0 obserwujących
121 notek
61k odsłon
  729   0

Lekarz z opóźnionym zapłonem

Przy okazji nowelizacji ustawy refundacyjnej lekarze podnieśli larum, że dzięki nowym przepisom będą karani za wypisanie recepty osobie nieubezpieczonej. Okazuje się jednak, że takie przepisy obowiązywały od 2008 roku, a lekarze zapłakali nad swym losem dopiero trzy lata później przy okazji nowelizacji refundacyjnej. Przez cztery lata im to nie przeszkadzało?

 Kilka dni temu na stronie Naczelnej Rady Lekarskiej ukazał się bardzo ciekawy apel, jaki NRL wystosowała do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Domaga się w nim „pilnej nowelizacji” rozporządzenia z maja 2008 roku, które przewiduje odpowiedzialność finansową  lekarza za wypisanie recepty osobie nieuprawnionej . Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że podobny zapis został wykreślony niedawno z ustawy refundacyjnej. Jak wszyscy dobrze pamiętamy, stało się to po do długich protestach, groźbach i prośbach, narzekaniach w mediach na okrutny los lekarza pozbawionego możliwości sprawdzenia, kto jest ubezpieczony a kto nie.

 Jeśli zapis o karaniu lekarzy obowiązywał już od 2008 roku, dlaczego lekarze obudzili się dopiero przy okazji ustawy refundacyjnej? Należałoby zapytać przedstawicieli NRL – co robili przez cztery lata i dlaczego wcześniej nie domagali się zmiany prawa, które kilka tygodni temu okrzyknęli arcyszkodliwym? Na pewno byli świadomi, że przepis z ustawy refundacyjnej obowiązywał od kilku lat, skoro dziś otwarcie apelują o uchylenie rozporządzenia.

Apel NRL

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale