Ze zjawiskiem aberracji światła wiąże się fascynująca niezwykłość polegająca na tym, że aby zaobserwować gwiazdę za pomocą teleskopu – musimy skierować go w inne miejsce nieba odchylając o kąt θ od linii wyznaczającej położenie gwiazdy.
Czy to możliwe, żeby tymi samymi wzorami dało się opisać redshift dopplerowski, kosmologiczny i grawitacyjny? A może te wszystkie trzy pojęcia są w istocie tym samym zjawiskiem?
Zgodnie z drugim postulatem Einsteina prędkość światła jest taka sama dla dowolnego obserwatora i nie zależy od prędkości źródła. Notka opisuje, jak ten postulat kształtuje nasze wyobrażenie ruchu .
"Rapidity" jest definiowane jako pewien kąt hiperboliczny, który upraszcza obliczenia w obszarze Transformacji Lorentza. Niniejsza publikacja odkrywa jego nowe znaczenie...
Część #1: https://www.salon24.pl/u/model-naturalny/678523,bedzie-sie-dzialo
Cześć #2: https://www.salon24.pl/u/model-naturalny/1186931,mrówka relatywistyczna
(3) Prędkość Lorentza
W poprzednim rozdziale za pomocą dość karko...
Motto notki: "Należy robić wszystko tak prosto, jak się da, ale nie prościej" (A. Einstein). Sprawdźmy zatem, jak prosto da się opisać ruch cząstki? I czy można to zrobić bez Transformacji Lorentza?
Niniejsza notka zapowiada serię artykułów opisujących ruch obiektów poruszających się z dowolnymi prędkościami (w tym dowolnie większymi od prędkości światła) i wyjaśnia paradoksy związane z Teorią Względności bez potrzeby wydłużania czasu i skracania odcinka.