1 obserwujący
10 notek
55k odsłon
927 odsłon

Sztuczna inteligencja w kopalniach – jak dziś wydobywa się miedź?

Wykop Skomentuj9

Miedź jest metalem najwcześniej poznanym przez człowieka, a jej odkrycie w ogromnym stopniu przyczyniło się do rozwoju wielu cywilizacji. Początkowo nazywano ją metalem cypryjskim, ponieważ w starożytności właśnie na Cyprze wydobywano znaczne jej ilości. Dziś metody pozyskiwania miedzi są już na tyle zaawansowane, że wykorzystuje się nawet sztuczną inteligencję. Ale o tym za chwilę. 


W sektorze górniczym istnieje szereg czynników napędzających innowacje. Podstawowym obowiązkiem przedsiębiorstw górniczych jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz ochrona środowiska. Dodatkowo, kopalnie muszą poprawiać swoją wydajność, zmniejszać ryzyko operacyjne, zwiększyć efektywność odkrywania nowych złóż. To m.in. dlatego, że nowe złoża są coraz trudniej dostępne – ze względu na lokalizację czy głębokość zalegania potrzebne są nowe innowacyjne rozwiązania. Wczorajsza technologia może się okazać niewystarczająca, aby wydobywać złoża, które zostaną odkryte w przyszłości. 


Nowoczesne technologie zmieniają sposób w jaki funkcjonują kopalnie, a korzyści płynące z zastosowania nowych rozwiązań są znaczne, nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa, znaczenia dla lokalnej społeczności, ale także wsparcia wydajności pracy kopalni. W dzisiejszym górnictwie stosowane są już takie rozwiązania, jak autonomiczne pojazdy i wiertnie, drony, czy zdalne centra operacyjne. Główna korzyść płynąca z ich stosowania to minimalizacja zagrożeń dla zdrowia górników. Autonomiczne pojazdy sterowane przez sztuczną inteligencję wykonują szereg zadań odciążających pracę człowieka, a w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia dla życia są w stanie również podjąć akcje ratowania uwięzionych górników. Pierwszy raz taki pojazd został użyty w akcji ratowniczej w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych. 


image


Aby wzmocnić bezpieczeństwo i efektywność pracy górników, w kopalniach wykorzystuje się również niezwykle trwałe, odporne na wysokie temperatury, dziesiątki tysięcy inteligentnych czujników elektronicznych. Ich rolą jest monitorowanie ruchów skał i pracy sprzętu, jak również bezpieczeństwa pracowników. Wszystkie dane z urządzeń są na bieżąco przekazywane do specjalistycznego centrum analitycznego. Jest to istotne także dla ekologii, ponieważ dzięki temu udaje się zużyć do 25% mniej energii, do 25% mniej wody oraz generuje się nawet do 40% mniej odpadów. Z punktu widzenia produktywności, jedną z najistotniejszych korzyści jest możliwość zbierania i przetwarzania danych w niemal rzeczywistym czasie, co znacznie usprawnia proces podejmowania decyzji i pozwala na istotną poprawę wydajności, redukcje przestojów i awarii sprzętu oraz zmniejszenie częstotliwości incydentów związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem.


Rosnące wykorzystanie pojazdów elektrycznych w górnictwie jest ważnym krokiem naprzód. Zużywając mniej tlenu, pomagają zwiększyć bezpieczeństwo górnictwa podziemnego i poprawić wydajność wentylacji. Akumulatory, jako zamiennik oleju napędowego, generują mniejszy hałas, mniejsze wibracje, a także mają wpływ na redukcję emisji zanieczyszczeń w kopalni. Odgrywają one ważną rolę, ponieważ tradycyjne silniki napędzane olejem napędowym wytwarzają spaliny i ciepło utrudniające podziemną pracę. Zastosowanie pojazdów elektrycznych jako podziemnej floty pozwala również na wykorzystanie tańszych systemów wentylacyjnych, a także zmniejsza wymagania dotyczące chłodzenia.


Kopalnie miedzi i srebra stają się coraz bardziej nowoczesne i proekologiczne. Przemysł ten wciąż się rozrasta, co jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na ten surowiec. Nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się zmienić. Wręcz przeciwnie. Dlatego wykorzystując tę sytuację warto tak planować krajową strategię w zakresie wydobycia miedzi i srebra, aby być częścią ogólnoświatowego sukcesu wydobywczego.


Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka