50 obserwujących
385 notek
421k odsłon
  1480   0

Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 25.V.2013?

Artykuł z 29.I.2013 na wPolityce.pl
Artykuł z 29.I.2013 na wPolityce.pl

Przed pięcioma laty Fundacja Paradis Judaeorum wysunęła projekt ustanowienia rocznicy zamordowania rtm.Pileckiego, dniem pamięci - hołdem dla Europejczyków, którzy uosabiają heroiczny wymiar człowieczeństwa. Choć wolontariusze akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) nieustannie od stycznia 2008 r. o europejskie święto Bohaterów zabiegają, nasi politycy zmarnowali ostatnie półtora roku, w tym polską prezydencję w Unii Europejskiej. 4 lutego 2013 r. Fundacja Paradis Judaeorum po raz kolejny zaapelowała o wsparcie do polskich europarlamenarzystów. Czy tym razem nasi przedstawiciele zechcą stanąć ponad podziałami? 

O tym jak wiele zostało uczynione dla pozyskania jak najszerszego poparcia dla idei ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, można przekonać się z materiałów publikowanych od ponad pięciu lat na stronie www.michaltyrpa.blogspot.com

Pośród wielu osób oraz instytucji, które zaangażowały się w nasze „przypominanie o Rotmistrzu” nie zabrakło tak ważnych postaci, jak między innymi ś.p. Ks.Gen.Tadeusz Płoski – Biskup Polowy Wojska Polskiego, a także ś.p.Ks.Kardynał Józef Glemp – Prymas Polski (więcej w linkach tutaj).

O trzecim z głównych celów akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), po raz pierwszy poinformował portal Polskiego Radia w dniu 13 lutego 2008 r., w artykule pod Herbertowskim tytułem „Trzeba dać świadectwo”. W związku z trzecią rocznicą owej publikacji, przypomniana została korespondencja Fundacji Paradis Judaeorum z wysokimi urzędnikami unijnymi, szefami rządów i głowami państw sprawujących kolejno prezydencję w UE, zob. tekst z 13 lutego 2011 r. „Trzeba dać świadectwo rotmistrzowi Pileckiemu”.

23 kwietnia 2009 r. na macierzystej stronie akcji (www.michaltyrpa.blogspot.com) ukazał się materiał pt. „Przypomnijmy o Rotmistrzu – nie tylko politykom”, w którym można było zapoznać się z ocenzurowanym przez redakcję „Polska The Times” artykułem prostującym manipulacje na temat pamiętnej pomyłki w głosowaniu polskich europosłów, zob.: „Pilecki zamordowany po raz trzeci”.

Osiem miesięcy później, na tej samej stronie, został opublikowany materiał pt. „Przypomnijmy o Rotmistrzu – Boże Narodzenie 2009”, w którym zamieszczono m.in. list europosła Tomasza Poręby do prezesa Fundacji Paradis Judaeorum z 20 października 2009 r.

Niedawno przypomniałem, że polscy politycy – europosłowie, senatorzy, posłowie, premier oraz prezydent – solidarnie, ponad wszelkimi podziałami, dali świadectwo całkowitego braku zrozumienia czym jest heroiczny wymiar człowieczeństwa oraz jak niezwykłym wkładem w dziedzictwo Europy są dokonania twórcy Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz, zob. punkt D. materiału „Bartoszewski w Parlamencie Europejskim zapomniał o Pileckim”.

W tak zarysowanym kontekście napełnia nadzieją powrót na forum instytucji unijnych Sprawy, o którą walczymy. Jak poinformował portal wPolityce.pl, Tomasz Poręba zwrócił się do Komisji Europejskiej z listem, w którym padły słowa: „Komisja Europejska w swoim sprawozdaniu przyznaje, że pamięć o zbrodniach popełnianych przez totalitarne reżimy w Europie jest niezmiernie ważna i powinna być pielęgnowana oraz promowana, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Dodaje też, że tego typu działania będą miały znacznie większą wartość, jeżeli będą realizowane na poziomie europejskim. Mam nadzieję, że Komisja w tym wypadku przejdzie od słów do czynów i aktywnie włączy się w oddolną akcję zapoczątkowaną przez Fundację Paradis Judaeorum”. Europoseł PiS zapytał, czy Komisja włączy się w promowanie idei upamiętnienia osób walczących z totalitaryzmami i utworzenia poświęconego im święta oraz czy powróci do tematu ustanowienia 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem (zob. ten link).

To dobra wiadomośćdla uczestników akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Dla tych, którzy podpisali petycję do europosłów z 7 września 2009 r. online i dla tych, którzy na wydrukowanym formularzu zbierali podpisy w wielu miastach Polski, zob. linki w materiale z 18 maja 2012 r. „Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 25 maja 2012”

To dobra wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy naprawdę identyfikują się z naszą Sprawą. A za nich można uznać osoby, które podpisały Oświadczenie Wolontariuszy Akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” z 25 września 2012 r. oraz List do dzieci Rotmistrza z 24 listopada 2012 r. Każdy, kto zgadza się z treścią obu dokumentów, może we wskazanych miejscach dołączyć do grona sygnatariuszy.

I na koniec dzisiejsza nowina. 4 lutego 2013 r. Fundacja Paradis Judaeorum przesłała na adresy-email polskich europosłów tej treści list:

Od: Michał Tyrpa
Data: 4 lutego 2013 12:07
Temat: Czy w sprawie europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 2013 można na Państwa liczyć?
Do: [adresy europosłów]

Posłanki i Posłowie Rzeczypospolitej Polskiej
do Parlamentu Europejskiego


Szanowni Państwo,

w nawiązaniu do faktów, jakie składają się na historię obchodzącej pięciolecie akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"), zob. www.michaltyrpa.blogspot.com , uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie:

Czy w roku 2013 można liczyć na Wasze wsparcie w wysiłkach na rzecz ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem?

Z poważaniem,

Michał Tyrpa
Prezes Zarządu
Fundacji Paradis Judaeorum

ul.Kobierzyńska 66/14
30-363 Kraków

www.michaltyrpa.blogspot.com

www.witoldsreport.blogspot.com

http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

Czy tym razem nasi przedstawiciele potrafią i zechcą stanąć ponad podziałami?

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..

 

Główny profil akcji na facebooku:

http://pl-pl.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258

Dwadzieścia „przypominających o Rotmistrzu” wydarzeń od stycznia do grudnia 2013:

Kalendarium Rotmistrzowskie 2013

Zob. także:

Blog Siłaczki

http://mementomori.salon24.pl/posts/

Zobacz galerię zdjęć:

List europosła Poręby z 20.X.2009 (w lepszej rozdzielczości - vide link w tekście)
List europosła Poręby z 20.X.2009 (w lepszej rozdzielczości - vide link w tekście)
Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale