1 obserwujący
10 notek
55k odsłon
3090 odsłon

Nie tylko smartfony. Fotowoltaika i OZE - jak miedź stała się przyjazna środowisku?

Wykop Skomentuj44

Do wydobycia miedzi stosuje się dziś najnowsze technologie, których użycie radykalnie zmniejsza zagrożenia dla środowiska naturalnego. 

Zielona rewolucja nadeszła: firmy i gospodarstwa domowe wychwalają korzyści płynące z ekologicznego stylu życia, podkreślając jego wpływ na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Nie ma „Planety B”, a każdy z nas ma obowiązek w jak najlepszy sposób dbać o Ziemię. 

Może być to dla niektórych zaskakujące, ale nawet ci, którzy działają w przemyśle wydobywczym miedzi, koncentrują się na działaniach proekologicznych. Firmy funkcjonujące w tej branży wprowadziły już szereg innowacji w zakresie „zielonej technologii” i cały czas sprawdzają rozwiązania, które zmniejszą skutki dla środowiska, które niesie ze sobą wydobycie oraz przetwarzanie metali i minerałów.

Zejdźmy na chwilę pod ziemię

Większość osób wyobraża sobie kopalnię miedzi jako zbiorowisko ogromnych hałd, masę zbędnych produktów ubocznych, powstałych po wydobyciu surowca. Mimo że taki stan może mieć miejsce w przypadku kopalni odkrywkowych, to dzisiejsza technologia wydobycia z podziemi niweluje podobny krajobraz. W końcu podziemne kopalnie miedzi zajmują znacznie mniejszą powierzchnię, niż kopalnie odkrywkowe. Mają również mniej inwazyjny wpływ na środowisko przez to, że dla pozyskania surowca zużywa się mniej materiału skalnego. 

Efektywność energetyczna

Jedną z technik powszechnie stosowanych w przemyśle wydobywczym, w celu ochrony środowiska, jest skupienie się na racjonalizacji zużycia energii. Polega ona na wykorzystaniu mniejszej ilości energii oraz na jej wydajniejszym używaniu. Pojazdy stosowane w kopalniach są coraz częściej zasilane czystym olejem napędowym, a w niektórych przypadkach także alternatywnymi źródłami energii. 

Pozostaw obszar złoża? w lepszym stanie, niż go zastałeś

Po tym jak złoża w kopalni się wyczerpują, na miejsce przybywają specjalne grupy, które likwidują kopalnię i zakład produkcyjny oraz w bezpieczny sposób usuwają wszelkie odpady. Głównym celem procesu rekultywacji jest przywrócenie miejsca wydobycia i otaczającego go terenu do stanu gwarantującego jego dalsze wykorzystanie. Taki teren można zaadaptować np. jako farmy, pastwiska, parki czy boiska. Na takiej przestrzeni można także zadbać o odnowę dzikiej przyrody.

Niemniej jednak każda ingerencja w przyrodę nadal jest ingerencją. Nie można zaprzeczyć, że wydobywanie czegokolwiek z ziemi nie będzie w pewnym stopniu oddziaływało na środowisko. Jednak warto, mimo to, zastanowić się nad tym, jak ważna jest miedź dla "zielonej rewolucji". Zwłaszcza mając na uwadze fakt, że energia odnawialna ma stać się największym motorem wzrostu popytu na ten metal w nadchodzących latach.  


imageMiedź i zielone inwestycje

Coraz większa popularność tzw. czystej gospodarki („clean economy”) toruje nowe, interesujące rynki rozwoju dla miedzi. Energetyka wiatrowa, wodna, pływowa, geotermalna, systemy solarne i fotowoltaika to szybko rozwijające się źródła zielonej energii. Dlatego OZE (odnawialne źródła energii) to najbardziej przyszłościowa gałąź branży energetycznej. 

Miedź jest niezbędnym elementem dla przyszłości czystej technologii. Metal ten oprócz doskonałej przewodności cieplnej i elektrycznej, jest trwały, niezawodny, elastyczny i bezpieczny, a jej właściwości umożliwiają jej szerokie stosowanie w wielu elementach, które bez miedzi nie istnieją. 

W Polsce zainteresowaniem cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Są coraz chętniej instalowane jako tańsze źródło prądu, zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i wielkie farmy. Według szacunków, na koniec 2020 roku całkowita moc tych czerpiących ze światła słonecznego instalacji przekroczy w naszym kraju 1,2 GW, co będzie równe 300 procentowemu wzrostowi w ciągu dwóch lat. Jeżeli planowane zmiany prawne wejdą w życie, to zsumowana moc energii pozyskiwanych przez fotowoltalikę w Polsce może się zwiększyć w tym okresie nawet do ponad 3 GW. W skali globalnej przewiduje się, że moc produkcyjna energii słonecznej potroi się do 2025 r. Ilość miedzi wykorzystywanej w fotowoltaice waha się od 4-5 ton / GW.

Co takie wykorzystujące miedź instalacje oznaczają dla czystego powietrza? Przyczyniają się do odchodzenia od węglowych źródeł energii. Gospodarstwa domowe wyposażone w instalacje fotowoltaiczne nie korzystają z pieców niskoemisyjnych, które mają wpływ na rozwój smogu. 

Jeżeli już mowa o powietrzu, to miedź jest w stanie zadbać o jego lepszy stan. Moc turbiny wiatrowej zależy właśnie od tego metalu, który jest wykorzystywany w uzwojeniach cewki w generatorze, zmieniającym energię wiatrową w elektryczną. Aby przesłać wytworzoną energię do podstawy turbiny, a następnie do sieci, wykorzystuje się ogromne ilości miedzianych przewodów. Kable miedziane są zwykle bardziej wydajne, zużywają mniej energii i świetnie uziemiają turbiny w przypadku uderzenia pioruna. W ogniwach transformatora także znajduje się znaczna ilość miedzi. 

Wykop Skomentuj44
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka