49 obserwujących
385 notek
392k odsłony
521 odsłon

Przypomnijmy o Rotmistrzu (nie tylko) w Olsztynie

Pocztówka akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") wydana z okazji 110. urodzin rtm.Pileckiego
Pocztówka akcji "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") wydana z okazji 110. urodzin rtm.Pileckiego
Wykop Skomentuj

Niemal od roku trwają przygotowania do jubileuszu 110. rocznicy urodzin rtm.Witolda Pileckiego.  13 maja w wielu miejscowościach przejdziemy w Marszach Rotmistrza. Jest jeszcze czas na zorganizowanie urodzin Rotmistrza w każdym polskim mieście.

Urodzinowe Marsze Rotmistrza, organizowane od trzech lat wedle pomysłu Towarzystwa Michała Archanioła (i przy wydatnym udziale Stowarzyszenia KoLiber i innych podmiotów) to doroczne wydarzenie w ramach akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), którą od stycznia 2008 r. prowadzi Fundacja Paradis Judaeorum. Sama akcja ma charakter apolityczny i permanentny. Wśród jej najważniejszych celów są: 1) upowszechnienie tzw. „Raportu Witolda” z 1945 r., 2) lobbing na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy Ochotnika do Auschwitz, 3) ustanowienie rocznicy śmierci rtm.Pileckiego – 25 maja – europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. 17 września 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do papieża Benedykta XVI z prośbą o rozważenie beatyfikacji ś.p.Witolda Pileckiego, od trzech lat namawia także samorządy do nadawania ulicom lub placom imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego. Więcej szczegółów wywiadzie: „WITOLD PILECKI – WZÓR UNIWERSALNY”.

Macierzystą stroną akcji, na której sukcesywnie udostępniane są informacje o postępach naszego „przypominania o Rotmistrzu” jest www.michaltyrpa.blogspot.com . Tamże, w materiałach z 2008, 2009 i 2010 r. znaleźć można między innymi skany pism, jakie wpłynęły od rozmaitych instytucji z kraju i zagranicy. Z perspektywy ponad trzech lat stanowią one dowód, iż Sprawa, o którą walczymy jest znana i (choć nie z każdej strony) cieszy się moralnym wsparciem wielu podmiotów.

Pośród wielu innych, w dokumentacji akcji znajdujemy pisma ze stolicy Warmii i Mazur:

1) Odpowiedź na list do Marszałka Województwa z 29 marca 2010 r.:

http://2.bp.blogspot.com/_GoV7ytNTb3Q/S8OedSLXbnI/AAAAAAAAAe8/DOW21oK86FE/s1600/V+7.jpg

2) Odpowiedź na list do Wojewody z 4 marca 2010 r.:

http://1.bp.blogspot.com/_GoV7ytNTb3Q/S8OgHnqNNqI/AAAAAAAAAgU/jgF0Jxg-9fI/s1600/VI+5.jpg

3) Odpowiedź na list do Przewodniczącego Rady Miasta Olsztyn z 11 grudnia 2008 r.:

http://3.bp.blogspot.com/_GoV7ytNTb3Q/SXtZQPrVtZI/AAAAAAAAAKo/fJDz3L876ns/s1600-h/ListzOlsztyna.jpg

4) List Prezydenta Miasta Olsztyna z 20 stycznia 2009 r.:

http://4.bp.blogspot.com/_GoV7ytNTb3Q/SfB8LiQ37fI/AAAAAAAAASs/qrnxjpmYsAs/s1600-h/UM+Olsztyn.jpg

Wśród instytucji, które poparły inicjatywę „Przypomnijmy o Rotmistrzu” nie zabrakło także Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Informacje o postępach naszej akcji niejednokrotnie przekazywane były podmiotom, z którymi Kuratorium Oświaty w Olsztynie współpracuje (vide przykładowy link).

Dlaczego przypominam powyższe fakty? Z trzech powodów.

Po pierwsze: wiele wskazuje, że okrągły jubileusz 110. rocznicy urodzin Rotmistrza akurat w stolicy Warmii i Mazur obchodzony nie będzie. Z pytaniem o ewentualną organizację olsztyńskiego Marszu Rotmistrza zwróciłem się do trzech instytucji. Dwie nie odpowiedziały wcale (choć pisałem dawno temu). Z nieoficjalnej odpowiedzi trzeciej - notabene oddziały tej instytucji w innych miastach są głównymi organizatorami tamtejszych Marszów - dowiedziałem się, że (zdaniem jej przedstawiciela) Marszem Rotmistrza w Olsztynie zainteresowałoby się niewielu… Otóż, w świetle tego, co mówią wyżej przypomniane dokumenty, ośmielam się mieć w tej sprawie inne zdanie.

Po wtóre: idea urodzinowych Marszów Rotmistrza (tak jak całej akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”!) zakłada apolityczność manifestowania patriotycznych przekonań i uczuć. Nasze „przypominanie o Rotmistrzu” nie ma nic wspólnego z partyjnymi bójkami na każdy temat, kampaniami wyborczymi i całym tym zgiełkiem, który znamy z telewizora. Zarówno na Marsze 13 maja, jak do udziału w całej akcji, zaproszeni są wszyscy. Więcej o tym, dlaczego, jak wspomniałem - tutaj. Jakkolwiek zależy nam na tym, aby o Rotmistrzu przypominało jak najwięcej osób, nie jest tak, aby np. Marsze Rotmistrza miały wszędzie i koniecznie być imprezami masowymi.

Po trzecie: ważne jest samo uczczenie tegorocznego, okrągłego jubileuszu Rotmistrza, w – o ile to możliwe – każdej polskiej miejscowości i w ramach owej ogólnopolskiej akcji. Nawet jeśli tu i ówdzie miałoby na Marszach Rotmistrza zgromadzić się zaledwie kilka osób, warto 13 maja o Rotmistrzu przypomnieć. Spotkanie w lokalnym miejscu pamięci z biało-czerwoną flagą w dłoni, powiedzenie paru słów o Witoldzie Pileckim, odczytanie „Przesłania Pana Cogito” Zbigniewa Herberta, pomodlenie się o beatyfikację Rotmistrza i odśpiewanie Hymnu narodowego, nie przekracza przecież niczyich możliwości. Wystarczy chcieć! Dlatego starałem się i nadal staram zachęcić do zorganizowania tegorocznych Marszów Rotmistrza także sympatyków akcji m. in. z Wielunia, Koszalina, Olkusza, Rękusów koło Ełku, Mielca, Nowego Targu, Zamościa, Tarnowa, Lubska, Olsztyna..

Do chwili, gdy piszę te słowa, Marsze Rotmistrza 2011 potwierdzono w 23 miastach Polski. To Nowy Sącz, Rzeszów, Przemyśl, Lublin, Warszawa, Piotrków Trybunalski, Łódź, Toruń, Ostrołęka, Bydgoszcz, Gdańsk, Poznań, Lubin, Wrocław, Kłodzko, Opole, Zabrze, Sosnowiec, Bielsko-Biała, Szczecin, Białystok, Radom i Kraków.

Jeśli o Rotmistrzu mogli przypomnieć – i nie tylko Marszem, ale wręcz Biegiem ;) - emigranci w irlandzkim Galway, jeśli przypomnieć o Nim zamierza Polonia we wschodnioukraińskim Stachanowie i w innych ośrodkach za granicą, ufam, że stolica Warmii i Mazur nie będzie gorsza. I, mam nadzieję, nie tylko ona..

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

 

Zob. także:

http://mementomori.salon24.pl/posts/

kontakt: michal.tyrpa [at] gmail.com

 
P.S. Pocztówki „przypominające o Rotmistrzu” z okazji 110. urodzin Witolda Pileckiego, w cenie 30 groszy ( ! ) za egzemplarz można zamawiać pisząc na adres:

Wiesław Mochnacki
Centrum Poczty ORJ
Marketing
ul. Dunajewskiego 10/203
33-300 Nowy Sącz

albo:: Wieslaw.Mochnacki [at] krakow.poczta-polska.pl

tel. (18)442-17-39

 

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale