Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2217k odsłon
  389   0

Konstytucja Tusk walczy o model państwa oligarchicznego

Konstytucja  Tusk walczy o model państwa oligarchicznego
 
„Projekt PO zakłada m.in. zmniejszenie liczby posłów z 460 do 300 oraz powiązanie liczby mandatów w Senacie z liczbą mieszkańców w województwie w ten sposób, że na każdy rozpoczęty milion mieszkańców przypadałby jeden mandat. Ponadto prawo zasiadania w Senacie otrzymaliby byli prezydenci wybrani w wyborach powszechnych; mogliby się jednak zrzec tego uprawnienia.PO proponuje też m.in., aby Sejm mógł odrzucać prezydenckie weto bezwzględną większością głosów, a nie - jak obecnie - większością 3/5 głosów. Prezydent nadal byłby wybierany w wyborach powszechnych,..”…” Projekt przewiduje też m.in., że jeśli prezydent nie wystąpił z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego - o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją - może z umotywowanym wnioskiem przekazać ustawę Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. „…(źródło )
 
Mój komentarz
 
Rokita nazwał Tuska modliszką , warto dodać do tego opisu premiera przez jego bliskiego współpracownika , że jest to modliszka z obłędem władzy w oczach . Tusk goni za miarażem . Lekcja pokory jaką odebrał przy zmuszeniu go do rezygnacji  z prezydentury niczego go nie nauczyła. Wybitni przywódcy , mężowie stanu walczą o władzę jako narzędzie do realizacji jakiś celów . Politycznych, gospodarczych, społecznych. Tusk walczy o władze dla niej samej . Poświęca interes kraju, gospodarkę , finanse , społeczeństwo , rację stanu . Ale co najgorsze podkopuje fundamenty , co prawda kiepskiej , oligarchiczno wodzowskiej ,fasadowej  ale demokracji .
 
Odkąd  jak podała wyborcza Merkel „ doradziła „ Tuskowi ,żeby zrezygnował z prezydentury ten wysnuła plan zamachu na wolności polityczne , prawa demokratyczne polskiego społeczeństwa . Chodzi o ograniczenie funkcji i kompetencji  jedynego urzędu władzy wykonawczej mającego demokratyczny mandat społeczeństwa ,  urzędu  prezydenta . Władza prezydencka jest wbrew o władzą bardzo silną , nawałem ja władzą negatywną , gdyż praktycznie weto prezydenckie blokuje ustawy . Ktoś nazwał takie usytuowanie władzy i kompetencji prezydenckich jako przynależne rzymskiemu Trybunowi Ludowemu , chroniącemu społeczeństwo przed nadużyciami władzy.   
 
 Tusk sobie wymyślił ,że sprowadzi ten urząd do roli następnej bezzębej fasady  za która koterie,  spółdzielnie, dwory, lobbyści , cmenatyrzyści tacy jak Chlebowski będą ubijać swoje interesy. System proporcjonalny doprowadził do załamania się, obumarcia społeczeństwa obywatelskiego. Obywatel jest bezsilny. Skład Sejmu powstaje praktycznie poprzez mianowanie na pierwsze , biorące miejsca na listach wyborczych przez wodzów i oligarchie partyjne . W Platformie robi to Modliszka . W PiS wodzem ,panem i władcą jest Kaczyński.  Monopolizacja  mediów  , dotacje państwowe do partii zabetonowały scenę polityczną. Jeśli dodatkowo uda się Modliszce wypchnąć PiS z polityki, a SLD zastąpić Ruchem Poparcia Palikota   to scena polityczna będzie nowym Frontem Jedności Narodowej, gdzie pozakonstytucyjny jeden ośrodek władzy wyznaczy posłów  ze wszystkich obozów politycznych .  
 
Wesoły Bronek w czasie kampanii prezydenckiej oszukańczo deklarował ,że zmiany w kompetencjach prezydenckich nie nastąpią ,…. w czasie trwania kadencji. Jest to nijaka , o ograniczonej wizji politycznej osobowość. Nie wiemy , czy idzie na żyrandolu Modliszki i podpisze ograniczenia w swoich uprawnieniach  , czy też stanie na straży demokracji i odrzuci bubel Tusak i Platformy
 
Polska potrzebuje zbudowania demokratycznych , wybieranych i kontrolowanych przez społeczeństwo obywatelskie struktur państwa , czyli miedzy innymi  systemu  prezydenckiego , tak zwanej egzekutywy prezydenckiej czyli zlikwidowania oligarchicznego urzędu premiera i przekazania całej władzy ustawodawczej w ręce prezydenta.
 
To kolejna próba zamachu Modliszki na demokracje.
Marek Mojsiewicz
 
 
Moje Poglądy „ Linki    
 
"Sędziowie wybierani w wyborach  bezpośrednich , powszechnych"   link
Children first. Dzieci przede wszystkim      link
„ Okręgi jednomandatowe „       link   
„System Prezydencki „    link   
„Referendum jako IV władza „   link  
„Samorządy „       link
 
Doktryna Mojsiewicza” to doktryna  opierająca się na trzech strategicznych kierunkach które powinny wyznaczać politykę Polski Odbudowa I Rzeczpospolitej w ramach Unii Europejskiej , budowę sojuszu ,którego celem byłoby okrążenie i osłabienie Rosji oraz budowę Zjednoczonego ,  Federalnego Państwa Europejskiego          
 
   
Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale