Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Paweł Supernak
Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Paweł Supernak

Klęska PiS we własnym bastionie. Władzę przejmują Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 78
PiS stracił władzę w regionie, który traktował jako swój polityczny bastion. Dwóch radnych sejmiku województwa podlaskiego przeszło na stronę Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Okazuje się jednak, że nowy marszałek województwa z KO zgłosił dwójkę radnych z PiS jako kandydatów na wicemarszałków. W 2018 roku doszło tam do podobnej sytuacji – wówczas przewodniczącym sejmiku został Karol Pilecki, startujący z listy Koalicji Obywatelskiej.

PiS traci sejmik na Podlasiu

Okazało się, że dwóch radnych z PiS przeszło na stronę rządzącej w Polsce koalicji.

Łukasz Prokorym z Koalicji Obywatelskiej został we wtorek wybrany na nowego marszałka województwa podlaskiego. W tajnym głosowaniu otrzymał 16 głosów w 30-osobowym sejmiku. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło na to stanowisko dotychczasowego marszałka Artura Kosickiego, którego kandydaturę poparło 13 radnych; jeden głos był nieważny.

Na przewodniczącego sejmiku nowej kadencji we wtorek został też wybrany Cezary Cieślukowski z Trzeciej Drogi (PSL).


Burnos i Malinowski. W szeregach PiS uznani za zdrajców

Prokorym na wicemarszałków nie zgłosił nikogo z KO, ani z Trzeciej Drogi. Wskazał na radnych wybranych z list PiS: Wiesławę Burnos i Marka Malinowskiego. Te nazwiska budzą dziś w PiS znaczne emocje.

– Tam już jest pozamiatane, po zabawie. Dwóch radnych PiS, którzy wcześniej byli członkami zarządu województwa, zdradziło: to Wiesława Burnos i Marek Malinowski. Byli obrażeni na Artura Kosickiego, dotychczasowego marszałka, bo promował w okręgach innych kandydatów z PiS. Obrazili się i przeszli na stronę KO. Za zdradę PiS-u mają otrzymać stanowiska wicemarszałków – mówi WP.pl anonimowo jeden z polityków największej w Polsce opozycyjnej partii.


W nowym sejmiku województwa podlaskiego PiS ma 15 mandatów

W nowym sejmiku województwa podlaskiego PiS ma 15 mandatów, 8 Koalicja Obywatelska, 6 Trzecia Droga, jeden KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Niewykluczone, że w związku z takimi wynikami głosowania, część radnych PiS nie znajdzie się w tym klubie.

Przypomnijmy, że w 2018 roku doszło do podobnej sytuacji. Karol Pilecki, startujący z listy Koalicji Obywatelskiej, został wówczas wybrany na przewodniczącego sejmiku województwa podlaskiego nowej kadencji. Głosowali na niego m.in. radni Prawa i Sprawiedliwości.

KW

Źródło zdjęcia: Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka