Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2204k odsłony
  885   0

Śpiewak Bugaj Patologiczne elity Dziedziczenie pozycji

Śpiewak Bugaj Patologiczne elity Dziedziczenie pozycji
 
Gorąco polecam wspólny tekst Śpiewaka i Bugaja „ Polityczny Kartel„ w Rzeczpospolitej . Feudalizacja, demoralizacja elit , eksploatacja społeczeństwa , dryf rozwojowy marginalizacja , prowincjalizacja , wewnętrzna kolonizacja Polski . Ograniczanie demokracji . Tak w skrócie mogę podsumować ich ocenę sytuacji społecznej i politycznej w Polsce .
 
Proszę zwrócić uwagę na wielokrotnie podnoszone przez Śpiewaka i Bugaja patologie struktury i relacji społecznych , coraz większe przywileje , w tym ekonomiczne ( prawo do eksploatacji ) , elit kosztem reszty społeczeństwa. Połączenie faktów. Wzmacnianie feudalnego uprzywilejowania ekonomicznego elit i depopulacja skłania do wniosku, że elity rabunkowo wyzyskują , eksploatują społeczeństwo , nie pozostawiając nowemu chłopstwu pańszczyźnianemu wystarczających środków nawet na reprodukcję biologiczną. Wysunąłem swego czasu tezę o wewnętrznej kolonizacji dokonywanej przez jak je określiła Fedyszak Radziejowska OSE ( Okrągłego Stołu Establishment) . Nie jest to zwykła kolonizacja polegająca na zwykłej eksploatacji ekonomicznej. Kolonizacja ta przybiera w tej chwili drastyczne formy fizycznego usunięcia Polaków z Polski poprzez terror podatkowy transferujący bogactwo wytwarzane przez społeczeństwo polskie w ręce tejże elity na tak ogromnej skali ,że w jego wyniku Polacy aby przeżyć zmuszani są do emigracji oraz wyrzeczenia się posiadania dzieci .
 
 
Pod spodem kilka uwag Śpiewaka i Bugaja , które wyłuskałem z ich tekstu. Interesujące mnie myśli podkreśliłem. Niemniej jeszcze raz polecam przeczytanie całego ich tekstu
 
Śpiewak , Bugaj „Polska scena polityczna zawiera elementy patologiczne. System partyjny jest ułomny, „...”Atak na postulaty IV RP w mediach (szczególnie w "GW" i "Polityce") został zradykalizowany i wzmocniony. „...”Ma miejsce zapaść demograficzna i konieczne są kosztowne działania przeciwdziałające. Wielkie nierówności w położeniu materialnym (związane z tym dziedziczenie pozycji) i blokada życiowego startu dla znacznej części młodego pokolenia będą prawdopodobnie źródłem nasilających się konfliktów społecznych. „....”.. alienację elit (które podejmują decyzje zza parawanu procedur demokratycznych), niesprawność instytucji państwa, zły stan systemu sprawiedliwości, nierówność szans i ograniczenie etycznej legitymacji nowego systemu (choćby ze względu na uwikłanie znacznej części elit w system komunistyczny). „...”Przywileje elit nie zostały praktycznie uszczuplone „....”Jednak niechętny generalnemu projektowi IV RP establishment III RP skwapliwie zadekretował tożsamość tego projektu z praktyką PiS. „...”Znaczna część opiniotwórczych elit jest w pełni usatysfakcjonowana systemem określanym jako III RP. Oczekuje utrzymania, a nawet rozbudowy własnych przywilejów w sferze politycznej, społecznej i ekonomicznej. . „....”Ten stan trwa, bo dominujące partie (odpowiednio kształtując ordynację wyborczą i reguły finansowania polityki) stworzyły polityczny kartel, który gwarantuje im nieomal zbiorowy monopol. „...”Stoimy przed dwoma wyzwaniami. Pierwszy nazwany został dryfem rozwojowym. Drugi, perspektywą marginalizacji czy prowincjonalizacji Polski „....( źródło )
 
 
Pozwoliłem sobie ukuć termin tuskizm na określenie rozwiniętych cech systemu III RP. Śpiewak i Bugaj w pewnym sensie zdefiniowali w swoim tekście czym jest tuskizm, czym się charakteryzuje. Śpiewak i Bugaj opisali tuskisowską Polskę . Feudalizującą się, prymitywna, zmarginalizowaną, niesprawiedliwą , prowincjonalną , antydemokratyczną.
 
Szkoda ,że Śpiewak i Bugaj , zapewne ze względu na różnice poglądów na ten temat nie pokusili się na przedstawienie dróg wyjścia Polski z tuskizmu , z zapaści społecznej i cywilizacyjnej.
Przy okazji pojawienia się kwestii kartelizacji politycznej elit przypomnę co na ten temat pisała Fedyszak Radziejowska parę miesięcy temu „ Polska Ludowa była systemem, w którym mieliśmy do czynienia z dominacją jednej partii, przy zachowaniu pewnych pozorów demokratycznych wyborów. „ ..( więcej)
 
III RP dokonuje wstecznego przekształcenia na powrót w PRL , w państwo totalitarne , państwo opresyjne z iluzją demokracji , demokracją fasadową .
 
Michalkiewicz twierdzi ,że gra jest skończona ,że pozostało mu jedynie patrzeć jak Polska upada , ginie. Dopóki proces re PRLelizacji Polski w formule tuskistowskiej nie zostanie zatrzymany ,Dopóki nie rozpoczniemy procesu demokratyzacji Polski , tworzenia silnych republikańskich instytucji demokratycznych i budowy wolnego otwartego społeczeństwa obywatelskiego dopóty grozi nam czarna wizja Michalkiewicza .
 
Marek Mojsiewicz
Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale