Ostrowiecki M Ostrowiecki M
30
BLOG

DEMOKRACJA W UE ZWYCIĘŻYŁA ... CHWILOWO

Ostrowiecki M Ostrowiecki M Polityka Obserwuj notkę 4

 Kiedy elity polityczne UE zorientowały się, po przegranych referendach w pierwszym podejściu, iż społeczeństwa państw europejskich nie życzą sobie UE jako państwa, zrezygnowały z ... referendów.

Ze społeczeństw nie mogły.

Zrobiły tak wszystkie władze państw, także Wlk.Brytanii, gdzie opór był największy. O tej więc najważniejszej decyzji europejskich narodów postanowili zadecydować politycy - nie ufając widocznie swym "przypadkowym społeczeństwom". Jedynie w Irlandii referendum odbyło się, ponieważ jest konstytucyjnie obligatoryjne w przypadku tak ważnych, historycznych decyzji. Zwolennicy unijnego super państwa w Irlandii przegrali głosowanie.

 Zwycięstwo demokracji w Irlandii choć odwlecze tworzenie europejskiego państwa, to procesu tego nie zatrzyma. Elity polityczne Europy Zachodniej już dawno zdecydowały o kierunku europejskich przemian i takie " nieodpowiedzialne zachowania" jak w Irlandii mogą tylko nieco opóźnić osiągnięcie celu.

Mechanizm manipulowania narodami europejskimi dobitnie wyjaśnił Giscard d`Estaing, przewodniczący Konwentu przygotowującego Traktat Lizboński, stwierdzając, iż Traktat należy tak przedstawiać, by "... nasze propozycje, których nie odważymy się przedstawić w sposób otwarty, ludzie przyjęli, a nie zrozumieli" .

Tymczasem Irlandczycy nie zrozumieli - więc nie przyjęli.

Marzenie gen. De Gaullea o Europie ojczyzn jest już w zachodnioeuropejskiej myśli politycznej nieaktualne. Obserwować możemy stopniowe ograniczanie wolności demokratycznych : obywatelskich, związkowych, politycznych - pod różnymi pozorami - jako utrudniających sprawne kierowanie tak wielkimi strukturami jak UE. Stąd Unią rządzi Komisja Europejska, a Parlament jest w zasadzie atrapą i to o mniejszym znaczeniu niźli w polskim, słusznie minionym systemie politycznym.

Stąd Traktat prawo inicjatywy ustawodawczej przyznawał tylko ... Komisji Europejskiej.

Każde państwo narodowe jeśli chcieć będzie samodzielnie decydować o swych losach i zachować niepodległość - będzie musiało z Unii wystąpić - albo pogodzić się z utratą suwerenności na jej rzecz - w obliczu postępującego globalizmu i nasilającej się konkurencji trzech centrów światowych : USA, Europy, Chin.

Co zaś do Irlandii, to wymusi się na niej kolejne głosowanie lub zmieni jej konstytucję – i tak do skutku.

 

Michał Ostrowiecki

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka