Ministerstwo Obrony Narodowej miało pełną wiedzę na temat szczegółów transportu polskiej delegacji do Katynia 10 kwietnia – powiedział Jacek Sasin z Kancelarii Prezydenta w RMF FM. Skomentował w ten sposób słowa ministra obrony Bogdana Klicha, że zgodził się na udział wszystkich dowódców w uroczystościach, ale nie wiedział, że polecą jednym samolotem.
Prezydencki minister podkreślał, że Kancelaria wysłała listy osób z podziałem na samoloty do podległego ministerstwu dowództwa sił powietrznych i do 36. pułku.- Ministerstwo Obrony Narodowej miało pełną świadomość, kto leci z panem prezydentem z dowódców wojskowych i to jest poza dyskusją, w jaki sposób odbywa się ten transport –powiedział Sasin. Albo mamy do czynienia z tym, że pan minister wiedział, a teraz po prostu nie chce się przyznać i zrzuca winę na innych, a najłatwiej zrzucić ją na tych, którzy nie żyją - na organizatorów tego wyjazdu. Albo też rzeczywiście nie wiedział, ale wtedy powstaje pytanie, czy w ogóle wie, co dzieje się w podległym mu resorcie - skomentował minister w Kancelarii Prezydenta.
W ślad za tym pismem MON rozesłał pismo generałom "z uprzejmą prośbą o realizację". Nosi datę 23 marca i jest podpisane przez zastępcę dyrektora sekretariatu Ministra Obrony Narodowej płk Piotra Nideckiego.
"Szanowni Panowie Generałowie, z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej, w załączeniu przesyłam Panom pismo Szefa Kancelarii Prezydenta RP dotyczące centralnych obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w dniu 10 kwietnia br. na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Katyniu, z uprzejmą prośbą o realizację dekretacji szefa resortu. Z poważaniem płk Piotr Nidecki."
Adresatami tego dokumentu są: Szef Sztabu Generalnego WP - generał Franciszek Gągor, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych - gen. broni Bronisław Kwiatkowski, Dowódca Sił Powietrznych - gen. broni pil. Andrzej Błasik, Dowódca Wojsk Lądowych - gen. dyw. Tadeusz Buk, Dowódca Wojsk Specjalnych - gen. dyw. Włodzimierz Potasiński, Dowódca Marynarki Wojennej RP - wiceadm. Andrzej Karweta, Dowódca Garnizonu Warszawa - gen. bryg. Kazimierz Gilarski.
W dniu 7 kwietnia, trzy dni przed tragedią pod Smoleńskiem, gen. Gilarski towarzyszył premierowi Donaldowi Tuskowi podczas uroczystości w Katyniu upamiętniających 70 rocznicę zbrodni. Po powrocie do kraju, w dniu następnym, tj. 8 kwietnia generał uczestniczył w Synodzie Ordynariatu Wojskowego w Polsce, podczas którego zabrał głos na temat zastosowania ceremoniału wojskowego w kontekście liturgii. Było to jego ostatnie, publiczne wystąpienie.
Parlamentarny Zespól ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154M z 10.IV.2010 r.
22/09/2010
Jacek Sasin
Tym bardziej, że mieliśmy tego typu, tego typu, że tak powiem, sugestie kierowane do Kancelarii, chociażby za pośrednictwem pana generała Gilarskiego, z którym pozostawaliśmy w kontakcie ze względu na te sprawy organizacyjne, że zostałoby to z dużym zadowoleniem przyjęte przez dowódców wojskowych, aby mogli panu prezydentowi również w tych uroczystościach towarzyszyć.
Stąd 17 marca pan minister Stasiak, skierował takie pismo do ministra obrony narodowej informujące o tym, czy jakby uprzedzające jakby, uprzedzające o tym, że zostaną skierowane zaproszenia do dowódców wojskowych. To pismo zapewne państwo doskonale znacie, tam są wymienieni ci wszyscy dowódcy.
corka Katarzyna Gilarska
"Tata mial jechac tam samochodem, tydzien wczesniej"
po dluzej chwili
wdowa Maria Gilarska
" Ale okazalo sie, ze dostal zaproszenie od prezydenta, wiec zrezygnowal"