Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2217k odsłon
  82   0

The Economist o prezydenturze Sikorskiego i żałosny Kaczyński

 
The Economist „ Pan Sikorski jest  / electable / wybieralny , Jest najpopularniejszym polskim politykiem, a jednocześnie  kimś w rodzaju outsidera, ( Jest wykształcony na Oksfordzie, jego żona jest Amerykanką, pracował w waszyngtońskim  think tanku)  Tak więc nie stanowi zagrożenia dla Pana Tuska . Jego prezydentura  może dodatkowo pomóc  pozbyć się męczących stereotypów” …” Nowa polityka zagraniczna jest sukcesem, pomimo uroku ,że celem wydawalo się urata przyjaciól i wyobcowanie ludzi. Radek Sikorski jako minister spraw zagranicznych Polski doprowadził do poprawienia ze wszystkimi sąsiadami ,oraz pomimo  pewnych problemów  wygrał faworyzującą Polskęumowę bezpieczeństwa od Ameryki rządzonej przez Barcka Obamę.  Po wielu targach bateria amerykańskich pocisków Patriot dotrze do Polski w marcu. Niemcy teraz oświadczyły ,że chcą aby ich relacje z Polska były tak samo bliskie jak z Francją. Guido Westerrwele , niemiecki nowy minister spraw zagranicznych , wybrał Warszawę jako cel swojej pierwszej wizyty .Polskie relacje z Rosją ,wcześniej  neurotyczne uspokoiły się teraz . Nawet po ujawnieniu rosyjskiego szpiega, który żył wiele lat pod fałszywa tożsamością skutkowały jedynie niewielkimi retorsjami .Niektórzy mówią o Panu Sikorskim jako przyszłym prezydencie. Jeśli wystartuj w jesieni , rozwiąże problem premiera Donalda Tuska.Do czasu ogłoszenia własnej rezygnacji ze startu 28 styczna pan Tusk był niezdecydowany , czy wystartować przeciw / incumbent/ obecnie urzędującemu Lechowi Kaczyńskiemu.
Sytuacja pana  Kaczyńskiego jest bardzo poważnie zła( jego popularność rośnie tylko ,wtedy , kiedy  nie pojawia się publicznie. Działa głownie destruktywnie, wetuj ustawy i blokuje nominacje. Jasno widać ,że /Kaczyński/ nie chce drugiej kadencji, ale jest zmuszony do tego przesz swego szefującego mu brata bliźniaka Jarosława, który jest liderem głównej opozycyjnej partii . Prawa i Sprawiedliwości.
Pan Tusk pragnie wysadzić z siodła pana Kaczyńskiego  jako części długofalowego planu złamani Prawa i  Sprawiedliwości  i przejęcia części jego elektoratu dl Platformy Obywaytelskiej. Ale nie jest dal niego łatwe pozwolić komuś zając prace premiera, szczególnie w sytuacji , gdy ma nadzieje ,że w przyszłości ograniczy władzę prezydenta. „.. źródło tutaj   
 
Mój komentarz.
Jeśli ktoś pofatyguje się do oryginalnego tekstu i przeczyta go w całości zauważy z łatwością ,że ni pojawia się tam nazwisko Komorowskiego , jako potencjalnego kandydat Platformy na prezydenta. Panegiryk The Economist  na cześć Sikorskiego przy całkowitym lekceważeniu obecnie urzędującego Lecha Kaczyńskiego i tłumaczeniu Tuskowi jaki świetnym rozwiązaniem dla niego jest Sikorski.
W swojej notce sprzed kilku miesięcy pisałem, że afera w mediach związana z kontaktami Komorowskiego z WSI miała na celu usunięcie go z drogi Sikorskiemu. Oczywiście  taka teza była  logicznie związane z  moją prognozą sprzed kilkunastu miesięcy ,że Tusk upadnie ,a kandydatem na prezydenta będzie Sikorski .
Z pewnością z punktu widzenia interesów polskich najlepsza sytuacją byłaby kandydatura Komorowskiego . Przede wszystkim dlatego ,że Komorowski jest zwolennikiem prowadzenia strategicznej z punktu widzenia polskiej racji stanu polityki jagiellońskiej , a Sikorski / Tusk również / złożył faktyczne homagium Niemcom , rezygnując z prowadzenia polityki jagiellońskiej, podporządkowywując  polską politykę  Niemcom.  Rokita mówiąc o manifeście politycznym Sikorskiego  powiedział ,że nie odważyłby się czegoś  takiego powiedzieć  minister nawet malutkiego kraju , a co dopiero takiego jak Polska. Niewątpliwie Sikorski jest kandydatem wygodnym zarówno dla Niemiec jaki dla Rosji . Brakuje wciąż jego programu dotyczącego problemów modernizacyjnych Polski , oraz jakie kierunki reform będzie wspierał. Chociaż nawet najlepszy program może zostać tylko na papierze , może być napisany li tylko gwoli uciechy gawiedzi .
Niewątpliwie  Sikorski otrzyma absolutne wsparcie medialne w kraju i zagranicą. Kaczyński mówił o bezkarnie hulających lobby obcych państwa Najwyższy czas pisał o raportach ABW dotyczących przejmowani przez niemieckie służby specjalne kontroli nad polskimi przedsiębiorstwami związanymi z energetyką. Niemcy swoje dalekosiężne plany związane z kontrolą energetyki całej Unii wiążą z trzema filarami . Kontroli dostaw  surowców energetycznych z Rosji , produkcji i kontroli dostaw energii  ze gigantycznych elektrowni słonecznych n a Saharze. / tutaj spodziewają się że to źródło zapewni  aż 15 procent całego zapotrzebowania Unii n energie słoneczną oraz zapewnieni asobie wyłącznych dostaw do Unii helu3 z księżyca do przyszłych elektrowni termojądrowych. Szczegółowiej pisałem o tych problemach w poprzednich notkach.
Według mnie prezydenturę zdobędzie Sikorski, chociaż na szczęście są wybory powszechne, których wyniku nie do końca można przewidzieć nawet mając pewność wsparcia mediów i obcych służb . Tutaj warto zwrócić uwagę na możliwość współdziałania  służb rosyjskich i niemieckich przy kształtowaniu polskiej  sceny politycznej . Dlatego Tusk dążył do wprowadzenia antydemokratycznego wyboru prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe  ,a nie przez polskie społeczeństwo.  
Prezydent polski ma ogromną władzę negatywną. Swoim wetem może blokować złą ustawy , ale też blokować  zmiany modernizujące państwo. Dlatego mówienie o tym ,że jego kompetencje i władza są małe jest nieprawdą. Aby rozpocząć modernizacje Polski musimy mieć prezydent a, który nie tylko będzie je tolerował, ale aktywnie wspierał.
W kontekście klęski  Tuska ciekawi mnie jak w polityce odnajdzie się na  powrót Rokita rozumiejący konieczność natychmiastowej modernizacji Polski oraz czujący problemy polityki jagiellońskiej i polityki wewnątrzeuropejskiej , której głównym problem jest w tej chwili  hamowanie przez Niemcy demokratyzacji i konsolidacji Europy.
Na pewno powstaną dwa obozy w Platformie , które będzie można użyć w każdej chwili do rozbici Platformy . Zdumiewające jest ,że nikt nie pyta się już teraz Tuska o to kto będzie kandydatem na prezydenta. Rozgrywającymi są grupy Komorowskiego , Schetyny , i  Sikorskiego. Palikot próbuje rozbić ten układ proponując prawybory, ale zapewne mu się nie uda.
Marek Mojsiewicz
 
Już kilkanaście miesięcy temu przewidziałem upadek Tuska i Sikorskiego jako kandydata Platformy na prezydenta. Linki poniżej pokazują pewien niepełny , ale jednak wzór w którym był wpisany scenariusz zupełny inny niż ten o którym marzył Tusk. Wypowiedzi dotyczące Tuska takich ludzi jak Maliszewski , Krasnodębski , Rokita. Olejnik , Palikot , Staniszkis, Olechowski  Śpiewak .Macierewicz, Szczygło , Gęsicka . Krzemiński . Michalkiewicz, Zaręba pogłębiają obraz tej sytuacji Linki do ich wypowiedzi
Linki do wypowiedzi Michalkiewicza,Juszczenko,Tuska ,Sikorskiego ,Putina , Rokity,Brzezinskiego, Krasnodebskiego, Dudka, Staniszkis, Kaczynskiego
Linki do wypowiedzi Michalkiwicza, Rokity, Staniszkis,Macierewicza , Skwiecinskiego, Tuska, Króla,Bugaja,Śpiewaka, Krasnodebskiego,Kaczyńskiego,Przystawy,Sadowskiego„Obóz Modrenizacji Polski i Obóz Konserwacji Ustroju”  
 
 
 
       
Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale