Twarz dwudziestowiecznych totalitaryzmów
Twarz dwudziestowiecznych totalitaryzmów
Michał Tyrpa Michał Tyrpa
2218
BLOG

Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 25 maja 2012

Michał Tyrpa Michał Tyrpa Polityka Obserwuj notkę 28

Porozumienie na rzecz Obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych oraz Fundacja Paradis Judaeorum wzywają do uczczenia 64. rocznicy śmierci rtm.Witolda Pileckiego. Pod adresem polityków ponowiono apel o konsekwentne i skuteczne działania celem ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Witold Pilecki "List do pułkownika Różańskiego", wyk. Antoni Kamiński

 Zbigniew Herbert "Przesłuchanie Anioła", wyk. Przemysław Gintrowski

Lech Makowiecki "Pytasz mnie co to jest patriotyzm"

Tadek Firma Solo "Rotmistrz Witold Pilecki"

111. Urodziny Rotmistrza Pileckiego za nami. 13 maja w całej Polsce odbyły się uroczystości rocznicowe poświęcone przypomnieniu postaci Ochotnika do Auschwitz. Odprawiono Msze św., odbyły się Marsze Rotmistrza i apele. Pamięć Witolda Pileckiego czcić można bowiem na wiele sposobów, o czym wspominałem także w poprzedzającym rocznicę wywiadzie dla łomżyńskiego Radia Nadzieja. Dla przykładu, na Dolnym Śląsku, w Klubie pod Muzami w Lubinie wyprawiliśmy Rotmistrzowi radosne przyjęcie urodzinowe (zob. materiał video ).

Obecnie przygotowujemy się do uczczenia europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Ufam, że słowa „Listu Rotmistrza Pileckiego”, „Przesłuchania anioła” Zbigniewa Herberta i songów Lecha Makowieckiego i Tadka Firmy Solo pomogą nam wejść w atmosferę i godnie przeżyć 64. rocznicę zamordowania Ochotnika do Auschwitz.

15 maja b.r. członkowie-założyciele Porozumienia na rzecz obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych (czyli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Narodowe Siły Zbrojne, Stowarzyszenie Żołnierzy Batalionów Chłopskich, Jan Żaryn i Fundacja „Polska się Upomni”) oraz Fundacja Paradis Judaeorum wystosowały „Proklamację Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 25 maja 2012”.

Oto jej treść:

PROKLAMACJA

EUROPEJSKIEGO DNIA BOHATERÓW WALKI Z TOTALITARYZMEM 25 MAJA 2012

Polska w sposób szczególny przeciwstawiła się obu totalitaryzmom: komunistycznemu i nazistowskiemu.

- w roku 1920 przeciwstawiliśmy się najazdowi bolszewickiej Rosji, która po trupie Polski pragnęła w oparciu o ruchy komunistyczne narzucić totalitarny system całej Europie.

- w roku 1939, jako pierwsi zbrojnie przeciwstawiliśmy się narodowo-socjalistycznym Niemcom.

Po przegranej wojnie obronnej stworzyliśmy Polskie Państwo Podziemne, które zarówno zbrojnie jak w wymiarze cywilnym, sądowniczym, propagandowym przeciwstawiło się nazistowskiej okupacji.

- równolegle w latach 1944-1956 prowadziliśmy Walkę o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją - przeciwstawiliśmy się komunistycznemu totalitaryzmowi

- po 1956 r. przez cywilny opór w Polsce powstał masowy ruch „Solidarność”, który w konsekwencji w 1989 r. doprowadził do upadku totalitarnego systemu panowania sowieckiego komunizmu w Europie.

W tych zmaganiach toczonych na przestrzeni okrutnego XX wieku, ponieśliśmy liczne ofiary w wyniku działań totalitaryzmów komunistycznego i nazistowskiego. Istotą stosunku Polaków do zbrodniczych, totalitarnych tyranii, była walka znaczona czynami Bohaterów.

Dlatego w styczniu 2008 r. krakowska Fundacja Paradis Judaeorum – inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) – wystąpiła z projektem ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Zgodnie z intencją projektodawcy dzień ów miałby w krajach Unii Europejskiej upamiętniać heroiczny wymiar człowieczeństwa, którego symbolem jest postać rotmistrza Witolda Pileckiego – Ochotnika do Auschwitz, zamordowanego przez komunistów 25 maja 1948 r.

Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, choć nie został dotąd formalnie ustanowiony, stał się świętem polskiego społeczeństwa obywatelskiego. Od 4 lat obchodzony jest przez Polaków w kraju i za granicą w wymiarze społecznym, obywatelskim, apolitycznym.

25 maja w sposób szczególny przypominamy rotmistrza Witolda Pileckiego. Bohatera, którego postawa reprezentuje walkę z nazistowskim a następnie komunistycznym totalitaryzmem. We wrześniu 1940 r. w ramach misji ZWZ (AK), Pilecki dostaje się dobrowolnie, (dał się złapać w łapance ulicznej), do KL Auschwitz, jako obozu zagłady i organizuje w nim opór przez założenie konspiracyjnego Związku Organizacji Wojskowej i wysuwa plany zbrojnego, wspartego z zewnątrz powstania. Po ucieczce z Auschwitz, Pilecki walczy w Powstaniu Warszawskim. Jako obrońca tzw. „Reduty Witolda” jest jednym z najwybitniejszych dowódców liniowych. Po II Wojnie Światowej, gdy Europę podzieliła Żelazna Kurtyna, podejmuje na polecenie prawowitych władz Polski misję rozpoznania komunistycznego totalitaryzmu w Polsce. W trakcie jej wykonywania ginie śmiercią męczeńską. Losy tysięcy Akowców i członków innych polskich formacji niepodległościowych są podobne. Żołnierze ci stali się Bohaterami walki z dwoma totalitaryzmami. Ginęli w walce, byli mordowani.

Proklamując tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, my, przedstawiciele środowisk byłych żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Batalionów Chłopskich, oraz Fundacji „Polska się Upomni” i Fundacji Paradis Judaeorum, apelujemy:

- do Polaków i Europejczyków, by 25 maja, przypomnieć o Rotmistrzu Pileckim – patronie europejskich Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, Żołnierzu Wyklętym i wszystkich Bohaterach narodów Europy i świata, którzy przeciwstawili i przeciwstawiają się systemom totalitarnym,

– do polityków w tym europarlamentarzystów i parlamentarzystów, o konsekwentne i skuteczne działania na rzecz ustanowienia 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów walki z Totalitaryzmem. 

PRZYPOMNIJMY O ROTMISTRZU! TRZEBA DAĆ ŚWIADECTWO..  

Podpisali:

Jerzy Scheur

 w imieniu Porozumienia na rzecz obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych, prezes Fundacji „Polska się Upomni” www.honor.pl

Michał Tyrpa

prezes Fundacji Paradis Judaeorum, inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) www.michaltyrpa.blogspot.com

Łódź – Kraków, 15 maja 2012 r.   

Proklamacja to kolejny krok na drodze zapoczątkowanej w styczniu 2008 r. Warto w tym kontekście wspomnieć między innymi fakty, o których mowa pod następującymi adresami:

1) Petycja z 7 września 2009 r. pt. „Nowym europosłom przypomnijmy o Rotmistrzu Pileckim”. Wersja online: http://www.petycje.pl/4376

2) Depesza Polskiej Agencji Prasowej z 18 listopada 2010 r. "Petycja ws. europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem"

3) Informacje o akcji w zachodniej Irlandii i na wschodniej Ukrainie, zob. "News from Galway" z 13 marca 2011 r. , a także relację z Biegu "Przypomnijmy o Rotmistrzu" w Galway 26 marca 2011 r.

4) Podpisy pod petycją wolontariusze naszej akcji zbierali także m. in. w Warszawie, Zabrzu, Czechowicach-Dziedzicach, Wieluniu. Linki do materiałów na ten temat w wywiadzie opublikowanym 13 marca 2011 r.: „WITOLD PILECKI – WZÓR UNIWERSALNY”. Przed Wielkanocą roku 2011 zbierano podpisy na krakowskim Rynku Głównym, zob. fotoreportaż z 17 kwietnia 2011 r. „Przypomnijmy o Rotmistrzu w Niedzielę Palmową”

5) Apel do premiera Donalda Tuska z 14 czerwca 2011 r. Skan udostępniony w materiale z 14 czerwca 2011 r. "Rotmistrz Pilecki priorytetem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej" . Zob. także link

6) Prośby o wsparcie apelu do premiera, kierowane do Prezydenta RP, europosłów i posłów, zob. materiał z 15 lipca 2011 r. "Przypomnijmy o Rotmistrzu Prezydentowi Komorowskiemu"

7) Depesza Katolickiej Agencji Informacyjnej z 21 lipca 2011 r. "Co z Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem?"

8) Materiał z 14 lutego 2012 r. "Przypomnijmy o Rotmistrzu w 70. rocznicę Armii Krajowej".

Akcja „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) trwa. Zaproszenie do niej jest nadal otwarte. Każdy może czytać i polecać znajomym „Raport Witolda” (i w wersji polskiej, i w tłumaczeniu angielskim). Każdy może podjąć starania, aby w jego miejscowości była ulica bądź plac Rotmistrza Witolda Pileckiego (o ile wcześniej tego nie załatwiono). Każdy katolik może zamówić Mszę św. z modlitwą o beatyfikację Witolda Pileckiego, taką jak ta, w której uczestniczyliśmy 25 stycznia 2009 w Katedrze Wawelskiej. Każdy może podpisać naszą petycję online, bądź wydrukować plik i pomóc zbierać podpisy, a także słać listy do polityków i mediów w sprawie europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Zapraszam także do działającego od 5 lutego b.r. facebookowego profilu wydarzenia:

Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem

Macierzysta strona akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”):

www.michaltyrpa.blogspot.com

Najnowsze aktualności w profilu akcji na Facebooku:

http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

Zobacz galerię zdjęć:

Proklamacja Porozumienia na rzecz Obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych (str.1)
Proklamacja Porozumienia na rzecz Obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych (str.1) Proklamacja z 15 maja 2012 r. (str.2) Logo akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki")

Przypomnijmy o Rotmistrzu / Let's Reminisce About Witold Pilecki on Facebook. Doświadczając kolejnych erupcji Inferno Polonico, przed oczami duszy widzę Witolda Pileckiego, który do nas, wolontariuszy akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki mówi"), mówi:"Z powodu mojego imienia będą was nienawidzić" (Mt 24,9)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka