na zdjęciu: prezydent RP Andrzej Duda (2L), była prezes TK Julia Przyłębska (L) oraz Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska (2P) podczas uroczystości powołania Bogdana Święczkowskiego (P) na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego, fot.
na zdjęciu: prezydent RP Andrzej Duda (2L), była prezes TK Julia Przyłębska (L) oraz Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska (2P) podczas uroczystości powołania Bogdana Święczkowskiego (P) na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego, fot.

Małgorzata Manowska może stracić immunitet. Zdecyduje Trybunał Stanu

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 70
Prokuratura Krajowa skierowała wnioski o uchylenie immunitetu I prezes Sądu Najwyższego i przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej. Jak poinformował rzecznik PK Przemysław Nowak, to pierwszy przypadek takiego wniosku wobec urzędującego I prezesa SN. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Wnioski o uchylenie immunitetu Małgorzaty Manowskiej trafiły do SN i Trybunału Stanu

Prokuratura Krajowa skierowała wnioski o uchylenie immunitetu I prezes Sądu Najwyższego i przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej. Jak poinformował rzecznik PK Przemysław Nowak, to pierwszy przypadek takiego wniosku wobec urzędującego I prezesa SN.

Manowskiej zarzuca się trzy czyny: przekroczenie uprawnień przy głosowaniach w Kolegium SN mimo braku kworum, niedopełnienie obowiązków poprzez niezwołanie posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu oraz zaniechanie wykonania prawomocnego postanowienia Sądu Okręgowego w Olsztynie ws. sędziego Pawła Juszczyszyna.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał, że działania prokuratury są efektem zawiadomień m.in. sędziów SN i członków Trybunału Stanu. Wnioski trafiły zarówno do Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN, jak i do Trybunału Stanu, gdyż do postawienia zarzutów konieczna jest zgoda obu organów. Prokuratorzy wskazują, że nie zachodziły żadne przeszkody prawne, które uniemożliwiałyby Manowskiej wykonanie obowiązków.


Koktajl Mołotowa na granicy. Atak na polskich mundurowych

Straż Graniczna poinformowała o incydencie na granicy z Białorusią, gdzie w stronę polskich funkcjonariuszy rzucono butelki, w tym koktajl Mołotowa. Do zdarzenia doszło we wtorek po godz. 22 w pobliżu placówki SG w Czeremsze.

Rzecznik SG ppłk Andrzej Juźwiak podkreślił, że nikomu nic się nie stało. Incydent miał miejsce podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy przez grupę cudzoziemców. Tylko ostatniej doby odnotowano 220 takich przypadków.

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak zapowiedział zdecydowaną reakcję. – Każdy atak migrantów nielegalnie przekraczających granicę, przy współpracy białoruskich służb, spotka się z odpowiedzią z użyciem wszelkich dostępnych środków – napisał na platformie X. W podobnym tonie wypowiedział się szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, podkreślając, że „każdy taki atak to atak na państwo polskie”.


Polska jednym z największych beneficjentów unijnego budżetu 2028–2034

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że Polska będzie jednym z największych beneficjentów nowego unijnego budżetu na lata 2028–2034. Dokładne liczby nie są jeszcze znane, ale – jak zapewniła – udało się zachować m.in. politykę spójności oraz autonomiczną rolę regionów w planowaniu inwestycji.

Nowa propozycja Komisji Europejskiej opiewa na 2 bln euro. Przewidziano w niej m.in. 300 mld euro na rolnictwo, 451 mld na Fundusz Konkurencyjności, 218 mld euro dla słabiej rozwiniętych regionów oraz 131 mld euro na cele obronne i kosmiczne. Zaplanowano również do 100 mld euro dla Ukrainy.

Komisarz UE ds. budżetu Piotr Serafin podkreślił, że budżet będzie strategiczny, elastyczny i oparty na nowych źródłach dochodu, w tym z opłat emisyjnych, CBAM i podatków sektorowych.


Jan Urban nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Polski Związek Piłki Nożnej ogłosił, że nowym selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski został Jan Urban. 63-letni były reprezentant kraju zastąpi Michała Probierza, który zrezygnował z funkcji 12 czerwca po porażce z Finlandią 1:2 i konflikcie z Robertem Lewandowskim.

Urban ma za sobą doświadczenie zarówno jako zawodnik, jak i trener. Prowadził m.in. Legię Warszawa, Osasunę Pampeluna, Lecha Poznań i Śląsk Wrocław. Z kadrą narodową współpracował już wcześniej jako asystent Leo Beenhakkera.


Oficjalna prezentacja nowego selekcjonera odbędzie się w czwartek o godz. 12 podczas konferencji prasowej PZPN.

na zdjęciu: prezydent RP Andrzej Duda (2L) oraz Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska (2P) podczas uroczystości powołania Bogdana Święczkowskiego (P) na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego, fot. PAP/Radek Pietruszka


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj70 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (70)

Inne tematy w dziale Polityka