Zdjęcie z granicy polsko-litewskiej, fot. PAP/Artur Reszko
Zdjęcie z granicy polsko-litewskiej, fot. PAP/Artur Reszko

Na granicy z Litwą służby mają pełne ręce roboty. Tylko tej nocy zatrzymano 7 osób

Redakcja Redakcja Newsy do 10 Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Straż Graniczna zatrzymała grupę migrantów na granicy z Litwą, szef MSZ ostro skomentował słowa Viktora Orbána, a prezydent elekt Karol Nawrocki spotka się z Adrianem Zandbergiem. Pojawiły się również nowe szczegóły dotyczące izraelskiego ataku, w którym ucierpiał irański prezydent Masud Pezeszkian. Oto przegląd wydarzeń z kraju i ze świata.

Migranci i przemytnik zatrzymani przy granicy z Litwą

W nocy z czwartku na piątek Straż Graniczna oraz Wojska Obrony Terytorialnej zatrzymały siedmiu migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-litewską. Informację przekazał szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Migranci mają zostać przekazani stronie litewskiej. Zatrzymano także obywatela Łotwy, który miał być przemytnikiem oczekującym na grupę.

Od 7 lipca obowiązują tymczasowe kontrole graniczne z Litwą i Niemcami. Funkcjonariusze mogą wyrywkowo kontrolować pojazdy w wyznaczonych punktach. Działania mają na celu ograniczenie niekontrolowanego przepływu migrantów.


Sikorski uderza w Orbána: „Do tego prowadzi złodziejstwo i nacjonalizm”

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w ostrych słowach skomentował wypowiedź Viktora Orbána, który zasugerował możliwość wyjścia Węgier z Unii Europejskiej. Szef MSZ uznał, że Orbán od lat „w koordynacji z Putinem sabotuje Unię Europejską”.

„Zrobił z Węgier najbiedniejszy kraj UE, a teraz grozi, że z niej wyjdzie. Przestrzegam: do tego prowadzi złodziejstwo i nacjonalizm” – napisał Sikorski na platformie X.

Węgierski premier w czwartkowym podcaście „Ultrahang” mówił, że UE przestała realizować wartości, z którymi Węgry mogą się utożsamiać, ale zaznaczył, że nie widzi jeszcze „punktu granicznego”, po przekroczeniu którego opuszczenie wspólnoty miałoby sens.

Zandberg spotka się z Nawrockim 

W piątek o godz. 10.00 w Kancelarii Prezydenta przy ul. Wiejskiej rozpoczęło się spotkanie współprzewodniczącego Partii Razem Adriana Zandberga z prezydentem elektem Karolem Nawrockim. Tematem rozmów mają być postulaty zgłaszane przez „prospołeczną opozycję parlamentarną”.

Po zakończeniu spotkania, o godz. 11.15, Zandberg ma podsumować rozmowę podczas konferencji prasowej. Karol Nawrocki zostanie zaprzysiężony na prezydenta 6 sierpnia.


CBS: prezydent Iranu ranny w izraelskim ataku

Amerykańska telewizja CBS potwierdziła, że prezydent Iranu Masud Pezeszkian został ranny podczas izraelskiego ataku w czerwcu. Prezydent doznał obrażeń nogi, kiedy musiał uciekać przez szyb ewakuacyjny podczas posiedzenia Narodowej Rady Bezpieczeństwa.

W wywiadzie dla konserwatywnego komentatora Tuckera Carlsona, Pezeszkian potwierdził, że Izrael próbował dokonać na niego zamachu. - Próbowali, ale im się nie udało - powiedział. Iran nie ujawnił, czy prezydent był celem, czy przypadkową ofiarą.

Podczas tego samego konfliktu zginęli dwaj najważniejsi dowódcy irańskiej Gwardii Rewolucyjnej: Hosejn Salami i Amir Ali Hadżizadeh. Konflikt zakończył się amerykańskim uderzeniem na irańskie cele nuklearne.

Red.

Zdjęcie z granicy polsko-litewskiej, fot. PAP/Artur Reszko

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj58 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (58)

Inne tematy w dziale Polityka