MłodaRP MłodaRP
45
BLOG

Mediateka+Marek Hłasko=Hłaskoteka

MłodaRP MłodaRP Kultura Obserwuj notkę 0

To nie jest jedno z tych fantastycznych matematycznych czy fizycznych równań zrozumiałych jedynie dla matematycznych geniuszy. Wyjaśnienie czynników składających się na nie prowadzi do bezbłędnego zrozumienia wyniku. Po kolei:

  • Mediateka to jedna z najnowocześniejszych polskich bibliotek, powstała we Wrocławiu w 2004 roku
  • Marek Hłasko, polski pisarz, zaliczany do pokolenia „przeklętych”, autor powieści „Piękni, dwudziestoletni”, „Sowa, córka piekarza”i wielu opowiadań, z których najbardziej znane to „Pętla” i  „Pierwszy krok w chmurach”.
  • Hłaskoteka - wystawa zorganizowana przez Stowarzyszenie MłodaRP we współpracy z Mediateką, poświęcona twórczości Marka Hłaski, została otwarta 28 października 2008 roku.

A teraz dokładniejsza analiza.

Podróż rozpoczęła się o 6.45, a dokładniej wtedy kiedy Marcin Żukowski, mając kilkanaście lat przeczytał pierwszy wyraz „Pięknych, dwudziestoletnich” Marka Hłaski.

Z inicjatywy Stowarzyszenia MłodaRP , w warszawskim metrze miała swoje miejsce ekspozycja prac graficznych oraz zdjęć inspirowanych twórczością Marka Hłaski. W wyniku  dalszej współpracy z wieloma młodymi, dobrze zapowiadającymi się fotografikami, grafikami i malarzami powstała kolejna wystawa nawiązująca do Hłaski. Została ona otwarta we wrocławskiej Mediatece (plac Teatralny 5, Wrocław) 28 października 2008 roku. Otwarcie, które jak planowali organizatorzy miało mieć charakter kameralny, obfitowało w wiele niespodzianek, takich jak zainteresowanie mediów, tych lokalnych jak i ogólnopolskich. Ten niewielki wernisaż uświetniła obecność pani Anny Kruszewskiej-Kudelskiej,(którą ze względu na ogromną sympatię jaką darzymy owa panią i jej nienawiść do swojego imienia, autorka będzie nazywać „pania Hanią”) - największej miłości Marka Hłaski, polonistki z wykształcenia, dzięki której wstępna prezentacja nabrała (bardziej) profesjonalnego charakteru. Po udzielnie kilku wywiadów przez Marcina Żukowskiego i panią Hanię, musieliśmy pośpiesznie skończyć nasz pobyt we Wrocławiu. Mamy jednak nadzieję, że jest to dopiero początek owocnej współpracy z Mediateką.

Na ekspozycję składa się 8 plansz - 5 zdjęć i 3 grafiki. Niektóre z nich nawiązują do Marka Hłaski w dość luźny sposób, natomiast inne niemalże jednoznacznie. Prace, w większości odwołujące się poprzez treść cytatu i idee przekazywana przez obraz do najważniejszych dla człowieka emocji, nawiązując do najistotniejszych chwil ludzkiego życia. Pojawia się miłość i śmierć, nadzieja i tęsknota -tak lekceważone i jednocześnie masowo promowane. Dwóch autorów grafik zwróciło również uwagę na istotę polskości i pozorny patriotyzm w Polsce, zarówno tej Ludowej jak i nie. Jednak, jak pisał Hłasko – „życie ludzkie jest pytaniem a nie odpowiedzią”.
 
Paula Porowska
MłodaRP
O mnie MłodaRP

Naszymi celami są m.in. wspieranie przedsiębiorczości, dialogu oraz aktywności młodych ludzi. Więcej na naszej stronie - www.MlodaRP.org

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura