Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2218k odsłon
  409   0

Ziemkiewicz Po to partia koryta ,PiS moralnego sprzeciwu

 

Ziemkiewicz Po  partia koryta ,PiS  moralnego sprzeciwu
 
Ziemkiewicz „ Myśl Nowoczesnego Polaka „Rzeczpospolita
  „W istocie więc – co mamy w sferze idei? Z czterech liczących się partii dwóch tam w ogóle nie ma. Myśl PSL ogranicza się do tego, by – jak to ujął poeta – „swoje ucapić”. SLD, lewica nowobogacka, nie ma nawet tego, próbując łączyć obsługę nostalgii za komuną z budowaniem PO bis, partii drugiego wyboru dla tych, którzy boją się Kaczyńskiego.
Pozostaje PO, partia koryta, oraz PiS, partia moralnego sprzeciwu. Pierwsza obsługuje wspomniane już na wstępie złudzenie, że można żyć bez polityki. Boiska przy szkołach, ciepła woda w kranie, rolowanie długów i ogólnie pojmowana nowoczesność. „Postęp, proszę pana”, mówiąc Mrożkiem. „Jaki postęp? Postępowy. Do przodu”. Pytany, o co mu właściwie chodzi, Tusk może tylko wskazać na Angelę Merkel i europejski pejzaż za jej plecami i zabełkotać coś o normalności. W czasach zaciągania długów i zachłystywania się obfitością promocyjnego badziewia w supermarketach to wystarcza, ale przecież te czasy muszą się skończyć.”…”Zresztą, wskazanie tego, co dziś z tradycji endeckiej jest martwe i szkodliwe, to łatwiejsza część zadania; trudniejsza to zastosowanie metody Dmowskiego i jego współpracowników do wyzwań nowoczesności. Ale jakoś nie widzę innej metody, która dawałaby nadzieję na znalezienie odpowiedzi nie tylko teoretycznych, ale dających szansę porwania za sobą Polaków.” …(źródło )
 
Mój komentarz
 
Warto przeczytać całe rozważania Ziemkiewicza. Najistotniejszy jest jednak problem ze zdefiniowaniem na nowo pojęci narodu i jego interesu. Ziemkiewicz uważa ,że odpowiedź na to może dać myśl endecka , jako metoda i jako idea .
 
Rządzenie państwem przez  Platformę która jest partią koryta i przez Tuska jako Wielkiego Korytowego jest poważnym zagrożeniem. I nie chodzi tylko o to , koryciarze rządze , ale że mają rząd dusz.
 
Osobiście uważam ,że należy odrzucić metody endeckie, ba, endecja wprowadził nas w ślepą uliczkę. Gdyby nie Stalin, który obdarował nas Ziemiami Zachodnimi i południowymi Prusami bylibyśmy teraz małym , trzeciorzędnym narodem.   Po II Wojnie Światowej stracilibyśmy Zachodnią Ukrainę , Zachodnią Białoruś i Południową Litwę. Mało liczebny Naród na małym terytorium . Największa wielkość osiągnęliśmy w czasach gdy zrezygnowaliśmy z niepodległości , gdy rządzili Polską obcy i gdy Polska faktycznie realizowała obcą politykę zagraniczną. Chodzi o czasy Rzeczpospolitej Obojga Narodów . Zapomnieliśmy o odzyskaniu Ziem  Zachodnich , a być może mając Potęgę za sobą mogliśmy przyłączyć słowiańskie  tereny Łużyc  . Mimo tych ułomności skonfederowane narody były u szczytu swojej potęgi . I teraz polityka jagiellońska jest polska racją stanu nie dlatego , że jesteśmy silni , ale dlatego że sam jesteśmy słabi .
 
Wokół czego możemy zbudować tożsamość nowoczesnego narodu .Niemcy budują go wokół elity , gdyż imigranci nie akceptują niemieckiej formuły .
 
Być może naród skupiony wokół partii koryta jest już  zbyt słaby aby przetrwać i być czymś więcej niż  folklorem .
Marek Mojsiewicz
 
Moje Poglądy „ Linki    
 
 
"Sędziowie wybierani w wyborach  bezpośrednich , powszechnych"   link
Children first. Dzieci przede wszystkim      link
„Legalizacja narkotyków „      
„ Okręgi jednomandatowe „       link   
„System Prezydencki „    link   
„Referendum jako IV władza „   link  
„Samorządy „       link
 
Doktryna Mojsiewicza” to doktryna  opierająca się na trzech strategicznych kierunkach które powinny wyznaczać politykę Polski Odbudowa I Rzeczpospolitej w ramach Unii Europejskiej , budowę sojuszu ,którego celem byłoby okrążenie i osłabienie Rosji oraz budowę Zjednoczonego ,  Federalnego Państwa Europejskiego          
Stronnictwo Pruskie i Jagiellońskie Aktualizacja Październik  
 
Linki do wypowiedzi Michalkiewicza,Juszczenko,Tuska ,Sikorskiego ,Putina , Rokity,Brzezinskiego, Krasnodebskiego, Dudka, Staniszkis, Kaczynskiego
 
 
      
Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale