Miłe, wtorkowe popołudnie. Słoneczne z lekkim wietrzykiem. Idealna pogoda na spacer. Metro - stacja Pole Mokotowskie - jak zwykle ludzka fala zmierzająca do wyjść a następnie rozpierzchająca się we wszystkie strony.
Przy wyjściu od ulicy Rakowieckiej: osiem plansz, mały tłumek, jakiś fotograf, może dwóch. Ukradkowo rzucane spojrzenia przechodniów, poświęcających temu niecodziennemu zjawisku jedynie okamgnienie. Było także kilku, którzy postanowili sprawdzić co się dzieje.
Przyczyna całego zamieszania? Kolejna wystawa z serii „pociąg do sztuki”, inicjatywy promocji sztuki w przestrzeni wielkomiejskiej, tym razem realizowana przez Stowarzyszenie MłodaRP w ramach akcji „Teraz Hłasko”.
Hłasko? Marek Hłasko, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, debiutujący w 1956 roku opowiadaniem „Baza Sokołowska”. Jego twórczość wyrasta ze sceptycyzmu i buntu skierowanego przeciwko naiwnemu i sztucznemu optymizmowi przełomu lat 50. i 60. XX wieku. Autor występuje przeciw pustym hasłom, zakłamanym obyczajom i fałszom polityki. Wyraźnie tęskni za lepszym, „nieskłamanym” światem, protestując równocześnie przeciwko niesprawiedliwości ówczesnego. Jego utwory są pełne cech romantycznego indywidualizmu. Jest autorem wielu opowiadań (m.in. „Ósmy dzień tygodnia”, „Pierwszy krok w chmurach”), wspomnień „Piękni dwudziestoletni” oraz powieści „Sowa, córka piekarza”.
Instalacja artystyczna umieszczona w metrze prezentuje fotografie i grafiki młodych twórców inspirowane utworami Marka Hłaski. Jedna z nich przypomina komiks, dwie zawierają grafiki rąk. Wśród plansz można znaleźć również krajobraz, drzewo oraz kieliszek. Natomiast najbardziej kontrowersyjna fotografia, podpisana słowami pochodzącymi z opowiadania „Ósmy dzień tygodnia” - „Chciałbyś jednym słowem wyjaśnić klęskę cudzego życia - to niemożliwe” - nasuwa od dawna kołaczące się gdzieś pytanie - czy sztuka powinna być piękna? Musi… odzwierciedlać wyobrażenia autora bądź rzeczywistość. Akurat ta, poprzez swą dosłowność, brutalność i ascetycznością transformuje słowa Marka Hłaski w obraz. Osiem plansz ze stacji Pole Mokotowskie to jeszcze nie koniec, kolejne tłumaczące inicjatywę i przedstawiające autorów prac znajdują się na stacji Imielin. Pociąg do Hłaski? Podróż do wiedzy. Do inspiracji.
"Dano ci życie które jest tylko opowieścią. Ale to już twoja sprawa, jak ty ją opowiesz i czy umrzesz pełen dni."
Marek Hłasko
Wystawę otwarto 12 sierpnia br. Więcej informacji o niej, jak również o całej akcji "Teraz Hłasko" znajduje się na TerazHlasko.pl. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie MłodaRP.
Paula Porowska
Naszymi celami są m.in. wspieranie przedsiębiorczości, dialogu oraz aktywności młodych ludzi. Więcej na naszej stronie - www.MlodaRP.org
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura