49 obserwujących
385 notek
392k odsłony
749 odsłon

Galway przypomina o Rotmistrzu, NYT obiecuje poprawę

Wykop Skomentuj

Obecny tydzień w największym skupisku Polonii w zachodniej Irlandii upływa pod znakiem odbudowy pamięci o patronie europejskich Bohaterów zmagań z totalitaryzmem.

W minioną niedzielę przed i po polskiej Mszy św. w irlandzkim Galway po raz kolejny zbierano podpisy pod petycją w sprawie ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Wolontariusze przy wsparciu Galway Polish-Irish Association, Polskiego Duszpasterstwa w Galway i Galway Reporter TV w obecnym tygodniu informują o postaci Witolda Pileckiego i pozyskują sygnatariuszy petycji w swoich środowiskach. Finałem niniejszej odsłony naszej inicjatywy w Galway będzie sobotni bieg pod hasłem „Przypomnijmy o Rotmistrzu” zorganizowany przez maratończyka Tomka Manikowskiego.

Materiał Galway Reporter TV z 22 marca 2011 r. dostępny pod adresem:

http://109.255.152.86/page-2ac.html

Widoczne w materiale, dwustronne, polsko-angielskie ulotki na temat Rotmistrza, rozdawane są nie tylko wśród Polaków, dzięki czemu lokalna akcja w Galway zyskuje prawdziwie międzynarodowy wymiar. Identyczne ulotki rozprowadzane są w Polsce (trafiły m. in. do popierających naszą akcję Kuratorów Oświaty i do wielu szkół), a w 110. rocznicę urodzin Rotmistrza, będą rozdawane podczas Marszów Rotmistrza.

Warto przypomnieć, że polonijne środowisko w Galway prężnie angażuje się w akcję “Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) od dłuższego czasu. Już przed rokiem Robert Pierzyński z Galway Polonia Network (poprzedniczki Galway Reporter TV) zorganizował akcję informacyjną wśród lokalnej Polonii. Oto jeden z filmów GPN:

 

Niejednokrotnie o tym wspominałem, ale i dziś warto powtórzyć: działalność Polonii z Galway stanowi piękny przykład żywotności polskiego społeczeństwa obywatelskiego, którego patronem jest rtm.Witold Pilecki. Zwracam na to uwagę, gdyż „przypominający o Rotmistrzu” w Galway zadają kłam powszechnej (w wielu przypadkach, niestety, prawdziwej!) opinii, iż Polaków stać jedynie na narzekanie, politykierskie pyskówki i bezproduktywne akty strzeliste…

Tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o idei i historii akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) zapraszam do zapoznania się z przełamującym medialną cenzurę wywiadem pt. „WITOLD PILECKI – WZÓR UNIWERSALNY”.

Na zakończenie zaś informuję o odpowiedzi na mój niedzielny list, jaką właśnie otrzymałem od redakcji The New York Times:

Od: Asulz <asulz @ nytimes.com>
Data: 21 marca 2011 22:17
Temat: RE: Letter to United States Holocaust Memorial Council
Do: Michał Tyrpa <michal.tyrpa@gmail.com>

Thank you for your email regarding our error in referring to Dachau as a “Polish concentration camp.”  After further discussions of the concerns raised by you and others, Times editors have decided to add an entry to the newsroom's stylebook specifically cautioning journalists to avoid misleading phrases like "Polish concentration camp."

Editors immediately took steps to correct the erroneous references to Dachau in an online caption this past weekend. We also published a correction about the phrase "Polish concentration camp" in an obituary last fall. We understand the great sensitivity of this topic and regret that any such lapses have occurred. Please understand that such instances, however unfortunate, are simply mistakes, and they do not reflect any malice or deliberate distortion.

Still, to demonstrate our shared concern over this issue, we will add a note on this point to the Times’s stylebook and take extra care to try to avoid any further errors.  Again, we thank you for your message.

Sincerely,

Eileen Murphy
VP, Corporate Communications
The New York Times Company

Wnioski? Nasuwa się całkiem sporo. Między innymi ten, że The New York Times nie tylko chce nas przekonać, że zatrudnia idiotów, ale najwyraźniej nigdy dotąd nie słyszał o Radzie Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Wyrażam satysfakcję, że fakt istnienia tej ważnej amerykańskiej instytucji uświadomiła dziennikarzom NYT właśnie Fundacja Paradis Judaeorum . I to w związku z postacią nadal przemilczanego przez Muzea Holocaustu rtm.Witolda Pileckiego.

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

 

Zob. także: http://mementomori.salon24.pl/posts/

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale