14 obserwujących
875 notek
324k odsłony
758 odsłon

Idąc za słowami JP-II sprawmy, by była w Polsce:

Wykop Skomentuj20

"Praca dla człowieka, a nie człowiek dla pracy"!
Krwiożerczy "Kapitalizm" i "Komunizm", to dwa systemy reprezentowane przez alfonsów, którzy na rynku pracy szukają tanich dziwek, tj; ludzi, których mogą za marne płace wydupczyć i jeszcze zwalić na nich odpowiedzialność za kryzysy w ich przedsiębiorstwach!
Mamy jeszcze kapitalistów finansistów - lombardy, lichwiarzy, banki, giełdy, itd., które jak już niektórzy się z was sami przekonali działają na zasadzie lichwy (Frankowicze dużo mogą na ten temat tu powiedzieć).
Szokuje mnie, kiedy czytam na forach, że lichwiarzy teraz chce chronić MS/ PG Z. Ziobro Ustawą Sejmową, o zgrozo - zapewne MS/PG Ziobro ze swoją świtą, nie jest świadom tego, co chce zrobić!
Jak rząd zaczyna chronić lichwiarzy, to jest równoznaczne z wykańczaniem budżetu państwa i głębokim kryzysem finansowym!
Kapitalizm z ludzką twarzą – tak, on jest społecznie pożądany i uzasadniony, bo jest synonimem kreatywności, rozwoju, dostatku, oczywiście z zachowaniem godności ludzkiej i w oparciu, o bardzo dobre regulacje prawne!
Kapitalizm poprawnie rozumiany i wprowadzony; daje milionom ludzi możliwość zaistnienia przez wykorzystanie swoich umiejętności, uzdolnień, itd.
Warunek?, otóż rząd bardzo mądrymi Projektami Ustaw wykonanymi w oparciu o wiedzę historyczną i doświadczenie ekonomistów, którzy przestrzegają wartości chrześcijańskie; musi wprowadzić takie instrumenty i narzędzia, które uniemożliwią kapitalistom prowadzenie działalności rabunkowej i społecznie szkodliwej - lichwy, z którą kościół katolicki walczy już od początków swojego istnienia – pojęli?!
Przykłady:  
Sobór Laterański III (1179) zabraniał lichwiarzom przystępowania do eucharystii i chrześcijańskiego pogrzebu.
Sobór Laterański IV (1215) zagroził Żydom utratą prawa do handlu z chrześcijanami, jeżeli będą pobierać zbyt wysokie i przekraczające miarę odsetki.
Sobór Lyoński II (1274) określił lichwę, jako; przeklętą i haniebną przez prawa Boże i ludzkie, zakazaną przez ST i NT.
Sobór Wienneński (1311–1312), nałożył na lichwiarzy ekskomunikę, a tych, którzy śmialiby z uporem twierdzić, że uprawianie lichwy nie jest grzechem, nakazał ukarać jako heretyków!
Papież Leon XIII (zwany też papieżem robotników) napisał encyklikę: "Rerum novarum" ( 15.V.1891 roku), w której stwierdził m.in; obowiązkiem państwa jest ochrona pracownika przez zapewnienie pracownikowi, m.in., niedzielnego odpoczynku, minimalnej płacy, trwałości zatrudnienia.
Dokument papieski poruszył też kwestię katolickich związków pracowniczych, podkreślił znaczenie własności prywatnej, i jako "magna carta" - "wielka karta", katolickiej etyki społecznej.
Dokument ukonstytuował się jako chrześcijańska alternatywa między bezbożnym socjalizmem, a krwiożerczym liberalizmem.
"Rerum novarum" piętnuje, niepohamowany pęd za zyskiem kosztem innych, potępia przejawy gospodarczego imperializmu, ostrzega katolików przed pozornymi podobieństwami między chrześcijaństwem, a socjalizmem.
Benedykt XIV opublikował swoją encyklikę: "Vix pervenit" (01.XI.1745 r), która była poświęcona kwestii lichwy i innych niegodziwych zysków!
Jan Paweł II napisał encyklikę: "Laborem exercens", która była poświęcona w całości kwestii pracy i szacunku do robotników.
Encyklika JP - II "Laborem exercens", miała być opublikowana, dn. 15.V.1981 roku w 90 - rocznicę encykliki Leona XIII, ale ze względu na zamach, na Jana Pawła II, została opublikowana dopiero, dn. 14.IX.1981 r., tj; po strajku kontrolerów ruchu powietrznego w USA.
Otóż w dn. 03.VIII. 1981 r. Prezydent USA Ronald Reagan dał 48 godzin na powrót do pracy strajkującym kontrolerom ruchu powietrznego, bo inaczej ich zwolni; kontrolerzy zaryzykowali więc, Ronald Reagan po minięciu 48 godzin; kazał wywalić z pracy 13 tys pracowników związku.
Departamentowi Sprawiedliwości prezydent USA nakazał postawić przed sądem siedemdziesięciu pięciu przywódców związku zawodowego.
Sędzia federalny wymierzył związkom grzywnę w wysokości miliona dolarów za każdy dzień strajku; strajk upadł, związek kontrolerów stracił certyfikat!
Tak się skończyło podskakiwanie szefów związków zawodowych w USA za prezydentury cowboya wielbionego u nas Ronalda Reagana!
Wniosek prosty:
Kapitalizm musi mieć ludzką twarz i mądrych przywódców NSZZ, by być społecznie pożądanym; niezależne związki zawodowe muszą współpracować z kapitalistami dla dobra pracowników i ogólnospołecznego, a nie tylko dla dobra związkowców i prywaty!
Nauczka dla polskich związków zawodowych, które obecnie; zamiast dbać o godną pracę, warunki, i zarobki – próbują wykończyć pracodawców nadmiernymi i nie do końca uzasadnionymi żądaniami, w stylu; wóz, albo przewóz, co prowadzi do zaniżania płac i zwolnień – nawet, grupowych przy pierwszym tąpnięciu w gospodarce i finansach, jak to było za rządów koalicji PO/PSL - aferzystów i nieudaczników, kiedy zwolniono 42 tys nauczycieli i zamknięto 1040 szkół w Polsce - brawo ZNP pod batutą Sł. Broniarza wiecznego przewodniczącego z kasą 12 tys miesięcznie, o zgrozo!
Warto przyswoić sobie zdanie Georga Wilhelma Friedricha Hegla: "Wszystkie wielkie historyczne fakty i postacie powtarzają się dwukrotnie; za pierwszym razem, jako tragedia; za drugim, jako farsa!".

Wykop Skomentuj20
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo