraz Trybunalscy.pl, a także w australijskim magazynie RODAKpress .

Pozwolę sobie zacytować w tym miejscu apel red.Mirosława Rymara z dalekiego Brisbane:

„Uczestnicy i Sympatycy Ruchu Rodaków
Wszyscy którzy chcą dać świadectwo

Ruch Rodaków od samego początku jest wśród wspierających akcję Fundacji Paradis Judaeorum, magazyn RODAKpress na bieżąco informuje o jej przebiegu, w dziale autorskim prezesa Michała Tyrpy zachowane są najważniejsze teksty obrazujące przebieg akcji. Podawane są adresy internetowe umożliwiające zainteresowanym uzupełnienie ich wiedzy o materiały nie publikowane w naszym magazynie.

Trudno nie wyrazić podziwu dla Fundacji i jej prezesa za wytrwałość, ale też nie można całej pracy i odpowiedzialności za sukces końcowy jakim między innymi ma być uchwalenie przez europarlament Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem "spychać na ich barki".

Wezwanie do zebrania "miliona podpisów na Urodziny Rotmistrza Pileckiego!" jest zadaniem dla nas wszystkich, dla każdego kto chce dać świadectwo. Wiemy jak trudno będzie ten cel zrealizować i dlatego zachęcamy Was wszystkich do zaangażowania się w rozpowszechnianie tego wezwania i zbierania podpisów.

To zadanie dla Uczestników Ruchu Rodaków obecnie pierwszoplanowe, a równocześnie ogromna prośba do czujących i myślących w kategoriach polskiego patriotyzmu w Europie odwiecznych Ojczyzn.

Pomóżmy zebrać milion podpisów na Urodziny Rotmistrza Pileckiego!

Mirosław Rymar
Koordynator RR-świat”

Drogi Panie Mirosławie! Dziękuję za miłe słowa i za Wasz wkład w zwalczaną przez polskich urzędników i cenzurowaną przez polskie media inicjatywę obywatelską. To doprawdy zdumiewające, że Sprawa, o którą razem od trzech lat walczymy tak samo wygląda z mojej, krakowskiej perspektywy, jak z Pańskiej – znad Oceanu Spokojnego.

Powtórzę: tekst petycji - do podpisania online, jak i formularz w pliku pdf do wydrukowania – dostępne są pod adresem www.michaltyrpa.blogspot.com

A na koniec raz jeszcze anonsuję wydarzenia, o których z pewnością nie dowiecie się z zajętych Ważnymi Sprawami mediów. W wielu miastach (i to nie tylko w Polsce) trwają intensywne przygotowania do tegorocznych, urodzinowych Marszów Rotmistrza. Tych, którzy dotąd o nich nie słyszeli, zapraszam do obejrzenia fotogalerii z ubiegłorocznego krakowskiego Marszu Rotmistrza:

http://www.facebook.com/album.php?aid=173523&id=300842628258

Zachęcam i do odwiedzania facebookowego profilu akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”).

Udowodnijmy, że – wbrew arogancji politycznej, urzędniczej, medialnej itp. władzy – jesteśmy świadomymi, odpowiedzialnymi za dobro wspólne, jednostkami. Pokażmy, że jesteśmy społeczeństwem obywateli.

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale